Menu

Moral bozukluğu ve can sıkıntısı nasıl geçer?


Hepimizin hayatında her şeyin üzerimize geldiği, moralimizin sürekli bozuk olduğu zamanlar olmuştur. Hayatımızın boyunca birçok zorlukla mücadele ederiz. Etrafımızda bizi eleştiren ya da kalbimizi kıran insanlar hep olacaktır. Ancak unutmamalıyız ki bunlar her insanın başına gelir ve bu konuda asla yalnız değiliz. Hiç kimse hayatta her istediğine her istediği zamanda ulaşma lüksüne sahip değildir ve herkesin hayatında çöküşler yaşadığı zamanlar olur.

Moralimizi yükseltmek biraz zor görünse de asla imkânsız değildir. İşte sizin için derlediğimiz moral yükselten öneriler.

agresif

Moral nasıl yükseltilir? Can sıkıntısı nasıl geçer? Moral nasıl düzelir?

Sıcak bir içecek tüketin

2008 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmada sıcak içeceklerin içimizi ısıttığı ve bizi iyi duygulara yönelttiği tespit edilmiştir. İşte size çay içmek için bir neden daha

Bir hayvana sarılın

Eğer bir evcil hayvanınız varsa, ağladığınız ya da mutsuz olduğunuz zamanlarda onlara sarılmanın nasıl harika sonuçlar verdiğini zaten biliyorsunuzdur. Araştırmalar hayvanlara sarılmanın iyi duygulara yol açan serotonin, prolaktin gibi hormonların üretimini tetiklediğini öne sürüyor. Eğer bir evcil hayvanınız yoksa evcil hayvanı olan bir yakınınızı ziyaret ederek onların evcil hayvanlarına sarılabilirsiniz. Hatta daha ileri gidip bir evcil hayvan bile sahiplenebilirsiniz! Bunun yanı sıra sevimli hayvan videoları izlemek de sizi bir az olsun neşelendirecektir.

Olumlu özlü sözler okuyun

Moraliniz çok düşük olduğunda aklınıza başkalarının da bu süreçlerden geçtiğini ve kendini toparladığını getirin. İlham veren hikayeler bulup bunları okumaya çalışın. Özellikle zorlukları aşan insanların verdiği demeçlere bir göz atabilirsiniz.

Sevdiğiniz birini arayın

Az çok hepimizin hayatında sesini duyduğumuz an bile neşelendiğimiz insanlar vardır. O insanları arayın ve sakın onları rahatsız ettiğinizi düşünmeyin. Sevdiğiniz insanlar ne zaman ihtiyacınız olsa yanınızda olacaktır.

Bir çizgi film (animasyon) izleyin

İnsanın içini ısıtan, şirin mi şirin bir Disney filmi izlemek her zaman moralinizi yükseltecektir. Çocukluk zamanlarınızda severek izlediğiniz çizgi filmlerden birini açıp izlemek moralinizi düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bambi gibi üzücü olanlardan uzak durmak gerek tabii.

Dışarı çıkın

Moraliniz bozuk, canınız sıkkınken tüm gün evde oturmak sizi daha çok sıkacaktır. Dışarı çıkmak, özellikle de doğayla iç içe bir yerlere gitmek moralinizin düzelmesini sağlayacaktır. Dışarıda yapacağınız 20 dakikalık bir yürüyüş hem sizi rahatlatacak, aklınızı dağıtacak hem de bol bol güneş ışığından yararlanmanıza yardım edecektir.

Yaratıcı bir şeyler yapın

Resim yapmak, bir şeyler yazmak, yemek pişirmek, ne olursa… Negatif enerjinizi vücudunuzdan atmanın en iyi yolu yaratıcı faaliyetlerde bulunmaktır. Bir şeyler ürettiğinizde bir şeyleri üretmenin ve başarmanın verdiği sevinç duygusu kötü ruh halini silmeniz için birebirdir.

Sıcak bir duş alın ya da sıcak banyo yapın

Banyo tuzları ile doldurulmuş sıcak küvette dinlenmenin depresyon ve kaygı bozukluğunu dörtte bir oranda azalttığı tespit edilmiştir. Eğer daha hızlı ve kolay bir çözüm arıyorsanız sıcak bir duş da moralinizi yerine getirip sinirlerinizi yatıştırabilir.

Derin bir nefes alın

İnsanların rahatlamak için derin bir nefes almanız gerektiğini söylemesi boşuna değil. Derin nefes almak vücudunuzu sakinleştirir ve stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun üretimini azaltır. Aynı zamanda nefes egzersizleri de uygulayabilirsiniz. Burnunuzdan aldığınız derin nefesi yavaşça ağzınızdan vermeniz faydalı olacaktır.

