Menu

Bağırsak parazitleri hakkında herşey


bağırsak paraziti

Sindirim sistemimizde yaşayan kurtçuklara bağırsak paraziti deniliyor.

Genelde yumurtaların ağızdan alınması ile sindirim sistemine yerleşen bu kurtlar, 1mm ila 2 metre boyuna ulaşabiliyor.

Gelişme çağında olan çocuklarda gelişim geriliği yaparken, erişkinlerde pek çok sağlık sorununa yol açar.

bağırsak paraziti tedavisi


Bağırsak parazitleri, hijyenik olmayan yerlerden, çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması, pişmemiş etlerden bulaşmaktadır. Parazit yumurtlarının olduğu her yerden alınırlar. Bu nedenle hijyene çok önem verilmelidir.

Bağırsak paraziti belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı ve kramplar,

Şiddetli gaz,

Tekrarlayan ishal ve dışkıda yumuşama,

Burun kaşıntısı, yastığa salya akması,

Dil kenarlarında kabartılar,

Kilo alamama,

Sabah bulantıları,

Ağız kokusu,

Vücutta kaşıntılar olarak sayılır. Bazı hastalarda tuvalet esnasında makattan dışarıya parazit düşebilir. Makat ağzında ince, beyaz kurtçuklar görülebilir. Parazitlerin tedavisi uzun süre yapılmazsa, bağırsak tıkanması, dalak büyümesi, alerjik döküntüler, organ hasarları görülebilir.

Bağırsak paraziti çeşitleri ve kuluçka süreleri nelerdir?

Bağırsak parazitleri iki grupta incelenirler. Mikroskop altında incelenen amip türevliler ve erişkin hali kurt veya kurtçuk şeklinde olanlardır. Ülkemizde en fazla görülenler, tenia, kıl kurdu, bağırsak solucanı denilen ascaris’ dir.

Parazitin çeşidine göre basit soğuk algınlığı gibi 2-3 günlük belirtiler parazitin alınması ile başlar. Kıl kurtlarında kuluçka süresi, 1-2 ay, sığır tenyasında 2-3 ay, domuz tenyalarında 1 yıldır. