Menu

Basen Eritme Hareketleri


basen-eritme-hareketleri

Kalça ve basen eritme hareketleri nelerdir?

Kilo verme sürecinde, kadınların vücutlarında en zor kilo verebildikleri bölge basen bölgesidir. İster evde uygulanacak egzersizlerle, ister spor salonlarına gidip bölgesel zayıflamaya yönelik kardiyo programlarıyla basen bölgesindeki yağları eritmek ve onlara savaş açmak mümkün. Yapılabilecek egzersizlerden bir kaçını sizler için toparladık. Ancak en önemli nokta bu egzersizleri uygulamadan önce mutlaka vücudunuz için bir ısınma sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sakatlanma riskini bu şekilde ekarte etmiş oluyorsunuz.

 

1.Ayakta Yan Tekme Hareketi

Basen eritme hareketlerinden ilk olarak anlatacağımız hareket, ayakta yan tekme hareketidir. Bacakları omuz genişliğinde açıp, kollarınızı da göğüs hizanızda kavuşturabilirsiniz. Dik durarak bacağınızı 90 derece açmaya çalışın. Bu hareketi yaparken parmak uçlarınızın da karşı tarafa bakmasına özen gösterin. Bu hareket hem baldırdaki yağların eritilmesinde hem de iç bacakları yağların erimesi ve iç bacağın sıkılaşması için birebirdir.

2.Diz Bükme Hareketi

Yüz üstü yere uzandıktan sonra bir dizinizi bükerek kaldırabileceğiniz en yüksek seviyeye kaldırın. İndirirken de yere değmeyecek şekilde indirin. Bu hareket esnasında diziniz kalkarken derin nefes verin, indirirken derin nefes alın.

3.Kalça Kaldırma Hareketi

Düz bir şekilde yatarak kollarınızı vücudunuza paralel bir şekilde uzatın. Sağ alt bacağınızı yerden kaldırarak 90 dereceyi aşacak şekilde bir açı bularak konumlandırın. Şimdi de sol alt bacağınızı üst gövdenizle etkileşim halinde, yani kalçanız da kalkacak şekilde yukarıya doğru hareket etmeye başlayın.

basen-eritme-hareketleri

4.Bacak Kaldırma Hareketi

Basen eritme hareketlerinin belki de en etkililerinden biri bacak kaldırma hareketidir. Yüz üstü uzandıktan sonra kollarınızdan destek alarak sağ bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Hareketi uygularken nefesinizi vererek yapmayı ihmal etmeyin.

5.Ayakta Durarak Bacak Çekme Hareketi

Ellerinizi kalçalarınıza koyarak bacaklarınızı da aynı şekilde kalçalarınızın hizasına denk gelecek şekilde açın. Sol dizinizi hafif bir şekilde(tam olarak bükmeden) kırarak sağ bacağınızı karnınıza doğru çekin. Daha sonra sağ dizinizi hafif bir şekilde kırarak sol bacağınızı karnınıza doğru çekin.

6.Kalça Çıkarma Hareketi

Ayaktayken kollarınızı yerle paralel olacak şekilde tutarak bacaklarınızı da dik pozisyonda tutup çömelin. Çömelme işlemini ağırdan alıp yavaşça yapın ama geri kalkarken ani bir hareketle bir anda kalkın. Bu ani kalkış sırasında da normal dik duruş pozisyonuna geldiğinizde yere paralel duran kollarınızı yukarıya doğru kaldırarak tüm vücudunuzun ağırlığını parmak uçlarınıza yükselerek ayaklarınıza verin. Aynı hareketi dinlene dinlene tekrarlayın.

7.İki Dizi Birden Bükme Hareketi

Basen eritme hareketlerinden son olarak örneklendirebileceğimiz hareket, iki dizi birden bükme hareketidir. Yere yüz üstü bir şekilde uzanın. Daha sonra iki bacağınızı da diz kısmından bükebildiğiniz kadar bükerek vücudunuzda kaslarınızın hareketlendiğini hissedin. Bir müddet dizlerinizi bu şekilde bükük halde tuttuktan sonra yavaşça yere doğru indirin ve bacaklarınızın yere değmemesi kuralına dikkat edin.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.