Menu

Batmanın meşhur yemekleri


Ülkemizde pek çok ilin kendisine özel yemek tarifleri ve yiyecekleri olduğu göz önünde bulundurulursa, bu özelliklere sahip olan illerden birinin de Batman olduğu söylenebilir.

Batman sınırları içerisinde halkın temel olarak beslenme koşullarını oluşturan yiyeceklerin süt ürünlerinden ve et ürünlerinden ağırlıklı olarak oluştuğu göze çarpmaktadır.

batman-yemekleri-1


Güneydoğu’da yer alan bu ilimizin, bu alanda yer alan diğer Doğu illerinde de olduğu gibi et ürünlerinin özellikle çoğu yemekte yer almasına özen gösterildiği bir il olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Tabi sadece Batman’ın yemek kültürü et ve süt ürünlerinden oluşmamakta, bu ile has oldukça lezzetli çorbaların, böreklerin veya pilavların yapıldığı da bilinmektedir.

Örnek verecek olursak; “Tandır ekmeği” denilen çoğu kişinin bildiğim oldukça lezzetli ekmek Batman’da özel ekmek kuyularında yapılmaktadır.

batman-yemekleri-2


Bunların yanında Batman’a dair en bilinen yemekler ise bumbar dolması ve Şam börekleridir. Hayvanların bağırsaklarının boşaltılması ile birlikte yapılan bu dolmalar, oldukça lezzet sahibi olmalarıyla farklı illerde de işin ustalarından öğrenilen tariflerle oldukça sık yapılan bir yemek haline gelmiştir.
Son 50 Yorum
  1. zehraaliyeva
  2. ercan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.