Menu

Bartının meşhur yemekleri


bartinin-meshur-yemekleri

Yöresel olarak geçmişten günümüze gelmekte olan kültürel miraslar arasında, bölgelerin kendilerine has olan yemek çeşitleri (çoğu zaman yemeklerin isimleri dahi yöresel olarak ortaya çıkartılmış bulunmaktadır) de bulunmaktadır. Bartın ili de bu bahsi geçen örnekten sayılmaktadır. Bartın’ın kendine has yemek kültürü; çok uzun dönemlerdir halkın kendi içerisinde gelenek göreneklerle yoğrulmasıyla, iklim türleriyle ve damak zevkinin yöreye ait bir takım unsurlara göre oluşmasıyla şekil almıştır .

Bartın denince akılla öncelikle zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, hamur işi yemekler, sütlü yemekler, pilav, salata ve çorba gelmektedir. Anca bu tür yiyeceklerin arasında en bilindik ve yöreye ait  olan gösterilen yemekler Pumpum çorbası,  Amasra salatası, kabak burması, Haluçka (bazı kaynaklarda “Halışka” olarak da geçer” ve yumurtalı isbut isimli yiyeceklerdir.

Bartın mutfağıyla ilgili bir başka dikkat çeken özellik ise, bu ilin mutfağı söz konusu olduğunda çok fazla çeşitlilik olduğu ve sayılmaya çalışıldığında 100’e yakın yemek çeşidi olduğu belirlenebilmiştir. Bartın yöresinin mutfak zenginliğine örnek verecek olursak; bu yemek kültüründe pilav çeşitleri ya da dolma çeşitleri ayrı ayrı 10’ar taneden fazladır.

 
One Response
  1. Tunay Ünlüer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.