Menu

Bisikletin icadı bisiklet ne zaman icat edildi bisikleti kim buldu


bisiklet

Bisikletin tarihin en eski devirlerindeki ilkel örneklerine kadar izleyecek olursak,belki de binlerce yıl önceye, eski Mısırlılar zamanına dönmemiz gerekecektir. Eski Mısırlıların iki tekerlekli ilkel bir taşıt aracı yapmış olduğu tarih kaynaklarında belirtilmiştir. Aynı kaynaklara göre,bu araç binen kimsenin ayaklarıyla harekete geçiriliyordu.

Ancak bildiğimiz anlamda bisikletin başlangıç tarihi 1817 yılı olarak kabul edilebilir. Bu tarihte Baron von Drais adında bir Alman,kendi adından esinlenerek “drazin” adını verdiği bir makine yapmıştı. Drazin’in iki tekerleği tahtadan bir çubukla bağlantılıydı. Makineye binen kimse ağırlığının bir kısmını önündeki tahta bir dayanağa yaslıyor ve sırasıyla ayaklarından birini toprağa sürterek bu ilkel aracı hareket ettiriyordu. Ön tekerleğe ekseninden bağlantılı bir kol da direksiyon görevini yerine getirmekteydi. Makine çok pahalıya çıktığından, “züppelerin atı” diye isimlendirildi. İngiltere Kralı IV.George’un büyük zevklerinden biri bu ilkel araca binmekti. Bu araçta pedal olmadığı için binip dolaşmak son derece yorucuydu. Aynı araç 1818 yılında Paris’te de belirli çevrelerde yaygınlaştı.

1839-1840 yıllarında, Kirkpatrick Macmillan adında bir İskoçyalı bu ilkel aracı esas olarak alıp bazı eklemeler yaptı ve belirli ölçüde geliştirdi. Macmillan,arka tekerleğin aksine bir cins pedal görevini yapacak olan bir kol eklemişti. Bu kol,küçük çocukların günümüzde bindikleri pedalı otomobillerdeki pedalları andırıyordu.

1865’de Lallement adında bir Fransız ön tekerleğe pedallar ekledi. Bu model 20 yıl kadar yaygın ölçüde tutuldu.Ön tekerleğin büyük olması daha hızlı bir devir sağlıyordu. Bazı modellerde tekerlekler mübalağalı bir ölçüde büyük olduğundan bunların üzerinde denge sağlayabilmek gerçekten güçtü. Demir tekerlekler ve ağır tahta yapı dolayısıyla, bu ilkel bisikletler “kemik sarsan” diye isimlendirilmekteydi. Burada, bisiklet deyiminin ilk kez 1865 yılında kullanılmış olduğunu da özellikle belirtelim. 1868 yılında, tel çubukla hafif metal tekerlekler ve dolgu lastikler kullanılmaya başlandı. H.J.Lawson adında bir İngiliz, 1874 yılında,arka tekerleğin zincirle hareketini sağladı. 1885’de, “Rover Emniyetli Bisikletler” i piyasaya sürdü. Bu modelde tekerlekler eşit büyüklükteydi.Binen kimsenin oturacağı yer (sele),arka tekerleğe biraz daha yakındı. 1888 yılında Doktor Dunlop pnömatik (hava basılan) lastiği buldu. Böylece tekerleklerin hareketi daha düzen kazandı ve bisikletin modernleşmesi,bugünkü haline ulaşması yolunda bir adım daha atılmış oldu.
Son 50 Yorum
 1. ece
 2. Deniz Özkaya
 3. sultan
 4. Aysemkopddf
 5. izabella=D
 6. berkay
 7. sude
 8. sasa
 9. sasa
 10. Mehmet
 11. Fariru
 12. pınar altındağ
 13. sergen
 14. papatya
 15. 65 taner
 16. sisi
 17. sisi
 18. nisa124
 19. Sinem Polat
 20. Hilal Barak
 21. Hilal Barak
 22. Hilal Barak
 23. Bahtiyar Çelik
 24. Ayça Ucal
 25. deniz
 26. Fatma Akabik
 27. Ahu Turan
 28. Melisa Balkan
 29. ali baran
 30. Emel Karabulut
 31. €$M@
 32. Emre Taptil
 33. sena
 34. Aybüke Buse
 35. Hgfhhgf
  • harika
 36. lalesu
 37. Batıkan Akdeniz
 38. Berra Alakoç
 39. Esat Güdük
 40. Esat Güdük
 41. Esat Güdük
 42. Esat Güdük
 43. Esat Güdük
 44. Kazım Küçükaksit
 45. Kasım Doğan
 46. Sudenaz Yiğit

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.