Menu

Bediüzzaman said nursi ve namaz hakkındaki 5 ikazı


bediüzzam-ikazlari

Bediüzzaman Said Nursi’nin namaz hakkındaki 5 ayrı uyarısı aşağıdaki videolarda ayrıntılı olarak açıklanmıştır;

 

Bedüüzzaman said nursi ve namaz hakkında 1. ikazı !

Bediüzzaman Said Nursi; 1. ikazında kendi nefsini muhatap alarak ona yönelik açıklamalar ve cümleler kurmuştur. Bireylerin de bahsi geçen konularla alakalı kendisinin nefsini muhatap almalarını öğütlemiştir. Bu videoda anlatılmak istenen özet olarak insanların dünyevi yaşamda nefislerine her konuda yenik düşebilmelerinin ihtimalinin olduğu, bu yenik düşme gerçekleşirse eğer kötü yollar ve kötü düşüncelerin zihnimize üşüşeceği, bunu engelleyebilmek için her şeyden önce nefsimizi terbiye ederek dünyevi yaşamda da Allah yolunda doğru bir hayat yaşayabilmemiz gerekliliğidir.

Bedüüzzaman said nursi ve namaz hakkında 2. ikazı !

İnsan vücudunun doğduğu andan itibaren yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek adına sürekli su içtiği, yemek yediği, bunlardan usanmak bir kenara çoğu zaman da zevk aldığı bilinmektedir. Yıllar boyunca bu süreci hiç bir zaman sıkılmadan usanmadan gerçekleştiren insanoğlunun bu tip davranışlardan hiç sıkılmamasının asıl nedeni, kendi yararına bir şey yapıyor ve bundan keyif alıyor oluşudur. Aynı şekilde ibadet gerçekleştirme olayı da bedenin değil ruhun gıdası olarak görülmeli; hiç bir zaman sıkılmadan usanmadan bu ibadet bir ömür  boyu gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır.

Bedüüzzaman said nursi ve namaz hakkında 3. ikazı !

İnsanoğlunun hayatı boyunca dört dörtlük bir yaşantı sürmesi pek de mümkün olmamaktadır. “Hatasız kul olmaz” mantığıyla olaylara bakıldığında, her insanın hataya düştüğü noktalar; düşünmemesi gerekenleri düşündüğünü fark ettiği anlar ve bunun telafisini yapmak isteyeceği anlar bulunmaktadır. O günlere gelindiğinde ne geçmiş zaman, ne yaşanılan zaman ne de gelecek zamanın birbirinden hiç bir farkının bulunmadığı göz önüne alınmalı; kişinin yapacağı en ufak sevabın ve güzel davranışın onun bütün yaşantısını ayağa kaldıracak güzellikler getireceği asla unutulmamalıdır.

Bedüüzzaman said nursi ve namaz hakkında 4. ikazı !

Dünyevi yaşantıda yapılan çoğu işin, çalışılan mesleğin veya herhangi bir konuda gösterilen emeğin doğal olarak mutlaka bir karşılığı beklenmektedir. Maddi anlamda alınan karşılıklar kişiyi parasal düzeyde rahat ettirebilirken, manevi anlamda sevilerek yapılan ve başarılan bir iş kişiye huzur ve mutluluk kazandırmaktadır. İşte Dünya’da yapılacak ibadetler de tıpkı hayatımıza maddi manevi katkı sağladığı gibi manevi dünyamıza da en büyük katkıyı sağlamaktadır. Kişi ibadet ettikçe huzur bulur, dinginleşir; daha sakin, daha aklı başında, daha sorumluluklarının farkında olan bir birey olur. Bu da otomatikman dünyevi yaşantısındaki davranışlarına yansıyarak onun daha da başarılı bir birey olmasına sebebiyet vermektedir.

Bedüüzzaman said nursi ve namaz hakkında 5. ikazı !

Dünyevi yaşantının yoğunluğu, peşine düşülen hırslar ve başarılar sonucunda bireylerin sadece dünya yaşantısına göre hareket ettikleri ve dünyadan sonraki yaşantı için hiçbir görevlerini layıkıyla yerine getirmediği gözlemlenmektedir. Oysa yapılması gereken şartlar ve koşullar ne olursa olsun hiçbir şekilde ibadet alışkanlıklarını ve öbür dünya için yapılması gereken sorumlulukları atlamamak, aksine bu yaşantının gelip geçici olduğunu öldükten sonraki yaşamın baki olduğunu hep hatırlayarak asıl yatırımı oradaki dünya için yapmak gerekmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Necati Abaci
  2. ömer Iskender
  3. Sunullah Ayhan
  4. Folyo Garage

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.