Menu

Bunalımda olan ülkeler


bunalımlı ülkeler

Birleşmiş Milletler, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, tüm dünya ülkelerini kapsayan bir araştırma yaptı.

Buna göre, dünya nüfusunun %5.6’sı depresyon hastalığının pençesindedir. Bu istatistikte, gelir düzeyi,cinsiyet, etnik köken ve yaşında etkisi olduğunu altına ekliyorlar.

İşte, hangi ülkeler bunalımda ve nedenleri neler ?

lübnan


Lübnan – % 6.6 depresyon

Lübnan sakinleştirici ve uyku haplarını en fazla kullanan ülkelerdendir. Hatta yapılan araştırmalarda Lübnan’da yaşayan halk terapi görmeye inanmıyor. Uzmanlar Lübnan’ın bu kadar bunalımda olmasının sebebini, ekonomi ve hükümete olan güven problemi ile ilişkilendiriyor. Lübnan’da yaşayan halk, çocuklarının , ailelerinin ve işlerinin geleceğine inanmıyor.

kolombiya


Kolombiya – % 6.8 depresyon

Kolombiya’da depresyon oranlarının yüksek olması tedavi seçeneklerinin az olması ile bağlantılı bulunuyor. Ülkenin siyasi sıkıntıları, savaş ve ekonomik krizleri depresyonun artmasının başlıca nedenlerindendir. Son 2 yıldır, Columbia Üniversitesi, tedavi görmek isteyenleri rahatlatmak için internetten bir tedavi programı uyguluyor.

hollanda


Hollanda – % 7 depresyon

Pek çok araştırma, çocuk yetiştirmek için en ideal ülkenin Hollanda olduğunu söylemektedir. Fakat, son yapılan araştırma bu fikir ile çok fazla çelişiyor. Avrupa’ya göre Hollanda’da depresyon oranları hızla artıyor. Uzmanlar depresyon oranının artmasını, Hollanda’nın kültürü ile alakalı olduğuna inanıyor. Fazla özgürlük, aile yapısının bozulması başlıca nedenler arasındadır.

fransa


Fransa – %8.5 depresyon

Alaycı bir şekilde hayatı ciddiye almayan ve aşk ülkesi kabul edilen Fransa’da depresyon hızla artıyor. Yapılan araştırmalarda Fransızların, dünyada en fazla antidepresan kullandığı ortaya çıktı. Uzmanlar, bunun nedeni olarak can sıkıntısını gösteriyor. Pek çok Fransız, ilgi alanına sahip değil ve kitap okumak gibi alışkanlıklar neredeyse çok düşük.

ukrayna


Ukrayna – %9.2 depresyon

Çernobil faciası ile başlayan bunalım, zamanla yaşanan siyasi istikrarsızlık, Rusya baskısı ile en yüksek seviyeye çıkmıştır. Ukrayna halkı geleceğine inanmıyor ve kötümserdir. Bu nedenle de ülke en fazla intihar olayının yaşandığı ülke sıralamasında bile 2. Sıradadır.

abd


Amerika – %9.9 depresyon

Amerikan nüfusunu düşündüğünüzde bu yüzde çok ciddi bir oran yaratıyor. İnsanların işlerini kaybetmesi, ekonomide olan yavaşlık ve durgunluk, ücretlerin düşmesi başlıca depresyon nedeni kabul ediliyor. Fakat, ülke depresyon ile mücadele etmek için kolları sıvadı. Psikiyatrik tedavi ve ilaçlar ile bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.