Menu

Bağırsak tıkanıklığı tedavisi


Bağırsak tıkanması, dışkının bağırsaklardan ilerlemesine kalıcı olarak engelleyen bir hastalıktır.  Erken teşhis ve tedavinin yapılması çok önemlidir. Çünkü sonuçları ölüme kadar varabilir. Bağırsak tıkanmasının başlıca görülen nedeni boğulmuş fıtıktır.

Bağırsak tıkanıklığı neden olur?

Bağırsak tıkanmasına erken teşhis konularak ameliyat edildiğinde, hasta normal hayatına dönebilmektedir. Genelde iki şekilde görülmektedir, mekanik ve dinamik tıkanma olarak.  Mekanik tıkanma; basit bağırsak tıkanması olarak nitelendirilir.  Bağırsak geçişi engellendiği halde kan dolaşımı normal seyredebilir. Boğulan bağırsak parçası geçişi engelleyerek, kangrene kadar gidebilen kan dolaşım bozukluğu yapabilir. Dinamik tıkanma; karın zarı iltihabı veya bağırsak duvarın da sinir ağında oluşan felç ile bağırsakların çalışmaması ile oluşur. Bağırsak tıkanması teşhisi çok kolay koyulabilmektedir, fakat nedeni için çok çeşitli test yapmak gereklidir. En sık görünen şekli, boğulmuş fıtıktır. Bunun dışında, tümörlerin bağırsak duvarında büyümesi veya bağırsağın kendi üstünde bükülmesi ile oluşmaktadır.

Bağırsak tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Hastalar genelde karın ağrısından şikayet ederler.  Sıvı birikmesi ile mide dolar.  Hasta kusmaya başlar ve kusma fazla miktardadır.  Deri, kurumuş ve esnekliğini yitirmiştir. Tıkanma kalınbağırsakta ise, karın şiştir ve bağırsaklarda guruldama sesi vardır. Bağırsak sıvısı rahat akamadığından enfekte olur ve kusmukta keskin bir koku oluşur.  Hastada ishal görülebilir. Karın gergin ve şiştir.

Bağırsak tıkanıklığı tedavisi nedir?

Yabancı maddeler ile oluşan tıkanma ameliyat gerektirmez, doğal yoldan kısa sürede atılırlar ve belirtiler kaybolur. Bağırsaklarda boğulma ve boğulmuş fıtık oluşmuşsa, ameliyat zorunludur. Hasta çok sıvı kaybetmiş ve kusuyorsa, ameliyat öncesi durum düzeltilmek zorundadır.  Ameliyatta, tıkanan bağırsak parçası çıkarılır ve iki uç birleştirilir. Ameliyat sonrası hasta, hızla eski haline geri döner. Bağırsak tıkanıklığında önemli olan hızlı teşhis koyarak, tedavinin yapılmasıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.