Menu

Beyaz Saçlar İçin Bitkisel Çözüm


Zaman içerisinde ve bazen de çok zamansız olacak şekilde hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlemlenen sonralardan birisi saç beyazlaması problemi haline gelmiştir. Genel bağlamda orta yaştan sonra ortaya çıkan bir problem olan saç beyazlaması, bazı dönemlerde orta yaşlara gelmeden daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Saç güzelliğine ve saç bakımına oldukça önem veren kişiler için can sıkıcı bir problem olabilen beyaz saçlar, özellikle kadınlar için bir kabus haline gelebilmektedir. Saçların beyazlaması genelde yaşlanma sürecinin başladığının belirtisi gibi ilginç bir şekilde lanse edildiğinden  kadınlar direkt olarak bu tip beyazlamaların önüne geçmesi adına bir takım önlemler almakta,  en büyük hata olarak saçlarını kimyasal içerikler bulunan boyalarla boyayıp beyazları kapatma yolunu seçmişlerdir. Ancak bu yöntem de uzun vadede boyalardaki kimyasal ürünler yüzünden saçları aşırı derecede yıprattığından, saçlara faydalı bir işlem yapılmak istenirken son derece zarar verilebilir.

beyaz-sacli-yasli-kadin

Erken beyazlayan saçlara çözüm bulma aşamasında, saçın yapısının kökünden incelenmesi ve iyi gelecek uygulamanın hangi yöntemlerle yapılması gerektiği bilinmelidir. Saç, yapı taşı olarak proteinlerden oluşmaktadır. Kendisine renk veren pigmentin adı ise melanindir. Açık renkli saçlar da, koyu renkli saçlar da ihtiyaç duydukları renk miktarını melaninlerden karşılamaktadırlar. Zaman ilerledikçe saç yapısındaki melaninler azaldığı için saçlarda da otomatikman beyazlamalar başlamaktadır. Saç bir gecede beyazlayamayacağı için bu beyazlama aşaması kademe kademe ilerleyerek saçta melanin kalmayana kadar devam etmektedir.

Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

  • Saçların beyazlamasına en büyük sebep olarak genetik faktörler gösterilmektedir. Bireyin babasının ya da annesinin saçlarının beyazlamaya başladığı yaşlarda kişinin de aynı şekilde saçlarında beyazlar görülmesi muhtemel olacaktır. Bunun dışında eğer saç beyazlamasını ebeveynleriniz erken tarihlerde yaşadılarsa da sizin de saçlarınızın erken beyazlaması ihtimali bulunmaktadır.
  • Az önce bahsettiğimiz saça rengini veren melanin maddesi, vücutta salgılanan melanosit hücresinin etkisiyle bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Vücutta melanosit salgısı azalınca doğal olarak melanin maddesinde de azalmalar meydana gelebilmekte ve saçlarda beyaz oluşam ihtimali oldukça artmaktadır.
  • Bireyin farkında olmadığı şeker hastalıklarına sahip olması, saçlarındaki erken beyazlık riskini arttırabilmektedir.
  • Saçları genç yaşlarda çok sık boyatmak, kimyasal boyaları sıklıkla kullanmak saçların beyazlamasında oldukça etkili bir faktör olmaktadır.
  • Vücutta uzun süreli stres faktörlerinin bulunması, saçların beyazlamasına etki eden faktörleri harekete geçirmektedir.

