Menu

Bitter çikolatanın faydaları


bitter çikolatanın faydaları

Lezzetli olduğu kadar tatlı ve kışkırtıcı bir çikolataya hayır demek mümkün mü? Yediğinizde kendinizi suçlu gibi hissettiğiniz anlar olabilir, ancak bitter çikolata sağlığınız için gayet iyi de olabilir. Bitter çikolatanın faydaları ile ilgili yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Çikolata, kakao çekirdeklerinden yapılmaktadır. Kakao çekirdeği nemli tropikal iklimlerde yetişen kakao ağaçlarından elde edilmektedir. Bitter çikolata kakao yağı, şeker ve çikolata likörünün karışımıyla elde edilmektedir. Sütlü çikolata da ise süt ilave edilir. Bitter çikolata sütlü çikolataya oranla daha fazla kakao yoğunluğuna sahiptir. Bitter çikolata ile ilgili yapılan araştırmalarda, insan sağlığına çok faydalı olduğu belirlenmiştir.

kakao çekirdekleri


Bitter çikolatanın faydaları

1-      Kalp Sağlığı: En son yapılan araştırmalar bitter çikolatanın kalp ve damar sağlığına faydası olduğu tespit edilmiştir. Bitter çikolata, yüksek değerlerde antioksidan flavonoidler içermektedir.  Bu flavonoidler serbest radikalleri devre dışı bırakan ve kalp sağlığını koruyan önemli antioksidanlardır. Serbest radikallerin kandaki kötü kolesterol miktarını arttırarak damarların tıkanmasına neden olurlar. Bitter çikolatada bulunan flavonoidler arter duvarlarını genişleterek kanın damarda daha kolay akışını sağlar.

bitter çikolata


2-      Kan basıncı ve kolesterol: Düzenli şekilde bitter çikolata tüketimi, kan basıncını düzenlemekte ve kötü kolesterolü düşürmektedir. Bitter çikolata Nitrik Oksit üretimini uyarmakta, bu sayede de kan basıncını azaltarak kanın damarlardaki dolaşımını rahatlatır. Bitter çikolata, kalp krizi ile felce sebep olabilen arterlerde plak oluşumunu da engellemektedir. Ancak, Bitter çikolatanın doymuş yağ ve kalori bakımından yüksek olduğunu unutmadan dozunda tüketilmesinin gerektiğini de belirtmek gerekir.

bitter çikolatanın yararları


3-      Kan şekerinin düzenlenmesi: Bitter çikolata, diğer başka tatlı ve şekerli gıdaların aksine düşük seviyede glisemik indeksine sahiptir. Bunun anlamı, bitter çikolata tükettikten sonra kan şekerinin yavaş salınmasıdır. İçeriğindeki antioksidanlar, insülin duyarlılığını geliştirmekte ve diyabet riski taşıyanlar için kan seviyesini düzenlemeye destek olmaktadır.

bitter


4-      Ruhsal terapi: Bitter çikolata,  kişinin ruh halini düzelten ve zevk veren belli başlı bazı bileşenleri bünyesinde barındırmaktadır. Doğal bir uyarıcı olan bitter çikolatada kafeinden daha hafif olan Teobromin bulunmaktadır. İnsanın beyninde endorfin ve diğer nörokimyasalların üretilmesini de teşvik etmektedir. Tüm bunlar, kişinin üzerinde ruhsal durumu canlandırıcı ve coşku verici bir etkisi vardır. Bitter çikolatada ayrıca antidepresan etkisi olan serotonin de yer almaktadır.

bitter çikolata ve cilt sağlığı


5-      Doğal cilt bakımı: Bitter çikolatanın içeriğindeki flavonoidler, UV ışınları emerek cildin pürüzsüz ve sağlıklı olmasında yardımcı olmaktadır. Özellikle diyet yapan bireylerin diyetlerinin bir parçası olarak da görülebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.