Menu

Bulunamayan büyük hazineler


hala bulunamayan okyanustaki hazineler

Tarihte pek çok hazine yüklü gemi fırtınalar nedeni ile batmıştır. Bazılarının hiç izine rastlanmazken bazıları nadiren bulunmuştur. Pek çok denizci hayatını bu hazineleri bulmak ile harcamaktadır. Çünkü, deniz kanunlarına göre denizde bulduğunuz şey daima sizindir. İşte, tarihte kaybolan ve okyanusun derinliklerinde olan hazineler ;

 

flor de mar


Golden Riches Flor  De Mar-2.6 Milyar Dolar

Flor De Mar (denizin çiçeği) olarak adlandırılan 400 ton Portekiz gemisi 1511’de şiddetli bir fırtınaya yakalandı. Daha sonra, Sumatra kayalıkları üzerinde alabora ikiye kırdı ve hazinenin tüm denizde kayboldu. Gemide olan hazine 60 ton ağırlığında olduğu bilinmektedir. Tarihte aranılan en büyük hazineler arasındadır.

san miguel hazinesi


San Miguel Hazinesi -2 Milyar Dolar

1715 yılında  İspanya’da Miguel gemisi  tüm inci, gümüş, altın, ve yaklaşık 2 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen mücevherler ile ağzına kadar dolu bir yük ile denize açılmak için hazırlandı. Gemi korsanlar tarafından işgal önlemek denemek için kasırga sezonu öncesi Küba’dan ayrıldı. Bu sadece altı gün yelken açtıktan sonra gemi battı. Sonuç olarak,  2 milyar dolar değerinde hazine şimdi denizin dibinde yatıyor. Bu felaket olay bu güne kadar aranmıştır ve değerli hazinelerin sadece küçük bir miktar ele geçirildi. Bu hazine Florida doğu kıyıları olabilir, ama çoğu denize uzak mağaralarda olabilir diye düşünüyor.

nuestra senora de atocha


Nuestra Senora de Atocha – 200 Milyon Dolar

1622 yılında bir İspanyol yelkenli gemi Nuestra Senora de Atocha bir kasırgaya yakalandığı zaman 700 milyon dolar değerinde altın üzerine, taşlar, ve nadir gümüş, dolu yükü ile  sonra İspanya’ya geri gidiyordu. Fırtına etkisi Nuestra Senora de Atocha bir mercan kayalığı karşı sürüklediği ve o fırtına şiddeti ile orada battığı düşünülüyor.  27 kilo altın, 35 adet altın kutusu, 128 bin sikke ile 17 tonluk bir hazine olduğu düşünülür.

kral john hazinesi


Kral John’un Hazinesi- 70 Milyon Dolar

1216 yılında Kral John, Norfolk’a gitti. Dizanteri nedeni ile geriye dönmeye karar verdi. Çevresi bataklıklar ile sarılı olan güvenli bir rota seçsede, arabaları gelgite yakalanan Kral, boğuldu. Yanında olan arabalarda yaklaşık 70 milyon dolar değerinde bir de hazine vardı. Bu hazine hiçbir zaman bulunamamıştır.

lima hazineleri


Lima’nın Hazinesi – 60 Milyon Dolar

1820 yılında İspanya’ya karşı Peru isyanı sırasında, büyük bir İngiliz gemi Yüzbaşısı Thomas Lima, kente ait hazineleri ile güven altına aldı. Ganimete 60.000.000 $ değerinde olduğu tahmin edilen ve “Meryemana”, saf altın hem döküm heykelleri de dahil edildi . 273 mücevherli kılıç ve şamdanlar emanet edilen Yüzbaşı Thomas oldukça açgözlü bir insandı.  Bütün yolcuları öldürttü ve kendisi için bir mağarada hazineyi gömdü. Ölüm döşeğinde, o bu olayı anlattı fakat hazinenin yerini asla söylemedi. Halen hazinenin hangi mağarada olduğu bilinmiyor ve bulunamadı.

karasakal hazinesi


Karasakal Hazinesi – 2,5 Milyon Dolar

1966 yılında Kuzey Carolina kıyılarında, arkeologlar korsan Kara Sakal bu olduğuna inanılan bir batığı keşfetti. Karasakal’ın hazinesi yaklaşık 2.5 milyon dolar değerinde altın, gümüş ve değerli taşlardan oluşmaktaydı. Hazine müzelerde sergilenmektedir. Karasakal’ın daha büyük hazinelerinin bu koylardan birinde gömülü olduğu söylenir fakat bulunamamıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.