Menu

Benler ve cilt kanseri


Hepimizin vücudunda oluşan benler, zamanla renk ve şekil değiştiriyorsa hemen bir sağlık merkezine başvurmak gereklidir. Bu tarz şekil ve renk değiştiren benler zamanla deri kanserini başlatabiliyor. Benlerinizi bir hekim kontrolünde takip etmek hayati bir önem taşıyor.

Cilt kanseri yaklaşık olarak %90 oranında güneşe maruz kalma ile ortaya çıkıyor. En çok balıkçılar ve çiftçilerde görülmesinin sebebi, güneştir. Yuvarlak ve iyileşmeyen yaralar şeklinde  kendini gösteren cilt kanserinde erken tanı çok önemlidir. Güneşin koyu renk benleri malign melanom isimli kansere dönüştürdüğü de başka bir gerçektir. Bu tarz benlerin güneş etkisi ile kansere dönmesi son yıllarda artan vakalar ile dikkat çekiyor. Cerrahi müdahale ve kemoterapi uygulaması ile tedavisi yapılıyor.ben2

Vücudumuzda oluşan benlerin kansere dönmesi için, çeşitli travmalara maruz kalması gerekir. Güneş, kopma ve sürtünmeye bağlı olarak yaşanan çeşitli travmalar ile benler hızla kansere dönebilir. Özellikle ani ve yüksek güneş ışığına maruz kalmak yani güneş yanıkları deri kanserini tetikler. Koyu renk benler bu kadar güneşe maruz kaldıklarında hücre yapıları bozulur ve yavaş bir şekilde kansere dönüşürler.

Benlerin güneşe maruz kalmaması ve ailede melanom hastalığı varsa hekim kontrolüne girmek çok önemlidir. Açık renk teni olanlar doktor kontrolünde benlerini aldırmalıdır. Özellikle çamaşırların sürtündüğü yerde olan benlere dikkat edilmeli ve koparılmamalıdır. Bir hekime gidildiğinde bene biyopsi uygulanabilir. Riski değerlendirilir ve risk varsa ben yerinden çıkarılır. Bu çok kolay bir operasyondur. Genelde risk taşımayan benleri olan kişiler senelik kontrol altına alınır. Vücutlarının bir ben haritası çıkarılır ve her sene bu haritada değişimler var mı kontrol edilir. Benler konusunda hekim uyarılar yapar. Özel, güneş koruyucular kullanılır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.