Menu

Bir ayda 9 kilo verdiren seylan diyeti


Kilo problemleri dünya genelinde en büyük ve riskli sağlık problemlerinden biri niteliğinde görüldüğünden, her şeyden önce sağlıklı bir yaşam için kilo kaybına yönelik çeşitli uygulamaların ortaya çıkartıldığı bilinmektedir.

Bu uygulamalar beslenme uzmanlarının kontrolünde birebir bünyeye göre yapılan programların yanında, genel olarak metabolizmayı etkileyecek ve hızlı kilo verimini sağlayacak listeler halinde olabilmektedir.

Söz konusu genel programlardan bir tanesi de Seylan diyetidir. Yapılan bu diyet sayesinde aylık süreçte yaklaşık 9-10 kilo gibi bir kilo kaybının sağlanabildiği görülebilmektedir. Diyetin ana unsurlarından biri, bütün yemeklerin köri başta olmak üzere pek çok zayıflamaya yardımcı baharatla pişirilmesi ve kötü karbonhidrat olarak adlandırabileceğimiz hamur işleri, yağlı yiyecekler vb. besinlerden kesinlikle uzak durulan bir diyet programı olmasıdır.

Seylan diyetinde nelere dikkat edilmelidir?

  • Diyet boyunca az önce de söylediğimiz gibi mutlaka köri baharatını pişirilecek yemeklerde kullanmak gerekmektedir. Bunun dışında zerdeçal, karabiber, kimyon, kişniş vb. baharatların da yağ yakıcı özelliklerinden dolayı kullanımlarına özen göstermek gerekmektedir.

kori-baharati

  • Bu diyette ara öğünlerin asla atlanmaması gerekmektedir. Metabolizmanın sürekli çalışır halde tutulabilir olması için bu gereklidir. Bunun için de kan şekeri değerlerinizi düzenleyebilecek (tarçın çayı gibi) ürünlerden tüketmek ve internetten ya da kapsamlı marketlerden bulabileceğiniz Seylan çayını tüketebilmeniz gibi seçenekler önünüze sunulmaktadır.
  • Diyet süresince kullanacağınız besinlerin pişirilme esaslarına bakıldığında, vazgeçilmez olarak kullanılan körinin et, tavuk vb. ürünleri pişirirken en baştan eklenmesi gerekliliği; pilav gibi yine diyetin önemli parçası olan besinlerde de sonradan eklenmesi gerekliliği gözden kaçırılmamalıdır.
  • Uygulanan programda meyvelerin de oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Her sabah sabit olarak tüketilen ananas gibi, yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkileri bulunan mango, incir, portakal, üzüm, nar, erik, kavun vb. tiplerde meyveler de tüketim sürecinde mutlaka yer almalıdır
  • Seylan diyetinde tüketilen sütlerin ve süt ürünlerinin de mümkün olduğunca kalorisiz olabilmesi için yağsız türlerinden tercih edilmesi önerilmektedir.
  • Sabahları ilk öğünlerde ananas kadar önemli olan bir başka besin unsuru da zencefildir. Hem vücuttaki bağışıklığı güçlendiren hem de metabolizmayı hızlandıran bu içerik Seyhan diyetinin çok önem verilen unsurlarındandır.

Seyhan diyeti listesi örneği

Sabah : Bir dilim miktarında ananas (bulunamıyorsa bir dilim miktarında greyfurt da tüketilebilmektedir), iki çay kaşığı miktarında zencefil, bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir ya da peynir yerine bir adet haşlanmış yumurta, şekersiz yeşil çay

koriyle-yapilan-yemekler

Ara öğün : Bir adet rendelenmiş haldeki elmanın ya da armutun üzerine bir adet çay kaşığı miktarındaki tarçın

Öğle : Bir porsiyon köriyle pişirilmiş kabak yemeği ve üzerine köri tozu ilave edilmiş esmer pirinç (Öğle yemeğinde tüketilecek sebzelerde karnabahar, patlıcan, ıspanak vb. sebzeler de ağız tadına göre tercih edilebilmektedir.)

Ara öğün : Bir bardak miktarında çubuk tarçın eklenmiş çay, bir adet miktarında küçük boylardaki muz ve iki adet miktarında diyet bisküvi

Akşam : Tercihe göre haşlanmış balık/ baharatla pişirilmiş hindi/ baharatla pişirilmiş tavuk göğsü veya biftek, bir dilim miktarında kepek ekmeği ve bir kase miktarında salata

Gece : Yatmadan önce bir bardak miktarında yağsız süt
Son 50 Yorum
  1. ali baba
  2. dery karaya
  3. yasmin girgin esentürk
  4. ayşe keçebaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.