Menu

Bonsai nedir nasıl yetiştirilir


Japonca tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan bonsai “saksıdaki ağaç” anlamında kullanılmaktadır. 7-9. yüzyıllarda çinden japonyaya gelmiş olan bonsai sanatı kendine has teknikleri ile saksı içerisindeki bitkinin budanması ve bodurlaştırılarak yetiştirilmesi sanatıdır ancak sadece saksıdaki bitkilerin bonsai oldugunu söylemek doğru bir tabir değildir. Bulundukları zayıf toprak veya kaya üzerinde tek başına koşullara dayanmakta olan ağaçlara da bonsai denmektedir.

Çinliler tarafından herhangi bir stil değişikliğine gidilmeyen bonsailer Japonlar tarafından yapılan stiller ile klasik bonsai şekillerine kavuşmuştur, bunun yanı sıra batılılar daha fazla estetiğe önem vererek soyut bitki stillerinde uzmanlaşmıştır.

Japon kültüründe önemli bir yer tutan bonsai sanatı büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerinin minik dışavurumları olarak da
değerlendirilebilir. Uygun koşullar sağlandığında küçük balkonunuzda bile bir bonsai koleksiyonu yapmanız mümkündür ancak iklime ayak uyduramayan bonsailer toprağın neminden, çevrenin ışığına kadar birçok etken altında kontrollü bir şekilde yetiştirilmelidir. Ki bir sanata dönüşme sininde başlıca nedeni budur.


Bakım için maket bıçağı, budama makası, bakır tel, makas ve yan keski işinizi görebileceği gibi profesyonel bir alet çantanız olmasını istiyorsanız bulundurmanız gerekenler;

bonsai alet malzeme bakımBonsailer gövde şekillerine, gövde sayılarına, kök şekillerine, dal şekillerine ve düzenleme şekillerine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri “yaşasın bonsai kardeşliği” sloganı ile yayın yapmakta olan Avrasya Bonsai Kulübünde bulabileceğiniz gibi bakından, değişime birçok yararlı makaleye Bonsai Türkiye sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Agaçlar.Net forumlarında konu ile ilgili başlıklardan sorularınıza cevap bulabileceğiniz gibi bonsai sanatı ile ilgilenenlerle de iletişime geçebilmektesiniz. 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. admi
 3. admin bey
 4. bom bom
 5. gerizekalı beyinsizler
 6. ali
 7. ercan sahin
 8. lily
 9. Aslı
 10. hevijyan
 11. songül
 12. bilal
 13. derya
 14. Ani-x Can
 15. Ex murat
 16. murat alkan
 17. Tolga
 18. ergün
 19. efekanki
 20. kolpalar
 21. ali
 22. Koray
 23. hasan
 24. Ali Akar
 25. Can Dikici
 26. Nuh Demirel
 27. emir ozbudak
 28. Idris Kural
 29. kova
 30. okan
 31. Tarkan Birdal
 32. ahmmet
 33. Ceco Reis Açık
 34. bonzai
 35. Hasan Çapkar Sarıboğa
 36. Azat Yok
  • Anonim
 37. Mustafa Tekakan
 38. Yusuf Aydın
 39. Ali Faroz Kurak
 40. Atakan Efe
 41. Yazici Eren
 42. Ceco Reis Açık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.