Menu

Bebeklerde ishal


Bebekler için en tehlikeli hastalıklardan biridir. Günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının yumuşak ya da sıvı olmasına ishal denilmektedir. Emzirilerek beslenen bebeklerde dışkılama sayısı değişkendir. Yeni doğan bebekler 5-6 kez dışkılarken, bu sayı 8-10 defa olabilir. İlk yaşın sonuna kadar, emzirme döneminden sonra 2-3 adet olmalıdır.

Bebeklerde ishal nedenleri nedir?

Özellikle, enfeksiyonlar ishallerin başlıca nedenleridir. Temiz içme suyunun olmaması, hijyenik koşullardan yoksun olmak, yemek ve mamaların yapılmasında temizlik kurallarına uymamak, bebeğe bakan kişilerin hijyenden uzak olması enfeksiyon kaynaklı ishal oluşumuna neden olur. Aynı zamanda, dengesiz beslenme bebeklerde ishal nedenidir. İlk yıllarda verilen, unlu sulandırılmış nişasta ve şeker ile yapılan mamalar beslenme yetersizliği oluştururken, bir yandan da bağırsaklarda sulu dışkılamaya neden olmaktadır. İshal oluşumu, bakteriler, virüs ve parazit gibi pek çok nedenle oluşabilir. Genelde 0-2 yaş arası çocuklarda ishal nedeni virüs nedenlidir. Bebeğin ishal olması, dışkı sulu, yeşil veya açık sarı renkte olmaktadır. Çok kısa sürede vücutta su dengesi bozulur ve metabolizma bozulur. İshalde, ishalin süresi, ateş, kusma ve dışkı süresi çok önemlidir. Genel durum, muayene esnasında dikkatle incelenir. Ateş, solunum sıklığı, emmeme, nabız hızı, derinin durumu, göz kürelerinde çökük ve morlaşma, ağız kuruluğu, gözyaşı varlığına göre tedaviye başlanır. Ayrıca karında şişlik, bağırsak sesleri dikkate alınır. Dışkının mikroskobik incelenmesinde, kan ve lökositlerin durumu ile virüs, bakteri araması yapılır.

Bebeklerde ishal tedavisi

Anne sütüne devam edilmesi istenilir. Akut ishal yaklaşık 2-5 gün içinde tedavi olmaktadır. İshalde en önemli husus, kaybedilen sıvı ve elektrolit dengesinin yerine gelmesidir. Eğer semptomlar düzelmezse, dışkıda tarama yapılarak neden ortaya çıkarılır ve antibiyotik tedavisine başlanır. Sıvı kaybı çok olmuşsa bu ölüm nedeni olabilir, bu nedenle serum ile takviye yapılmalıdır. Su kaybını yerine koymak için acil müdahale gerekebilir. Anne sütü ile beslenme, ishalin en etkili tedavi yöntemidir. Ayrıca bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişimi için gereklidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.