Menu

Bakteri nedir bakteri nasıl oluşur bakteri nereden gelir


 

Bakteri hakkında bilgi

Bakteri dediğimiz canlılar, canlı aleminde en ilkel şekilde kalmış prokaryot türündeki canlılardan bir tanesidir. Çok küçük canlılar oldukları için ancak mikroskobik ortamlarda görülebilmekte ve kendilerine sıklıkla organik atıkların yer aldığı sularda veya farklı ortamlarda rastlanmaktadır.

Tip olarak çok çok küçük canlılar oldukları bilindiğinden, kendilerinden bir kaç mikrometre uzunluğa anca ulaştıklarını söyleyerek bahsetmek mümkündür. Şekil olarak da spiral şekilleri, küresel şekillileri veya çubuğa benzeyen şekillilerine sık rastlanmaktadır.

Dünyada toprakta, denizde, okyanusun dibinde, yer kabuğunda, hayvan bağırsağında, insan derisinde vb. pek çok  ortamda farklı farklı ortamlara ayak uydurabilmeyi başarmış bakterilerin varlığından da söz edilebilmektedir.

Normal şartlarda, insanların vücudunda bulunan bakterilerin sayısı; metabolizmalarında bulunan bakterilerin sayısının yaklaşık olarak 10 katından daha fazla sayıda olmaktadır. Vücudumuzda özellikle sindirim sistemimizde ve derimizde çok fazla bakteri bulunmaktadır ve içlerinde yararlılar olduğu gibi zararlılar da bulunmaktadır. Zararlı olan bakteriler vücutta kolera, veba vb. enfeksiyonel hastalıklar yaratabildiği için bu tip durumlara karşın vücudumuzda bir takım önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bakteriler nereden gelmektedirler?

Bakteriler vücuda girerek, hastalık için ilk basamağı gerçekleştirmiş olurlar. Vücuda girmek için de bazı giriş kapılarına ihtiyaç duyarlar. Vücuttaki en önemli giriş kapıları ise; sindirim sistemi, yutak, ağız, burun, akciğerler, deri ve genital organlardır. Sindirim sisteminden giren bakteriler, boğaza yerleşir ve toksin oluşturur. Bu toksinlerin vücuda yayılmasıyla da hastalıklar ortaya çıkar.

Genel olarak; glikoz, amino asit ve vitamin gibi besinleri alırlar. Bu çeşit bakteriler dışarıya salgıladıkları enzimle, hayvan ve bitki ölülerini basit şekilde organik maddelere parçalarlar ve onların çürümesine yol açarlar. Bu sayede hem kendilerine besin alırlar hem de toprağın humusunu arttırırlar.

Bakteriler nasıl çoğalmaktadırlar?

Bakteri türlerinin tamamının üreme şekli bölünmedir. Su, sıcaklık ve besin maddesinin uygun olduğu yerlerde çok hızlı şekilde bölünürler. 20 dakikada bir gerçekleşen bölünme ile geometrik olarak üremeye başlarlar
Son 50 Yorum
  1. zeyno
  2. kanka
  3. cfgvb
  4. ahmet
    • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.