Menu

Bir inci hikayesi


inci-1

İnsanların kullandığı değerli takılar arasında, bir canlının vasıtasıyla üretilebilen tek takı olan inci; her dönem oldukça değer görmüş, sadeliği ve şıklığı açısından sık sık tercih edilebilir bir mücevher olarak kabul edilmiştir.

inci-2


İnci taşları bilindiği üzere midyelerin ve istiridyelerin içerisinde zamanla meydana gelebilmektedir. Bu oluşumun kısaca anlatımı; kabuklu istiridyenin ve normaline göre büyük boyutlarda olan midyelerin içerisine bir takım kum taneleri ve yabancı cisimler kaçabilmekte, içerde kalan  bu cisimleri de istiridye ve midyeler üzerine kapattıkları kendi sedef dokusuyla yıllar geçtikçe büyütmektedirler. Yaklaşık 7 yıl gibi bir süre geçtikten sonra da kabukların içerisinde kalan midyeler artık kullanılabilir hale gelmiştir.

İncilerin doğal yapısı gereği, büyük ve pürüzsüz inci bulmak çok zor bir iştir. Toplanan istiridyelerden çıkartılmakta olan incilerin çok az bir miktarı kullanılabilir boyutta ve güzellikte olmaktadır. Bir incinin kullanılabilir güzellikte olup olmadığını belirleyecek ana unsurlar; şeklinin yapısı, hangi boyutlarda olduğu, dışının oldukça pürüzsüz bir yapıda olması ve üzerinde lekelerin bulunmamasıdır. Yani bunun anlamı bir incinin dış yüzeyi ne kadar lekesiz ve parlak olursa incinin o kadar kullanılabilme durumu ve değeri artmaktadır.
inci-3


Bunun dışında inciler hakkında değinilecek bir başka nokta, incilerin normal koşullarda istiridyelerin içerisinde büyüyebildikleri gibi bunun dışında da “kültür incileri” denilen özelş bir teknikle büyütülüp meydana getirildiklerinden söz edilebilmektedir.

Tıpkı doğal yolla büyüyen inciler gibi 7 sene boyunca istiridyenin içinde gelişimine devam eden bu inciler, bu süreç sonunda her ne kadar sınırlı sayıda kaliteli olarak ortaya çıksalar da bu tip inciler de mücevher olarak rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Bu incilerde de asıl kıstas, ne kadar parlak olurlarsa o kadar kaliteli olduklarıdır.

İncinin kalitesini anlamanın bir başka yolu da incinin yüzeyini sert bir cisimle kazımaktır. İçerik olarak kalsiyum ve karbonattan meydana gelen bir ürün olduğundan, ne kadar kazınırsa kazınsın kazınmadan önceki ilk dış tabakayla aynı renkte olmaya devam edecektir.

inci-4


 
One Response
  1. murat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.