Neşeli müzikler dinleyin

Bilimsel araştırmalar müziklerin ruh halimiz üzerinde net bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Müzik yalnızca mutlu olmayı sağlayan bir hormon olan dopaminin salgılanmasını tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda beyinde bağımlılıkla ilgili kısmın çalışmasını sağlar ki bu da müziğin bağımlılık yapmasına sebep olur. Ayrıca kulağımızın içinde bulunan bir bölüm müzik frekansına tepki verir ve kulaktaki bu bölüm beyinde zevkten sorumlu olan kısımla bağlantılıdır.

Doğanın sesini dinleyin

Eğer yakınınızda doğayla iç içe bir alan varsa buraya gidip doğayı dinleyebilirsiniz ya da internetten kaydedilmiş rahatlatıcı doğa sesleri bulup dinleyebilirsiniz. Örneğin bir şelale sesi, kıyıya vuran dalgaların sesi, kuş sesleri, rüzgar sesi ya da yağmur sesi gibi kayıtları dinlemek ruh halinizi düzeltecektir.

Günlük tutun

Hislerinizi cümleler kurarak bir kağıda aktarmak onlar üzerinde daha mantıklı düşünebilmenize imkan verir ve stres ile kaygıyı azaltır. Ayrıca günlük tutmanın yanında minnet duyduğunuz, varlığına şükrettiğiniz şeylerin listesini de yapabilirsiniz.

Kendinizi güldürün

Eğer uzun süre yalandan da olsa kahkaha atarsanız bir süre sonra gerçekten gülmeye başlarsınız ve vücudunuzda endorfin üretimi artar. Eğer durup dururken gülmeyi çok mantıksız buluyorsanız internetten komik videolar izleyebilirsiniz. Örneğin bir bölüm Avrupa Yakası izlemek kadar iyi bir yöntem pek nadir bulunur…

Bebek bakın

Bir bebeğin yanındayken kendinizi mutsuz hissettiğiniz hiç oldu mu? Cevabınız hayır ise bilin ki çocukların yanındayken mutsuz olmak neredeyse imkansızdır çünkü birçok bebek amaçsızca mutludur. Bebekleri mutsuz eden bazı şeyler sizi güldürebilir. Bir arkadaşınızın, akrabanızın bebeğine kısa bir süre bakmayı deneyin, işe yaradığını göreceksiniz.

En sevdiğiniz dizi ya da programı izleyin

En sevdiğimiz dizileri izlemek her zaman bizi rahatlatır. Avrupa Yakası, Leyla ile Mecnun, İşler Güçler gibi dizilerin rastgele bölümlerini canınız sıkıldığında tekrar izleyebilirsiniz. Moraliniz hemen yükselecektir.

Evinizi temizleyin

Zihninizi temizlemekte sorunlar mı yaşıyorsunuz? Evinizi temizlemeyi deneyin. Bulunduğunuz yeri temizlemek sizi problemlerinizi düşünmekten alıkoyacaktır ve size bir görev başarma mutluluğu verecektir. Müzik açıp evi temizlemek moralinizi biraz olsun yükseltecektir.

İyi bir kitap okuyun

Kitap okumak sizi içinde bulunduğunuz dünyadan uzaklaştırıp tamamen farklı bir boyuta taşır, böylece dertlerinizden uzaklaşır, yeni duygular tadar, hiç görmediğiniz yerlere gider, yeni insanlar tanımış olursunuz.

Birine sarılın

Sarılmanın iyi hissettirdiğini hepimiz biliriz, ancak bilimsel olarak da bu durumun doğruluğu kanıtlanmıştır. Başka bir insana temas etmek iyi duygulara yol açan hormonların salgılanmasını tetiklerken stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun salgılanmasını da bastırır. Biriyle el sıkışmak bile yararlı olacaktır. Hemen gidip sevdiğiniz birine sarılabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarından uzaklaşın

Uzmanlar sosyal medyada başkalarının hayatlarını görmenin, özellikle de ne kadar doğru olduğu bilinmese de mutlu pozlar ve mutlu hayatlara denk gelmenin zaten mutsuz olan bireyler üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden canınız sıkkınken sosyal medyaya girmek yerine bir yakınınızla yüz yüze görüşmeyi ya da telefonda konuşmayı deneyin.

