Menu

Beren Saat Kimdir ?


beren saat kimdir ?

Beren Saat kimdir?

Beren Saat, 26 Şubat 1984 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Beren‘in Cem adında kendisinde 5 yaş büyük bir de abisi vardır. Annesi de babası da spor akademisi mezunudur. Beren, Ankara’da Ted Ankara Koleji’nde eğitimini tamamladıktan sonra üniversite döneminde de Ankara’da kalıp Başkent Üniversitesi’nin İşletme bölümünde eğitim hayatına devam etti. Üniversitede okuduğu sırada bölümünden pek de memnun olmayan Beren, erkek arkadaşı olan Efe Gürsoy ve arkadaşlarının desteğiyle ”Türkiye’nin Yıldızları” adlı yarışmaya katıldı. Bu yarışmada Beren ikinci, daha sonraki yıllarda beraber başrol oynama şansı bulacağı Engin Akyürek ise birinci oldu.

Sektöre ilk atılış

Yarışmadan sonra yavaş yavaş sektöre atılan Beren, ”Aşkımızda Ölüm Var” adlı televizyon dizisinde Nermin karakterini canlandırdı. Bu rolünden sonra Tomris Giritlioğlu’nun ilgisini çeken Beren Saat, ilk başrolünü de bu rol sayesinde almış oldu. ”Aşka Sürgün” adlı dizide, Mahsun Kırmızıgül ile başrol paylaşma şansı yakaladı. Dizi bittikten sonra Beren, 2006 yılında ilk yıldızının parladığı dizi olan ”Hatırla Sevgili” dizisinde başrol oynadı ve dizi yayınlandığı dönemde büyük bir başarı yakaladı.

Beren’in Aşk-ı Memnu’yla yıldızı parlıyor

2008 yılına gelindiğinde belki de kariyerinin en zirve günlerine doğru yürüdüğünün farkında değildi. Hilal Saral’ın yönettiği, Halit Ziya Uşaklıgil‘in aynı eserinden uyarlanan ”Aşk-ı Memnu” dizisinde Selçuk Yöntem, Kıvanç Tatlıtuğ, Hazal Kaya ve Nebahat Çehre gibi ünlü isimlerle başrolü paylaştı. Dizide ”Bihter” adlı karakteri canlandıran Beren, kocasının yeğeniyle aşk yaşıyordu ve bu durum o dönem izleyici tarafından ilgiyle karşılandı. Dizinin aldığı yoğun tepkiler bir kenara bırakacak olursak, istatistiklere göre Türk televizyon tarihinin en çok izlenen yapımı ”Aşk-ı Memnu” oldu. Aşk-ı Memnu, ilerleyen tarihlerde yurtdışında da yayınlanmaya başlayınca Beren Saat, Orta Doğu’da ve Avrupa’da hatrılı sayılır bir üne sahip oldu. 2010 yılında Beren Saat, ”yılın en çok konuşulan dizi oyuncusu” olmuştur. Dizide canlandırdığı rolüyle Beren, iki yıl üst üste Altın Kelebek sahibi oldu.

Dizi ve film oyunculuğu bir arada 

O dönemlerde Beren, dizisi de devam ederken bir yandan da filmlerde rol almaya devam etti. 2009 yapımı ”Güz Sancısı” adlı filmi Beren’in hem ilk filmi hem de ilk başrol oynadığı filmidir. 2010 yılında ise ikinci filmini, Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği ”Gecenin Kanatları” filminde ”Gece” karakterini canlandırmıştır. Filmde Beren, rol arkadaşı Murat Ünalmış ile bir sevişme sahnesinde oynamış, bu sahnede Beren’in göğüslerinin gözükmesi çok tartışılmıştır.

Türkiye’de çok konuşulan tecavüz sahnesi

Beren Saat Eylül 2010’da ”Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı dizide başrolü, Engin Akyürek ile paylaştı. Dizinin ilk bölümünde yer alan tecavüz sahnesi, yayınlandığı dönem izleyici tarafından büyük tepki aldı ve toplumda ses getirdi. Beren Saat, dizideki başarılı oyunu sayesinde Antalya Televizyon Ödülleri’nde En İyi Drama Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi. 2012’de ”Gergedan Mevsimi” adlı sinema filminde Monica Bellucci’nin kızı Buse rolünü oynamıştır. Türk oyuncuların dışında Behruz Vüsuki ve Arash gibi İranlı oyuncularla da aynı projenin içinde yer aldı. Beren, 2012 yılında ekranlarda Amerikan dizisi Revenge’ten uyarlanan ”İntikam” adlı diziyle görüldü. Bu dizi için özel dövüş dersleri alan Beren Saat, başrolleri Mert Fırat, Yiğit Özşener, Arzu Gamze Kılıç ve Engin Hepileri ile paylaştı. Aynı dönemlerde Kenan Doğulu ile birlikteliği başladı. İkili 2014 yılında Los Angeles’ta evlendi. Son olarak 2015 yılında ”Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sultan” dizisinde oynayacağı, diziye 10. bölümden itibaren dahil olacağı biliniyor.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.