Menu

Boyun zorlanması ve incinmesi, boyun düzleşmesi


boyun hastalıkları

Boyunda zorlanma ve incinmenin ( Servikal Strain ve Sprain ) en çok görülen sebebi Whiplash yaralanmalardır. Araç içindeyken yapılan trafik kazaları veya ani fren neticesinde boynun kırbaç gibi hareket etmesidir.

Bunun neticesinde kişinin boynu etrafındaki dokularda, bazen de bütün boyun eklemlerinde önemli yaralanmalar ve incinme olur.

boyun ağrısı


Whiplash yaralanmalarda şikayetler kaza sonrası hemen başlamazsa bile birkaç gün içinde artarak belirginleşmeye başlar. Kişide şiddetli boyun ağrısı, hareketlerde kısıtlılık, sırt ve omuzlarda ağrı, baş ağrısı ve uyuma güçlüğü gibi şikayetler ortaya çıkar.

Tanılamada detaylı ve kapsamlı bir muayenenin yanı sıra, görüntüleme yöntemleri de önem arz etmektedir. Yapılan muayeneden elde edilen bulgular, doktorun ilave tetkikler yapmasına ışık tutmaktadır.

Whiplash yaralanma tedavisinde ve başka tür boyun incinmelerinde, hastanın öncelikle istirahat etmesi ve uygun ilaçların kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Tedaviye başlanan ilk haftanın sonunda fizik tedavi gerekliliği değerlendirilmektedir. Kemik ve eklem yapısında bütünlüğün bozulması durumunda ameliyat alternatifi değerlendirmeye alınır. Uygulanan tedavi, tüm aşamaları itibariyle yakından takip edilmelidir.

Kronik ve akut boyun zorlanmalarının nedenleri ise değişkenlik göstermektedir. Kişinin boynunu ve omuzlarını fazlaca zorlayan ve yoran eylemler, ani boyun zorlanmasına neden olabildiğinden akut servikal strain şeklinde değerlendirilmektedir. Aniden gelişmeyen ve zamanla bir birikim neticesinde ortaya çıkan boyun zorlanması da kronik servikal strain olarak değerlendirilmektedir. Doktor, hastanın MR ve röntgen kontrollerinde bu duruma ait bulguları tespit etmektedir. Hastanın sorununun durumuna bağlı olarak da tedavi şekli değişiklik gösterebilmektedir. Kronik olan hallerde daha çok fizik tedavi ve ilave başka tedavi metotları da uygulanmaktadır.

Boyun düzleşmesi;

Bu durum boynun incinmesi ve zorlanmasının bir neticesidir. Boynun eklem yapısının fonksiyonel duruşu bozulur. Boyun düzleşmesinin mevcut derecesi görüntüleme metotları ile saptanabilmektedir.

Boyunda yetersizlik;

Boynun üzerine düşen asli görevini yapamaması durumudur. Yavaş olarak gelişim gösterir ve daha çok kronik olarak karşımıza çıkar. Kişinin boynu kafasını taşıyamayacak duruma gelir. Boyun yetersizliğinin nedenleri olarak uzun süreler boyunca boynun zorlanması, yorucu bir şekilde kullanılması, uyku sorunları, spor ve egzersiz yapılmaması, esintili ya da klimalı bir ortamda fazlaca kalınması gibi durumlar sayılabilir.

Boyun yetersizliği her zaman şikayete neden olmayabilir. Kişi bu durumu önemli bir boyun tutulması ya da boyun fıtığı olana dek fark etmeyebilir. Hastada baş ağrısı sıklıkla görülür ve bu da migren olarak algılanabilir. Oluşan baş ağrılarının çoğunluğu boyundan kaynaklanır ve kişi migren düşüncesiyle ilaç kullanmaktadır. Boyun şikayeti oluştuğunda tedavi yapıldıktan sonra da baş ağrıları biter. Şayet boyun yetersizliği tedavi edilmez ve beklenirse ileride boyun fıtığına rahatlıkla çevirebilir.

Boyun yetmezliği tedavisinde hasta için özel olarak programlanmış bir fizik tedavisi uygulanmaktadır. Boyun yetersizliğinin tek ve kalıcı çözümü de budur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.