Menu

Beyzbol nasıl oynanır


beyzbol nasıl oynanır

ABD’nin en popüler spor dallarından biri olan beyzbol, bu ülke dışında pek yapılmayan bir spor müsabakasıdır.

Amerika’da eski beyzbol yıldızlarının kartları binlerce dolar seviyesinde koleksiyonerler tarafından alınmakta.

ABD’de bu kadar popüler olan beyzbolun nasıl oynandığını hiç merak ettiniz mi?

beyzbol sahası


Yüksekliği 3 metre olan bir çit oyun sahasını çevrelemektedir. Oyun alanı iç ve dış alan olarak ikiye ayrılmaktadır. Kare şeklinde olan iç alanın kenar uzunluğu 27 metredir. Bu karenin her bir köşesi birer kaledir. Bu kalelerden biri de sayı kalesidir ve bundan sonra saatin ters istikametinde 1’den 3’e kadar sıralanır. İç alanın tam ortasında Pitcher tümseği denilen bir tümsek vardır. Kaleler ve kaleler arasındaki yollar ile fırlatma tümseği toprak olup, diğer alanlar çimdir.

beyzbol oyunu


Daha fazla sayı üreten takımın galip geldiği beyzbol, dokuzar oyuncuyla oynanmaktadır. Müsabakalar da 9 devreden meydana gelmektedir. Müsabakaya ilk önce misafir takım başlar ve sırayla hücum hakları vardır. Saha içinde hücum yapan takımın beyzbol topuna sopasıyla vuracak olan oyuncusu bulunur. Bu oyuncunun ismi Batter’dır. Batter’a 18 metre uzaklıktan top atan oyuncuya Pitcher denmektedir. Batter’ın arkasında kask takmış olan oyuncuya da Catcher adı verilmektedir. Elinde de büyük bir top yakalama eldiveni bulunur. Müsabaka hakemi de Catcher’ın tam arkasında durmaktadır.

beyzbol müsabakası


Pitcher topu fırlatır ve hücum yapan takımın oyuncusu olan Batter, sopasıyla topa var gücüyle vurarak uzak mesafeye yollamaya çalışır. Topun ıskalanması durumuna Strike denmektedir. Eğer üç defa Strike olursa hücum hakkı son bulur. Her iki takım da birer defa hücum yaptıklarında bir devre tamamlanmış olur. Topu fırlatan oyuncunun attığı topu hakem beğenmedi taktirde bunun adına Ball denmektedir. Dört kere Ball olursa bir Base ceza verilir. Bu Base’ler kaleler olarak tanımlanırlar. Elindeki sopasıyla isabetli vuruş yapan oyuncu ilk Base’e koşar. Savunma yapan takımın oyuncuları da topu yakalayarak kale bekçilerine ulaştırmaya çalışırlar.

beyzbol maçı


Vurucu, top geri gelene kadar üç kaleyi de koşup vuruş yaptığı yere dönebilirse sayı yapmış olur. Koşma sırasında top kale bekçisine gelir ve savunma oyuncusu koşucuyu yakalarsa koşucu oyun dışı kalır. Hücum yapan takımın vurucusu topu çitlerin dışına yollayabilirse, buna da sayı turu vurmak denmektedir. Bu durumdaki bir pozisyonda vurucu, topun geriye ulaşma imkanı olmadığından rahatça koşar ve sayı turunu tamamlar. Dokuz devre sonunda en fazla sayı elde eden takım galip gelir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.