Menu

Brokolinin faydaları


Ülkemizde çok tanınan bir sebze olmamasına rağmen brokoli, karnabahar gibi bir sebzedir. C vitamini olarak çok zengin olan bu sebze, normal boyutlarda olanları ile vücudun iki günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçerdiği sulforafen maddesi ile meme kanserine, prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. Ayrıca kansere karşı bir kalkan yaratır. Özellikle, prostat kanserinde düzenli kullanılırsa, kanserin yayılmasını engellemektedir.

Bol lifli ve beta karoten içerdiğinden, bağırsaklarda ve sindirime çok faydalıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşam isteyen erkeklerde, çok önemli bir besin kaynağı olan brokoli iktidarsızlığa birebirdir. Az miktar su ile kaynatılan brokolinin çıkan suyunu içmek, menapoz etkilerini azaltmakta ve östrojen dengesini sağlamaktadır. Ayrıca, şeker hastalarında şeker seviyesini düşürmektedir. Çocuklarda, kemik oluşumuna destek verdiğinden sıklıkla tüketilmelidir. Brokolinin yemeği, zeytinyağlısı ve salatası yapıldığı gibi haşlanıp suyu içilmektedir. Yapılan araştırmalarda, brokolide havuçtan daha fazla beta karoten bulunmuştur. Yüksek miktarda kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri ihtiva eden brokolide, suyunun elma ve havuç suyu ile birleşmesinin etkisini arttırdığı söylenmektedir. Haşlandığında bütün vitaminleri suya geçtiğinden bu su mutlaka içilmelidir. Genelde, çiğ yenildiğinde en etkili şekilde vitaminler alınmaktadır. Yaklaşık olarak 100 gr. Brokolide, 2.5 gr. Protein, 0.2  gr. Yağ, 76mgr. Fosfor, 2.9 gr. Karbonhidrat, 24 mgr. Magnezyum, b1, b2, A vitamini, beta karoten, yüksek oaranda lif, E vitamini, C vitamini bulunmaktadır. Özellikle diyetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapısı itibari ile dondurulup, daha sonra kullanılabilir. Brokoli, mucize gibi bir sebzedir. Fakat haftada en az 2 kez yiyorsanız, iyotlu tuz tüketmenizde fayda vardır. Vücutta bulunan iyot azalacağından takviye edilmelidir.  Brokoli, pişirirken artan suyu çorbalarda kullanarak değerlendirebilirsiniz. Böylece bol besleyici çorba yapmış olursunuz.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.