Menu

Bunları biliyormusunuz?


Bunları biliyor musunuz

Bunları biliyor musunuz?
En kısa ömürlü yıldız kaç yıl yaşar? Elektrik üreten yılan balıkları.. 2200 yılında dünya nüfusu ne kadar olacak? Niçin üzülünce başımızı ellerimizin arasına koyarız? İşte cevapları

En kısa ömürlü yıldız kaç yıl yaşar?

Galaksideki en kısa ömürlü yıldız “Mavi süperdev (Blue Supergiant)”. Yakıtını oldukça çabuk tüketen yıldızın her biri sadece 10 milyon yıl yaşıyor. Yıldızın 50 bin derecedeki yüksek yüzey sıcaklığı, yıldıza mavi bir renk veriyor ve onu güneşten 100 kat daha büyük yapıyor.

Elektrik üreten yılan balıkları

Brezilya ve Guyana nehirlerinde yaşayan elektrikli yılan balıkları, dünyadaki en elektrikli balıktır. Uzunlukları 1,8 metreyi bulan yılan balıkları, piranaların akrabasıdır. Elektrik üreten kısımları 2 çift dikey organdan oluşuyor ve balıkların tüm vücudu elektrik yüklü. 650 voltluk elektrik veren bu yılan balıkları, avını hareketsiz hale getiriyor. Bu miktardaki elektrik bir insanı bile sersemletecek kadar güçlüdür.

2200 yılında dünya nüfusu ne kadar olacak?

Dünya nüfusu dengelendiğinde 2200 yılında yeryüzünde yaşayacak olan insan nüfusu 10 milyar olacak

Niçin üzülünce başımızı ellerimizin arasına koyarız?

“Şifalı elleri” savunanlar, ellerin şifa gereken yere gittiğini iddia ediyorlar. Daha somut bir ipucu, canı yanan çocukların sıklıkla başlarını ellerinin arasına koyması gerçeğinden geliyor. Bu ise durumu bilmek istememek ya da hatta travmatik olayın yaşandığına inanmak istememek şeklindeki olaylardan kaçış anlamına geldiğini savunuyor.

Yaban arıları, bal arılarını nasıl köleleştirir?

Yaban arıları yağmacıdır ve bal arılarını hedef alan birkaç türü vardır. Yabanarısı (Philanthus triangulum), uzman arı avcısıdır ve hatta havada asılıyken yakalayabilirler. Sıklıkla, avcı arı yalnız bir arı çiçeğe konduğunda saldıracaktır. Yabanarısı, göğsünün alt tarafını sokarak avını felce uğratıyor. Kendi yiyeceği için bal arısını kullanmasının yanında, dişi yabanarısı, kendi larvalarını beklemek için lavra başına 3-6 arası bal arasını yakalar. Paralize ettikten sonra birkaçını yerde açılmış küçük bir odaya yumurtalarla birlikte bırakırlar. Arılar daha sonra larvalar için besin oluştururlar.
One Response
  1. emine

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.