Egzersiz yapın

Moraliniz bozukken egzersiz yapmak o an istediğiniz en son şey olabilir. Ancak yalnızca beş dakikalık bir egzersizin bile vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun 12 saate kadar salgılanmasını tetiklediğini biliyor muydunuz? Bunun için bir spor salonuna gitmeniz de gerekmiyor. Evde uygulayacağınız beş dakikalık bir egzersiz seansı yeterli olacaktır.

Kendinize zaman ayırın

En son ne zaman kendinizi şımarttınız? Eğer hatırlayamıyorsanız kendinize zaman ayırmanın vakti gelmiş demektir. Canınız ne istiyorsa onu yapın. Ne kadar meşgul olursanız olun unutmayın ki ilgilenmeniz gereken en önemli şey yine kendinizsiniz.

Birini mutlu edin

Tanıdığınız ya da tanımadığınız birine bile bir iyilik yapmak size tatmin hissi verecektir. Canınız ne kadar sıkkın olursa olsun, bir başkasını mutlu etmenin hazzı sizi her zaman neşelendirecektir.

Çikolata tüketin

Bitter çikolata tüketmek vücutta endorfin ve serotonin hormonlarının üretilmesini sağlar, bu hormonlar mutsuzluğa karşı savaşırlar. Aynı zamanda stres hormonu olan kortizolün de üretimi azalır. Ayrıca bitter çikolatada bulunan antioksidanlar ve mineraller de son derece sağlıklıdır ve gönül rahatlığıyla bitter çikolata tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta birden bir tablet çikolata yemek yerine günde birkaç parça yemek olmalıdır.

İçinize atmayın

Kötü hislerinizi dışa vurmak ya da ağlamak stres atmanıza yardımcı olacaktır. Ara sıra derdinizi birileriyle paylaşmanın ruh sağlığınız üzerinde olumlu etkileri vardır.

Su için

Susuz kalmak vücutta birçok şikayete yol açmaktadır, bunlardan biri de duygusal olarak hassasiyetin artmasıdır. Eğer tüm gün mutsuz hissettiyseniz ve bir neden bulamadıysanız birkaç bardak su içmeyi deneyin. Sorununuzun çözümü su içmek olabilir.

Oyun oynayın

Oyun oynamak yalnızca çocuklara özel bir eylem değildir. Yetişkinler için de oyun oynamanın birçok yararı bulunmaktadır. Bir yetişkinin oyun parkına gidip salıncakta sallanması kulağa tuhaf gelebilir ama inanın faydasını göreceksiniz. Bunun yanında Monopoly gibi klasik kutu oyunları da oynayabilirsiniz.

Gün içinde şekerleme uykusu uyuyun

Gün içerisinde kısa uykular çekmek vücudun kendini şarj etmesi ve rahatlamak için iyi bir yöntemdir. Ancak gece uykunuzu kaçırmayacak şekilde, çok uzun uykular uyumamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Sevdiklerinizle vakit geçirin

İyi bir sosyal çevre mutluluğa giden yoldaki en önemli adımlardan biridir, bu yüzden sevdiklerinizle vakit geçirmekten asla kaçınmayın. Dostlarınız her zaman yanınızda olacaktır, bu yüzden onları rahatsız eder miyim diye düşünmekten vazgeçin ve ister kısa bir kahve molası olsun ister birlikte geçirilecek bir gün olsun, sevdiklerinize zaman ayırın.

Profesyonel destek alın

Yaşadığınız kötü durumlarla tek başına başa çıkmak zorunda değilsiniz. Eğer depresyon, kaygı bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklardan mustaripseniz bir terapiste gidebilir ve yardım alabilirsiniz. Eğer herhangi bir ruhsal rahatsızlığınız yoksa kendinizi daha mutlu ve daha iyi hissetmek için bir yaşam koşuna danışabilirsiniz. Bir uzmandan yardım almak sorunlarla daha kolay başa çıkmanızı sağlayacaktır.

Kaynaklar:

http://superheroyou.com/45-ways-to-cheer-up-on-a-bad-day/

https://www.huffingtonpost.com/tom-casano/10-tips-to-cheer-up-when-youre-feeling-low_b_12454072.html
Son 50 Yorum
 1. Recep karadaban
 2. sibel
 3. AdımÖnemsiz
 4. Buğrahan
  • Mustafa
 5. Kerem
 6. c
 7. biri
 8. merve
 9. Şeyma
 10. fatih sinan kalelioğlu
  • Ahmet
 11. şiyar
 12. recep
 13. Bensu
 14. Sude
 15. Kaan
 16. zey
 17. busa
  • hahsdfı
 18. Kshjsgs
 19. eda karaküçük
 20. hanife can
 21. serkan atak
 22. rabia.turan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.