Menu

Besin alerjisi nedir ve belirtiler


Besin alerjisi, bağışıklık sistemimizin yarattığı bir rahatsızlıktır. Yediğimiz bazı besinleri, vücudumuz yabancı ve zararlı madde algılar. Bu olaya besin alerjisi denilir. Besin alerjisi tehlikelidir bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Pek çok insanda ciddi belirtiler hatta yaşam kaybına neden olabilir.

Besin alerjisi nasıl oluşur?

Bağışıklık sistemimiz bazı yiyecekleri zararlı madde olarak algılar. Bu nedenle, bağışıklık sistemimiz, o besine ait olan antikorlar üretmeye başlar. Aynı besin maddesi tekrar yenildiğinde, bağışıklık sistemi antikor ve histamin salgısı yapmaya başlar. Bu kimyasallar, solunum, sindirim, cilt, kalp ve dolaşım sistemini etkileyerek alerjik reaksiyonlar oluşturur. Besin alerjisi anne karnında, çocukluk veya yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Aile içinde 1. Derece yakın akrabalarda besin alerjisi olanların bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.

Besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisinin başlıca belirtileri kusma, bulantı, kramp mide ağrıları, kaşıntı, egzama, baş ağrısı, ishal, astım, öksürük, hırıltılı solunum, orta kulak sorunları, aksırık, geniz akıntısı ve nezledir. Bu şekilde oluşan belirtiler rahatsızlık veren belirtilerdir. Fakat, ender olsa da, anaflaksi denilen ve nefes almada zorluk, tansiyon düşmesi, şişme, kaşıntı oluşabilir. Bu tarz durumlarda hemen hastaneye gidilmelidir.

besin alerjisi nadir

Besin alerjisi tanısı

Tanı için deride testler ve kanda antikor bakılması yapılabilir. Fakat, en doğru olan şey, bir besin günlüğü tutmaktır. Böylece, yenilen besinler not alınarak, yiyecek ve besin arasında olan bağ daha dikkatli incelenir. Kesinlikle bir doktora gözükmeli ve besin alerjisine karşı önlem alınmalıdır. Kendi kendinize besin alerjisi tanısı koyulmamalıdır.

Besin alerjisi tedavi ve çözüm

Besin alerjisi tanısı ve tedavisinde kesinlikle bir doktora gidin ve kendinize tanı koymayın.

Bir beslenme uzmanı ile hangi besin yerine ne seçilmeli belirleyin ve dengeli beslenmeye önem verin.

Besin alerjisine neden olan besinlerden uzak durulmalı ve yerine geçecek olan besinler öğrenilmelidir.

Marketlerde kesinlikle etiket okuyun. Aldığınız besinlerin içinde olanları okumadan almayın. Hazır gıdaların içinde olan katkı maddeleri alerjiyi tetikleyebilir. Üstelik, bazı besinler alerji yapmadığı halde farklı besinler ile karışınca alerji yapabilir.

Yemek pişirirken, değişik farklı tatlar ve pişirme şekilleri deneyin.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.