Menu

Beyin göçü nedir


İyi düzeyde eğitim almış ve çeşitli araştırmalara önderlik yaparak, gelişim sağlanacak çeşitli dallarda çalışan insanların daha gelişmiş ülkelere yerleşerek, çalışmalarını orada yapmalarına beyin göçü denilmektedir. Basit anlamı ile yüksek mesleki yeterliliği olan insanların, çalışmak için başka ülkelere gitmesine beyin göçü diyoruz. Mühendisler, doktorlar, bilim adamları bu insanlara örnek olarak sayılabilir.

Bu tip insanların ülkeler açısından önemleri büyüktür. Kalkınma için gerekli olan teknolojiyi bulurlar, kaynakları ve toplumun karmaşık yapısını geliştirirler, gelecek kuşakları yetiştirirler. Az gelişmiş ülkelerin teknolojiyi ve gelişimi yakalamaları için gerekli olan bu insanlar, gelişen ve büyük ülkelerde daha da gelişmek için gereklidir.

Beyin göçünün nedenleri nelerdir?

Beyin göçü genelde düşük ücret politikaları, vergi oranı yüksekliği, gelecek endişesi ile başlamaktadır. Siyasal istikrarsızlıklar, siyasetin onları kontrol altına alması ile de oluşur. Araştırma ve geliştirmeye önem vermemek, fikir üretiminin ve buluşun desteklenmemesi, alt yapı eksikliği, teşvik azlığı ile de beyin göçü olmaktadır. Üniversite mezunlarının çoğunluğunun kendi meslekleri dışında çalışması, iş bulamama ve eğitimde eşit şansın olmaması ve yabancı dile verilmeyen önem beyin göçü nedenlerindendir. Genelde sadece bizim ülkemiz değil, pek çok ülkenin en büyük sorunlarındandır.

Beyin göçü sonuçları nelerdir?

Eğitimli ve mesleki yeterliliği üst seviyede olan insanların gitmesi, çok gelişmiş ülkeleri daha da geliştirirken, göç veren ülkeleri daha da fakirleştirmektedir. Beyin göçünü engellemek, sadece gelişmekte olan ülkeye ait bir sorun değildir. Gelişmiş ülkelerdeki iş fırsatları ve iyi gelecek sunuldukça bu işlem devam edecektir. Yapılacak olan şey, ülkelerin bu insanlara vereceği özel değer ve politikalarda gizlenmektedir. En önemli yatırım iş gücüne yapılan olduğundan, devletlerin özel politikaları olmalıdır. Bol miktarda tekno-parklar yaratmak, ar-ge’ye önem vermek, araştırma merkezleri kurarak, çalışmaları desteklemek gereklidir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Uğur Şaa
  3. Anonim
  4. yasemin kadayıfçı
  5. emirhan
  6. Ahmet Özdemir
  7. Anonim
  8. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.