Beyaz saçları boyamadan eski rengine döndüren formüller

Beyaz saçlara çözüm bulundu aşamasında bu dertten muzdarip olan bireyler için pek çok doğal formül piyasaya sürülmüş ve bireylerin kendilerine uygun bulduklarını uygulama imkanları olmuştur. Beyaz saçlara bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu tarafından da bir takım formüller oluşturularak bulunmuştur. İşte beyaz saçlara çözüm olması için sunulabilecek çözüm önerileri şu şekilde olmaktadır;

Ahmet Maranki’nin formülleriden biri olan ceviz kabuğu formülünde, bir litre miktarındaki su kaynatıldıktan sonra beş adet cevizin kurutulmuş haldeki yeşil kabuğu bu suyun içerisine atılmakta ve 5 dakika kaynamaya bırakılmaktadır. Bu süreçten sonra ortaya çıkan ceviz kabuğu çayı ile saçların diplerine masaj yapılarak suyun biteceği güne kadar bu masaj uygulamasına devam etmeni gerekmektedir. Burada önemli olan nokta bu çayın durulanmadan saçların diplerinde bırakılması gerekliliğinin unutulmamasıdır.

Bir diğer Ahmet Maranki formülüne göre de yarım tatlı kaşığı miktarında kristal tuz, üç tatlı kaşığı miktarında ceviz yağı bir tatlı kaşığı miktarındaki alkali değerindeki su, bir kabın içerisinde malzemeler tamamen eriyene kadar karıştırılmalıdır. Bu karışımı da az önceki tariflerde söylediğimiz gibi saç diplerinize uyguladıktan sonra, Saç yapısı bir bütün şeklinde boneyle sarılmalı ve en az 1 saat, en fazla 3 saat saçta bekletilerek sonrasında yıkanır. Yıkama süreçlerinde mümkün olduğunca şampuan kullanılmamalı, bunun yerine sabun tercih edilmelidir.

Badem yağının saçlar üzerinde doğal bir etkisi olduğu bilindiğinden, Amla suyu denilen doğal saç beyazlarını kapatıcı ürün, bir miktar limon suyu ve badem yağını karıştırarak saçınıza komple sürebileceğiniz bir ürün elde etmenizden sonra gri saç sorununuzu giderebilmek adına bu suyla kafanıza masaj yapmanız yeterlidir.

Kara cevizin dış kabuğundan elde edilen saç renklendiricisi, piyasada “siyah ceviz” olarak da geçmektedir. Bu siyah cevizlerin kabuğunu suda kaynattıktan sonra ılıklaşana kadar bekleyin. Son olarak beyazlayan saçlarınıza bu uygulamayı yaparak yarım saat boyunca saçlarınızda bekletmeniz yeterli olacaktır.

Hindistan bölgesinde çok eski yıllardan beri üretilip kullanılmakta olan doğal bir yağ bulunmaktadır. Bu yağın ismi Amla yağıdır ve Amla isimli ağacın yemişlerinin kurutulup işlenmeye hazır hale getirilmesiyle birlikte elde edilmektedir. Kuruyan yemişler öncelikle Hindistan cevizi yağına batırılarak suyun içerisinde saça faydalı olarak minerallerin ve vitaminlerin ayrıştırılması sağlanmaktadır. Son olarak süzülme işlemine tabi tutulan bu yağ bütün işlemlerin sonunda koyu renkli bir yağ olarak kullanıma hazır hale gelmektedir.

Bu yağın satışa sunulması sürecinde elde edildiği besleyici halini koruyabilmesi adına mutlaka güneş ışığından koruyucu, filtreli şişeler içerisinde satışa sunulması gerekliliği bilinmektedir. Ancak bazı bölgeler ve bazı üreticiler bu işin içerisinde sahtelik karıştırarak haksız kazanç elde edebilmektedirler.

beyaz-sacli-kadin

Çünkü satışa sunulacak Amla yağının içerisine Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı koyulduğunu keşfeden kullanıcılar, aynı zamanda yağın kokusunda da bir farklılık olduğunu fark etmişlerdir.

Doğru kalitede ve yapıda üretilmiş bir Amla yağı kullanmak isterseniz, mutlaka aldığınız ürünün şişesinin koyu renkli bir camdan üretilmiş ve kaliteli malzeme kullanılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca açıp koklama imkanınız varsa mutlaka açıp koklamanız önerilir çünkü bu yağların kendi kokusunun meşe kokusuna yakın olması gerekmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.