Menu

Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer? Nedenleri nelerdir?


Çocuklarda boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları çok sık görülür. Bunların sebebi virüsler ve bakterilerdir. Ayrıca hava kirliliği, ağızdan nefes alma, alerjiler gibi birçok etken de çocuğunuzun boğazının ağrımasına yol açabilir.

çocuklarda öksürük

Boğaz ağrısına eşlik eden boğazda kuruluk, kaşınma gibi semptomlar da olabilir. Her yıl 13 milyondan fazla insan boğaz ağrısı şikayetiyle hastanelere başvurmaktadır. Boğaz ağrısı rahatsızlık verse de genellikle kendiliğinden iyileşmektedir.

Ayrıca boğaz iltihabı (farenjit), bademcik iltihabı (tonsilit) ve ses telleri iltihabı (larenjit) de boğaz ağrısına sebep olabilir.

Çocuklarda boğaz ağrısı nedenleri

Çocuklar toplu ortamlarda çok bulunduklarından ve bağışıklıkları henüz çok fazla gelişmediğinden çok sık hastalanırlar ve boğaz ağrısı şikayeti çekerler. Bu duruma en çok yol açan durumlardan bazıları şunlardır:

1) Soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlar

Virüsler, yetişkinlerde görülen boğaz ağrısı vakalarının yüzde 90’ını oluşturur. Bu viral enfeksiyonların arasında ise şunlar vardır:

 • Soğuk algınlığı
 • Grip
 • Mononükleoz (öpücük hastalığı)
 • Kızamık
 • Suçiçeği
 • Kabakulak

2) Bakteriyel enfeksiyonlar

Virüsler gibi bakteriler de boğaz ağrısına yol açabilir. En sık görülen bakteriler ise A grubu streptokok bakterilerdir ve boğaz ile bademciklerin enfeksiyonuna yol açar. Çocuklarda boğaz ağrısı vakalarının yüzde 40’ını ise steptokok bakteriler oluşturmaktadır. Ayrıca bademcik iltihabı (tonsilit) de çocuklarda boğaz ağrısına yol açabilir.

3) Alerjiler

Bağışıklık sistemimiz polen, çim, evcil hayvan akarı gibi bazı alerjenlere maruz kaldığında boğazda tahriş, burun akıntısı, göz sulanması, hapşırık gibi tepkiler verir. Burunda biriken fazla mukus boğaza dolar, buna geniz akıntısı da denir ve boğazı tahriş ederek ağrıya yol açar.

4) Kuru hava

Kuru hava, ağız ve boğaz bölgemizdeki nemi emer ve boğazımızın kuruyup kaşınmasına ve ağrımasına sebep olur. Hava, özellikle kış aylarında kalorifer ve klimaya bağlı olarak kurur.

5) Hava kirliliği, kimyasallar ve tahrişe yol açan maddeler

Havada gezinen birçok madde boğazda tahrişe sebep olur. Özellikle sigara dumanına maruz kalan, hava kirliliğine ve temizlik ürünlerine maruz kalan çocuklarda boğaz ağrısı görülme oranı yüksektir.

6) İncinmeler

Boğazda bir kesik, darbe vb. durumlara bağlı olarak yaşanan incinmeler de boğazın ağrımasına yol açar. Bunlara genellikle yediğimiz yemekler sebep olur ve yutarken boğazımızı çizip tahriş edebilirler. Çok fazla konuşmak ve ses tellerini fazla kullanmak da boğaz kaslarını zedeler. Bağırmak, sesli konuşmak ve uzun süre şarkı söylemek boğaz ağrısına yol açar.

7) Gastroözofageal reflü

Bu hastalıkta mide asidi yemek borusuna doğru hareket eder ve yemek borusunu yakarak tahriş eder, boğaz da zarar görür. Sonuç olarak mide yanması ve boğaz ağrısı, ağızda ekşi tat gibi belirtilere yol açar.

8) Tümörler

Boğazda, ses tellerinde ya da dilde oluşan bir tümör de boğaz ağrısına yol açabilir, ancak bu durum çok nadir görülür. Boğaz ağrısının kanser belirtisi olması için uzun süreler iyileşmiyor olması gerekir.

Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer?

Viral enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrılarının tedavisi yoktur. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi bir haftaya yakın bir sürede virüsü etkisiz hale getirecektir ve çocuğunuz iyileşecektir. Bunun için çok dinlenip bol sıvı tüketmesi gerekir.

Eğer doktorunuz çocuğunuzda bakteriyel enfeksiyon olduğundan şüpheleniyorsa boğazından hücre örneği alarak test edecektir. Bunun için yalnızca boğazından pamuklu bir çubukla sürüntü örneği alması yeterlidir, acısız bir işlemdir.

Bu testin sonucu 10 dakika gibi kısa bir sürede belli olur. Testte bakteri saptanırsa doktorunuz çocuğunuza antibiyotik reçete edebilir. İlaç doktorunuzun önerdiği gibi kullanılmalıdır ve ilaçlar bitmeden tedavi yarıda bırakılmamalıdır.

Evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Çocuğunuzun bol bol dinlenip bol sıvı tüketmesi gerekir. Bol sıvı tüketimi mukusu inceltir ve böylece mukus boğaza dolup ağrıya yol açmaz. Boğaz ağrısı için çorba, ılık süt, ballı limonlu çay gibi ılık içecekler çocuğunuza iyi gelecektir.
 • Ayrıca çocuğunuzun odasına bir nem cihazı koymayı da düşünebilirsiniz. Nemli ve ılık hava çocuğunuzun boğaz kuruluğunu giderip boğaz ağrısını dindirebilir.
 • Burun spreyleri, özellikle tuzlu su içeren spreyler eczanelerde satılmaktadır ve çocuğunuzun burun akıntısı ile tıkanıklığına iyi gelebilir. Bu spreylerin 3 günden fazla kullanılmaması gerekir yoksa burun daha çok tıkanabilir.
 • Alerjiden kaynaklanan boğaz ağrıları için çocuğunuza antihistamin ilaçlar verebilirsiniz ancak bunun için doktorunuza danışmalı ve hangi ilacı kullanacağını öğrenmelisiniz, çocuğunuza uygun ilacı doktorunuz reçete edecektir. Bu ilaçlar uyku yapabilir.
 • Balgam söktürücü ilaçlar da mukusun incelmesine ve çocuğunuzun daha rahat öksürmesine yardım eder. Bu ilaçlar kullanılırken bol su içmek gerekir.
 • Öksürük şurupları da çocuğunuzun öksürüğünü keser. Ancak bu ilaçlar çok tercih edilmez zira öksürmek ciğerlerden mukusun temizlenmesine yardım eder. Şurup ise bu mukusu temizlemez. Bunun yerine nem cihazları daha etkilidir.
 • Doktorunuzdan çocuğunuza uygun bir ağrı kesici önermesini de isteyebilirsiniz. Çocuğunuza uygun ağrı kesiciyi doktorunuz reçete edecektir. Çocuğunuza kesinlikle Aspirin vermeyin çünkü bu çok riskli durumlara yol açabilir.
 • Çocuğunuzun sık sık sümkürerek burnunu temizlemesini sağlayın. Mukustan kurtulmanın en kolay yolu budur.
 • Eğer çocuğunuz çok küçükse ve sümküremiyorsa nazal aspiratörleri de kullanabilirsiniz. Bunlar çocuğunuzun burnunu temizler.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/sore-throat

https://www.babycenter.com/0_sore-throat-in-children_66420.bc?page=2

https://www.webmd.com/cold-and-flu/soothing-your-childs-cold#1

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. uğur
  • Ev ev
 3. Anonim
 4. Gökhan
 5. Efe aziz gürsoy
 6. doğan
 7. m.sirin dogan
 8. Asam
 9. Ömer efe tosun
 10. misafir
 11. Anonim
 12. zuhal
 13. erem
 14. mirac
 15. fadime
 16. tarık
 17. yegane
 18. azel
 19. aslı
 20. murat
 21. serpil
  • Anonim
 22. aynur haznedar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.