Menu

Ballıca Mağarası


Bahsi geçen Ballıca mağarasının bir diğer adı da İndere mağarasıdır. Ballıca mağaraları hangi ilimizdedir diye araştırıldığında, bu mağaranın Karadeniz’de bulunan Tokat ilimizde yer aldığı görülmektedir. Ballıca mağarası, dünya üzerinde bulunan en büyük mağaralar kategorisinde yer almaktadır.

1995 yılında bir kısmı ziyarete açılan mağaranın, sağlık açısından şifa verdiği ortaya çıktığından beri ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaktadır. Tokat Ballıca mağarası astım hastaları için özellikle iyi gelen ve hastalıklarına ciddi şifa olan bir atmosferi barındırmaktadır.

Ballıca mağarası nasıl oluşmuştur?

Ballıca mağarasının ilk oluşmaya başladığı dönemlerin 3-4 milyon yıl öncesine dayandığı söylenmektedir. Bu mağaranın diğer özelliklerine bakıldığında, yüksekliğinin 90 – 95 metre arasında olduğu; uzunluğunun da yaklaşık değerler olarak 680 metreye yakınlaştığı öğrenilmektedir. İçerisinde toplam 5 kat vardır ve ayrıca 8 ayrı salonu da bulunmaktadır.

İçerisinde hala mağaranın bazı kısımlarında yeni oluşumlar çıkmakta, içerisindeki sıcaklık hr mevsim en fazla 19 derecelere kadar çıkmaktadır. Bu mağaranın en önemli özelliği içerisindeki nem oranıdır. Ballıca mağarasının atmosferinde yaklaşık %55’lik bir nem oranından bahsedilebilmektedir.

ballica-magarasinin-ici

Bunun dışında az önce bahsettiğimiz gibi mağaranın kendi arasında ayrılan ve salon diye adlandırılan 8 ayrı bölümü vardır. Bu salonlar özelliklerine göre Sütunlar salonu, Havuzlu salon, Çamurlu salon, Yarasalı salon, Büyük Damlataşlar salonu, Fosil salonu, Mantarlı salon ve Çöküntü salon bu ayrışan salon bölümleridir.

Mağaranın içerisinde oldukça dikkat çekici küçük yarasa grupları vardır. Onların yaşayışını ya da mağaranın iç güzelliğini anı olarak saklamak isteyen insanlar ne yazık ki bu görüntüyü sadece kafalarında saklamak durumundalardır. Çünkü mağaranın yapısında bulunan sarkıt ve dikitler milyonlarca yıl öncesinde oluşmuş ve herhangi bir flaş ışığında zarar görmeye açık halde bulunmaktadır.

 

KAYNAK

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ball%C4%B1ca_Ma%C4%9Faras%C4%B1

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.