Menu

Bonsai nedir nasıl yetiştirilir


Japonca tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan bonsai “saksıdaki ağaç” anlamında kullanılmaktadır. 7-9. yüzyıllarda çinden japonyaya gelmiş olan bonsai sanatı kendine has teknikleri ile saksı içerisindeki bitkinin budanması ve bodurlaştırılarak yetiştirilmesi sanatıdır ancak sadece saksıdaki bitkilerin bonsai oldugunu söylemek doğru bir tabir değildir. Bulundukları zayıf toprak veya kaya üzerinde tek başına koşullara dayanmakta olan ağaçlara da bonsai denmektedir.

Çinliler tarafından herhangi bir stil değişikliğine gidilmeyen bonsailer Japonlar tarafından yapılan stiller ile klasik bonsai şekillerine kavuşmuştur, bunun yanı sıra batılılar daha fazla estetiğe önem vererek soyut bitki stillerinde uzmanlaşmıştır.

Japon kültüründe önemli bir yer tutan bonsai sanatı büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerinin minik dışavurumları olarak da
değerlendirilebilir. Uygun koşullar sağlandığında küçük balkonunuzda bile bir bonsai koleksiyonu yapmanız mümkündür ancak iklime ayak uyduramayan bonsailer toprağın neminden, çevrenin ışığına kadar birçok etken altında kontrollü bir şekilde yetiştirilmelidir. Ki bir sanata dönüşme sininde başlıca nedeni budur.


Bakım için maket bıçağı, budama makası, bakır tel, makas ve yan keski işinizi görebileceği gibi profesyonel bir alet çantanız olmasını istiyorsanız bulundurmanız gerekenler;

bonsai alet malzeme bakımBonsailer gövde şekillerine, gövde sayılarına, kök şekillerine, dal şekillerine ve düzenleme şekillerine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri “yaşasın bonsai kardeşliği” sloganı ile yayın yapmakta olan Avrasya Bonsai Kulübünde bulabileceğiniz gibi bakından, değişime birçok yararlı makaleye Bonsai Türkiye sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Agaçlar.Net forumlarında konu ile ilgili başlıklardan sorularınıza cevap bulabileceğiniz gibi bonsai sanatı ile ilgilenenlerle de iletişime geçebilmektesiniz. 
Son 50 Yorum
 1. Uycyccy
 2. Anonim
 3. admi
 4. admin bey
 5. bom bom
 6. gerizekalı beyinsizler
 7. ali
 8. ercan sahin
 9. lily
 10. Aslı
 11. hevijyan
 12. songül
 13. bilal
 14. derya
 15. Ani-x Can
 16. Ex murat
 17. murat alkan
 18. Tolga
 19. ergün
 20. efekanki
 21. kolpalar
 22. ali
 23. Koray
 24. hasan
 25. Ali Akar
 26. Can Dikici
 27. Nuh Demirel
 28. emir ozbudak
 29. Idris Kural
 30. kova
 31. okan
 32. Tarkan Birdal
 33. ahmmet
 34. Ceco Reis Açık
 35. bonzai
 36. Hasan Çapkar Sarıboğa
 37. Azat Yok
  • Anonim
 38. Mustafa Tekakan
 39. Yusuf Aydın
 40. Ali Faroz Kurak
 41. Atakan Efe
 42. Yazici Eren
 43. Ceco Reis Açık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.