Menu

Bağışıklık sistemimiz nasıl çöker


bağışıklık baş

Bağışıklık sistemimiz sayesinde pek çok hastalıktan korunuruz.

Bağışıklık sistemimiz çökmeye başladığında başta kanser olmak üzere pek çok hastalık vücudumuza ciddi zararlar verir. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi daima korumalı ve güçlendirmeliyiz.

Bağışıklık sistemi, neden çöker? İşte, nedenleri;

Kite Surfing


Bağışıklık sisteminin zayıflamasının başlıca nedeni, strestir. Stres belirli seviyelerin üzerine çıktığında metabolizmamızda pek çok hormon salgısı oluşur kimi hormonlar çalışmayı bile durdurabilir. Bağışıklık sistemimiz bu nedenle hemen zayıflamaya başlar. Stres fiziksel ve duygusal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel stres, güneş ışınları, kötü beslenme, alkol ve uyku düzen bozuklukları ile oluşur. Bu durumlarda, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı direnci düşer, kanser ve ülser gibi hastalıklar başlar, baş, omuz ve sırt ağrıları oluşur, kalp krizi geçirilir, yaşlanma süresi hızlanır.

bağışıklık2


Son yapılan araştırmalar güneşin çok ciddi şekilde bağışıklık sistemimizi düşürdüğünü ortaya çıkarmaktadır. Bilim adamları güneşlenen insanların yaklaşık 24 saat sonra, vücutlarında beyaz kan hücrelerinin hastalıklar ile savaşmasında azalma olduğunu fark ettiler.

Yüksek gerilim hatları ve vericilerin yakınlarında oturan insanların incelendiğinde bağışıklık sistemlerinde ki olumsuzluklar hemen kaydedilmiştir. Yüksek gerilim hatları ve vericilerin yaydığı radyasyon hızla bağışıklık sistemini düşürmekte ve kanser vakaları artmaktadır.

bağışıklık3


Vücudumuz için gerekli olan oksijen, hızla serbest radikalleri üretmemizi sağlar. Hücrelerimiz oksijen tüketirken serbest radikalleri üretir. Serbest radikaller, çeşitli hastalıklara ve yaşlanmaya neden olurlar. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin sürekli olarak onları kontrol altına alması gerekmektedir. Bu noktada vücudumuza yardımcı olmak gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmakla vücuttan serbest radikal atımı yapılmalıdır.

Protein ve enerji bakımından yetersiz beslenme, bağışıklık sistemimizin çökmesine neden olur.  Özellikle çocuklarda kötü beslenme bağışıklık sistemini hızlı çökertir. Bu nedenle yemek düzeni ve sağlıklı beslenme çok önemlidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.