Menu

Bebeklerde öksürük ve nedenleri


Bebeklerimiz bizim için çok önemli ve en değerli varlıklarımızdır. Tabi ki her bebek ateşlenir, öksürür, burnu akar veya üşütür. Bebeğimizin ciddi ölçüde öksürüğü varsa, ister istemez çok rahatsız oluruz. Acaba ne yapabiliriz ya da neden oluyor diye düşüncelere dalabiliriz. Bunun için, eğer bir şeyler biliyorsak çocuğumuza yardımcı ve faydalı olabiliyoruz.

Öksürük bir hastalık olabileceği gibi, solunum yollarında ve boğazda tahrişe yol açabilir. Öksürük, akciğer enfeksiyonu ve solunum yollarında oluşan balgamın dışarı atılmasıyla, vücutta oluşan istem dışı harekettir.

Özellikle, bebeklerde çok dikkat edilmesi gerekir. Soğuk algınlığı sırasında meydana gelen, burun akıntısının geriye gitmesiyle solunum yolunda oluşan gıcık ya da kuru öksürük oluşabiliyor. Bunu engellemek için, bebeğin yastığını yükseltmek, yan yatırmak  ya da dizinizin üzerine yatırarak hafifçe sırtına vurarak  öksürüğünü azaltabilirsiniz. Eğer, çocuğunuzun öksürüğü balgamlı ise kesinlikle öksürüğü engelleyici şurup kullanılmaması gerekir. Çünkü balgamı çıkarması gerekir. Değilse, çocukta ateş oluşur. Birdenbire, durduk yere oluşan öksürükte dikkat edilmesi gereken, önce çocuğun boğazına yabancı bir cismin kaçıp kaçmadığının kontrol edilmesidir. Bebeğinizin yanında kesinlikle sigara içilmemesi gerekir. Bebeğinizin yanında ya da çevresinde sigara içiliyorsa, bebeğin solunum yollarını tahriş ederek bebeğinizde kuru öksürüğe neden olur. Öksüren bebeğin odasını sürekli nemli tutmalıyız. Odasına birazda olsa buhar verebilecek makine konulabilir ya da kaynayan bir demlik  koyabiliriz. Bunları yapamıyorsak, ara sıra odasını havalandırarak bebeğimizin öksürüğünü azaltabiliriz.

Alerjilerin neden olduğu öksürükler ise; bebeklerimizin kuş tüyüne ya da toz gibi maddelere karşı alerjisinden kaynaklanabilir. Bu da, bebeğimizin öksürüğünün hangi zamanlarda nerelerde başladığını anlayabiliriz. Mesela, bir yaz döneminde veya  ilkbahar döneminde ya da piknik alanında bebeğinizde öksürük oluşuyorsa, buna muhtemelen alerjik öksürük diyebiliriz. Bebeklerde öksürüğün tanısı çok önemlidir. Öksürüğün başlama zamanı, sıklığı, kuruluğu iyice sorgulanmalıdır. Uzamış öksürüğün sebebi, bakteriyel bronşit çocuklarda ıslak öksürüğün en önemli nedenidir.
One Response
  1. TOPRAK

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.