Menu

Böğürtlenin faydaları nelerdir?


Ülkemizde Akdeniz, Ege, Karadeniz, Marmara gibi birçok bölgede yetişebilen böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor. Böğürtlen özellikle sindirim sistemine, bağışıklığa, kalp sağlığına son derece faydalı bir besindir ve kanserle savaşır. Hafızayı güçlendiren, kilo verdiren, kemik ve cilt sağlığına iyi gelen, gözleri koruyan bir besin olan böğürtlenin besin değerleri de son derece zengindir.

Böğürtlende A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleri bolca bulunur. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller açısından da zengindir. Ayrıca doğal bir lif ve aminoasit kaynağıdır, içerisinde hiç kolesterol bulunmaz. Gelin böğürtlenin faydalarını detaylıca öğrenelim.

Böğürtlenin faydaları

1) Antioksidan görevi görür

Böğürtlende vücudu birçok yönden koruyan çeşitli antioksidanlar bolca bulunmaktadır. Flavonoid, flavonol, fenolik asit gibi birçok madde böğürtlenin içeriğinde mevcuttur ve vücuttaki zararlı moleküllerin yok edilmesine katkıda bulunurlar. Bu içeriğiyle böğürtlen vücudu pek çok hastalıktan ve hastalığa yol açan durumlardan korumaktadır.

77275849018ecca7c49458e6aa58cf79

2) Kanserle savaşır

Böğürtlen; kolon kanseri, akciğer kanseri ve mide kanseri gibi kanser türlerine karşı savaşan bir meyvedir.  Böğürtlenin içinde bulunan mikro besinler kanser hücrelerinin gelişimini engelleyerek kansere karşı koruyucu görevi görür. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda böğürtlen tüketmenin kansere yol açan hücre büyümesini ve kanserin tekrarlamasını (metastaz) engellediği tespit edilmiştir.

3) Endotel disfonksiyonu önler

Böğürtlen, endotel disfonksiyon adı verilen, kan damarlarının iç duvarlarının fonksiyonunda anormalliğe yol açan bir çeşit hastalığa karşı koruyucu görevi gösterir. Ayrıca DNA hasarını engelleyerek damar yetmezliklerini ve zedelenmelerini de engeller.

4) Beyin sağlığına yararlıdır

Böğürtlen, beynin kognitif fonksiyonlarının güçlenmesini sağlar. Yapılan araştırmalar böğürtlende bulunan polifenolik madelerin antioksidan görevi görerek, beynin motor ve kognitif işlevlerinde görülen yaşa bağlı aksaklıkları önlediği tespit edilmiştir. Düzenli olarak böğürtlen tüketmek hafızayı, davranışsal ve sinirsel işlevleri güçlendirir.

5) Sindirime yardımcıdır

Böğürtlen hem çözülebilen hem de çözülmeyen lifler yönünden son derece zengin bir besindir. Bu lifler sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını, kalın bağırsaktaki sıvı emiliminin artmasını ve dışkının daha rahat atılmasını sağlar. Böylelikle bağırsak hareketleri düzenlenir, kabızlık önlenir ve bağırsak sağlığı iyileşir. 

6) Kalp sağlığına faydalıdır

Böğürtlende bolca bulunan flavonol maddesi kalp sağlığının iyileşmesine yardımcıdır. Ayrıca böğürtlendeki magnezyum ve lifler de atardamarların tıkanmasını önleyerek damarlarda sağlıklı kan akışının gerçekleşmesini sağlar. Böylece çeşitli kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Böğürtlende bulunan magnezyum ayrıca kan basıncını ve tansiyonu dengeler ve aritmiyi engeller.

7) Bağışıklığı güçlendirir

Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin olan böğürtlen bağışıklığın güçlenmesine de yardımcıdır. Düzenli olarak böğürtlen tüketmek vücuttaki zararlı patojenlerle savaşır ve vücudumuzu enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur.

blackberry_background_186066

8) Kilo vermeye yardımcıdır

Böğürtlende çok az miktarda şeker bulunur ve böğürtlen sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için uygun bir meyvedir. Böğürtlende bulunan lifler bağırsakların düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlar ve bu da kilo vermek için gerekli ilk adımdır. Kalori açısından da masum olan bu meyve çok iyi ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

9) Kemik sağlığına faydalıdır

Böğürtlende magnezyum ve kalsiyum gibi kemik sağlığı için olmazsa olmaz besinler vardır. Kalsiyum, bilindiği üzere kemikleri güçlendirir. Magnezyum ise vücutta kalsiyum ve potasyum emilimi artırır.

10) Gözlere iyi gelir

Düzenli olarak böğürtlen tüketme gözle ultraviyole ışınlardan ve radyasyondan korur. Böğürtlende bulunan lutein maddesi retinadaki koruyucu pigmentlerin oluşumunu destekler ve gözleri strese bağlı hasardan ve ışık radyasyonundan korur. Ayrıca böğürtlendeki vitamin ve mineralleri gözleri yaşa bağlı bozukluklardan, katarakt ve gece körlüğünden de korur.

