Menu

Bulgurlu Ispanak Yemeği


bulgurlu-ispanak-yemegi

Bulgurlu ıspanak yemeği tarifi

Malzemeler

3 yemek kaşığı miktarında sıvı yağ

1 su bardağı miktarında normal bulgur

1 adet orta boylarda kuru soğam

Yarım kilo miktarında ıspanak

1,5 yemek kaşığı miktarında salça

1 çay kaşığı miktarında tuz (damak zevkinize göre arttırabilirsiniz)

1 çay kaşığı miktarında pul biber (damak zevkinize göre arttırabilirsiniz)

Sos için malzemeler

Göz kararı belirleyeceğiniz yoğurt

1 yemek kaşığı miktarında tereyağ

1 çay kaşığı miktarında kırmızı toz biber

2 diş miktarında soyulmuş sarımsak

Hazırlanışı

Elimizdeki yarım kilo ıspanağı öncelikle çok detaylı bir şekilde soğuk suda yıkıyoruz. Daha sonra yine soğuk suyun bulunduğu bir kabın içerisine bırakarak elimizle biraz sağa sola sallayıp üzerindeki kirlerin iyice dökülmesini sağlıyoruz.

Son bir kez suyun altından geçirdiğimiz ıspanakları düz bir zeminde 1 parmak kalınlıklarda olacakları şekilde doğruyoruz. Hepsini doğradığımız ıspanakları kenarda bekletiyoruz.

Soğanı güzelce soyup küp küp doğramaya başlıyoruz.

Doğrama işlemi bittikten sonra tenceremizi ocağa koyup ateşi yaktıktan sonra elimizdeki sıvı yağı kızdırmaya başlıyoruz.

Yağ kızışmaya başladıktan sonra öncelikle soğanları ekleyip pembe renge dönüşünceye kadar kavuruyoruz.

Daha sonra üzerine elimizdeki salçayı da ekleyerek yaklaşık 60 saniye boyunca iyice karıştırarak çözülmesini sağlıyoruz.

Az önce doğradığımız ıspanakları da tencerenin içerisine ilave ediyoruz. Eğer ıspanakların hepsinin sığmayacağı görüntüsünü görüyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü ıspanaklar pişirme sürecinde ufacık kalacakları için size fazla gelen miktar normal miktarlara dönecektir.

Ispanakları da ilave ettikten sonra tenceredeki bütün malzemeleri alt alta üst üste gelecek şekilde karıştırıyoruz. Bu işlemin en doğru yapılma şekli 2 ya da 3 kez tam karıştırmadır.

Bu karıştırma işlemi bittikten sonra tencereye tüm ıspanakların üstünü örtecek seviyede su ekliyoruz.

Ardından 1 su bardağı miktarındaki bulguru da yemeğin üzerine ilave ediyoruz.

Bu işlemlerden sonra damak zevkinize göre pul biberleri ya da tuzu eklemeniz de mümkündür.

Eklediğimiz suyun kaynamasını bekliyoruz. Kaynadığını gördükten sonra ocağın altını en kısık hale getirip yemeği 25 dakikalık bir pişirme sürecine bırakıyoruz.

25 dakikalık süreçte yemeği bir iki kez kontrol etmek sizin için yararlı olacaktır çünkü eklediğiniz bulgurlar su çeken malzemeler olduklarından yemeğin pişmesine ihtiyacı olan suyu da çekebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ilaveten göz kararı biraz daha su koyabilirsiniz.

Yemeğin pişme sürecinde tereyağını da diğer taraftaki ocağın üzerine koyup üzerine kırmızı biberi de ekleyerek kızdırdıktan sonra ıspanak yemeği pişince yemeğin üzerine önce yoğurdu koyup sonra da bu sosu ekleyebilirsiniz.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.