Menu

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Nedenleri


bas-agrisi-mide-bulantisi-nedenleri

Baş ağrısı ve mide bulantısı neye işarettir?

Baş ağrısı ve mide bulantısı  durumlarının sebeplerine bakıldığında, pek çok hastalığın arasında bu semptomların bulunduğu görülmektedir. Hatta bu semptomlar sürecinde de sıklıkla görüldüğünden, özellikle kadınların bu tip belirtilere dikkat etmeseler de hamilelik belirtileri olarak bu semptomları sık sık yaşamaları durumu mümkün olmaktadır.

bas-agrisi-ve-mide-bulanmasi


Baş ağrısı ve mide bulantısı problemleri, bireylerde ortaya çıktıklarında sık sık birlikte görülebilen durumlardır. Bunun sebebi, ikisinin de birbiriyle bağlantılı olması durumudur. Yani örneklemek gerekirse mide problemi olan bireylerin bu problemle alakalı mide bulantılarının yanında başlarının ağrıdığı da görülmekte, bunun dışında baş ağrısı çeken bireylerin de aynı şekilde bir yandan mide bulantısı problemiyle uğraştıkları görülmektedir.

Çoğu durumda, mide bulantısı ve baş ağrısı problemleri vücutta var olan başka ve daha ciddi bir hastalığın habercisi niteliğinde ortaya çıkmaktadır. Yapılan kontroller sonucunda belirlenen asıl neden üzerine bir tedavi uygulandığında, otomatikman bağ ağrısı ve mide ağrısı problemleri de ortadan kaldırılmış olunmaktadır.

midedeki-ve-bastaki-agrilar


Baş ağrısı durumları, mide bulantısı durumları ve halsizlik durumu, bireyin hem zihin olarak hem de fiziksel olarak kendisini çok yorduğu dönemlerde ortaya çıkan semptomlardır. Bu saydığımız belirtiler, başka bir hastalığın ön belirtisi olabildikleri gibi ardından daha ağır semptomlar da görülebilmektedir.

Baş ağrısı ve mide bulantısının nedenleri nelerdir?

  • Grip, mide üşütmesi ya da soğuk algınlığı durumları : Mideyle alakalı iltihaplara ya da soğuk algınlığına sebep olan virüsler vücuda girdiklerinde, mide bulantısı ve baş ağrısı durumlarını yaratmaktadırlar. Bu tip virüslerle alakalı bir hastalığı bulunan kişilerin genel olarak yaşadıkları semptomlar baş ağrısı ve mide bulantısı problemleridir. Bununla birlikte bu tip virüslerin başlıca olan bu etkilerinin yanında ishal, kusma durumu, ateşlenme durumu, burun akıntısı gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.
  • Uykusuzluk durumu : Eksik şekilde uyku süreci geçiren bireylerin vücutları ciddi yorgunluklar yaşadıklarından dolayı, bu tip durumlarda görülen başlıca etmenler mide bulantıları ve baş ağrılarıdır.

bas-agrisi-mide-bulanmasi-sebepleri


  • Menenjit durumu : Menenjit denilen hastalık, vücudumuzda omuriliğimizde yer alan sıvıda ya da beynimizde oluşan bir enfeksiyondan ibarettir. Bu tip hastalıkların başlıca belirtileri şiddetli baş ağrıları ve mide bulantılarıdır. Bu belirtilerle birlikte boyun tutulması ve ateşlenme de yaşıyorsanız, geç kalmadan bir doktora görünmeniz önerilmektedir.
  • Migren durumu : Migren hastalığı, baş ağrısının ve mide bulantısının en sık görüldüğü hastalıktır. Konuyla alakalı uzmanlar hala kesin olarak migren hastalığıyla mide bulantısının arasındaki sebebi bulamasalar da, her migren hastasının semptom olarak bunu yaşamasından dolayı kesinlikle bir bağlantılarının bulunduklarını iddia etmektedirler. Bu iddialarının başlıcası, migren krizi esnasında vücuttaki östrojen hormonunun düşmesiyle birlikte mide bulantısının ve baş ağrısının otomatikman ortaya çıktığı yönündedir.

bas-agrisi-ve-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir


  • Yolculuk sırasındaki rahatsızlıklar : “Taşıt tutması” şeklinde de adlandırılabilen bu rahatsızlık, yolculuk esnasında beyindeki kan damarlarının anormal şişmesi sonrasında serotonin seviyesinin düşmesine bağlanmaktadır. Serotonin seviyesi düşünce de, vücutta mide bulantısı ve baş dönmesi durumları gözlemlenebilmektedir.
  • Göz yorgunluğu durumu : Gözlerde yaşanan yorgunluk durumunun mide bulantısına ve baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Göz yorgunluğu yaşadığınızı anlamanızın en kolay yolu, gün içerisinde bir şeylere bakarken kendinizi yorgun hissediyor ya da gözlerinizi kısıyorsanız, bu durum göz yorgunluğu yaşadığınızı haberdar etmektedir.
  • Gerilim tipinde baş ağrısı yaşama : Zihinsel olarak stres yaşadığınız süreçler ya da fiziksel olarak stres yaşadığınız süreçlerde gerilim tipi baş ağrılarının görülmesi mümkün olmaktadır. Bunun dışında omuz bölgenizde ve boyun bölgenizde de gerilim yaratacak fiziksel aktivitelerde bulunmanız bu tip bir ağrı yaşamanıza neden olabilmektedir.

bas-agrisini-tetikleyici-unsurlar


  • Küme tipinde baş ağrısı yaşama : Başın sadece belirli bir noktasında ortaya çıkan bu ağrı sürecinde, bireylerin mide bulantısı ve baş ağrısı sorunlarıyla karşı karşıya kaldıkları görülmüştür. Bu ağrıyı migrenden ayırabilmeniz için bir doktora görünmeniz önerilmektedir.

Baş ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer?

Öncelikle bu tip problemlerin neyden kaynaklandığını bulmak çözüm sürecine epey katkıda bulunmaktadır. Yani bu semptomların neden taşıt tutması, sigara ya da alkolden kaynaklanıyorsa bu nedenleri hayatımızdan çıkarmamız rahatsızlıklarımızdan da kurtulmamıza yardımcı olmaktadır.

bas-agrisindan-kurtulmanin-ana-yollari


Bunun dışında bu rahatsızlıkları yaşadığınız anlarda öncelikle panik olmadan vücudunuzu dinlenmeye bırakmak, sessiz bir ortamda uzanıp gözlerinizi kapatarak sakince nefes almak daha çabuk toparlanmanız adına yardımcı olabilir. Baş ağrısını kesici ve mide bulantısını giderici bitkisel ürünler ve çaylar da kullanmak daha kolay bu rahatsızlıkları atlatmanızı sağlamaktadır.

Son olarak tüm bunlara rağmen hala uzun sürelerce bu tip semptomları yaşıyorsanız, mümkün mertebe daha da geç kalmadan bir doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tip durumlarda genelde bu şikayetlerin yaşanmasının altından daha büyük sağlık problemleri ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.