11) Kanın normal bir şekilde pıhtılaşmasını sağlar

Böğürtlen, yüksek miktarda K vitamini içerir ve bu vitamin kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Böğürtlen yaraların aşırı kanamasını önler ve kesiklerin kolay iyileşmesini sağlar. K vitamini ayrıca protein üretimi için de önemlidir ve kemikleri kemik erimesinden korumaktadır.

12) Hamileler için faydalıdır

Böğürtlende folik asit (B9 vitamini) bolca bulunur. Folik asit ise hücrelerin ve dokuların düzgün bir biçimde gelişmesini sağlayarak bebeğin doğumsal kusurlara sahip olmasını engeller. Folik asit hücre fonksiyonu sağlanması açısından her yaştan insanın mutlaka tüketmesi gereken bir maddedir. Ayrıca böğürtlendeki C vitamini ve antioksidanlar da anneyi hastalıklardan korur, annenin ve bebeğin kemik yapısını güçlendirir.

13) Kadın sağlığına yararlıdır

Eğer regl sancılarınız çok fazlaysa, PMS döneminiz ağır geçiyorsa böğürtlen yemek size çok iyi gelecektir. Böğürtlende bulunan K vitamini, hormonlar işlevlerini düzenler ve kramplarla ağrıları engeller. K vitamini ayrıca kanın pıhtılaşmasını sağladığından fazla adet kanamalarını engelleyerek adet döngüsünde bir rahatlama sağlar. Böğürtlende bulunan kalsiyum, manganez gibi minerallerin bol tüketilmesi PMS belirtilerini de hafifletir.

Böğürtlenin cilde faydaları nelerdir?

Böğürtlen, sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak için başvurabileceğiniz en tatlı yollardan biridir. İçindeki C ve E vitaminleriyle antioksidanlar cilt sağlığı için son derece önemlidir. Böğürtlende bulunan E vitamini, cildin yağ dengesini koruyarak kırışıklıkları önler. C vitamini ise cilt hasarlarını engeller ve cilt dokusunda bulunan kolajenin yapısını güçlendirerek ciltteki renk eşitsizliklerini önler ve cildi sıkılaştırır. Ayrıca içinde bulunan antioksidanlar sayesinde böğürtlen cilt kusurlarını da engellemeye yardımcıdır.

Böğürtlen çayının faydaları

 • Kansere karşı korur.
 • Kalp sağlığına faydalıdır.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Kemikleri korur ve güçlendirir.
 • Gözleri korur ve güçlendirir.
 • Cilt rahatsızlıklarını tedavi eder.
 • Beyin ve sinir sağlığına iyi gelir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • İshali keser.
 • Basura iyi gelir.

Böğürtlen yaprağının faydaları

 • Ağız sağlığını korur.
 • Boğaz ağrılarını geçirir.
 • İltihabı önler.
 • İshali keser.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Yaraları iyileştirir ve ülsere iyi gelir.
 • Basura iyi gelir.
 • Kansere karşı savaşır.
 • Sindirime yardımcıdır.
 • Yaşlanmayı geciktirir.

Böğürtlen kökünün faydaları

 • Ağız sağlığına faydalıdır.
 • İltihabı önler.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Gözlere iyi gelir.
 • Yaraları iyileştirir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Mesane taşını düşürür.
 • Diş çürüklerini önler.

Böğürtlenin zararları

Sağlıklı bireylerde böğürtlen tüketmenin bir zararı bulunmaz. Alerjisi olan kişilerin böğürtlen tüketmemesi gerekir.

Hamile ve emziren kişilerin böğürtlen meyvesini belli miktarda yemesinde sakınca yoktur ancak böğürtlen çayı tüketmemelidirler. 24 aylıktan küçük çocuklara böğürtlen çayı verilmemelidir.

Böğürtlen kökü ve çayında bulunan tannen maddesinin aşırı tüketiminde kanser hastalarında kanser hücrelerinin büyümesine yol açtığı tespit edilmiştir, bu nedenle bu hastaların böğürtlen meyvesi tüketmesinde bir zarar olmasa da böğürtlen çayı ve kökünü kullanmamaları gerekir.

Böbrek taşı olan bireylerin fazla böğürtlen tüketmemeleri gerekir zira böğürtlen böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir.

Kaynaklar:

https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/blackberries.html

https://draxe.com/health-benefits-blackberries/

https://drhealthbenefits.com/food-bevarages/beverages/tea/health-benefits-of-blackberry-tea

https://drhealthbenefits.com/herbal/leaves/health-benefits-of-blackberry-leaves
Son 50 Yorum
 1. emin
 2. Anonim
 3. Mustafa Baysan
 4. mustafa
 5. Mustafa Iyiol
 6. Melike Regaip Çelik
 7. Mehmet Karal
 8. Emine Avcı
 9. Aysel Özelçi
 10. Fatma Demic
 11. böğürtlenin fadaları
 12. anneminkiziyim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.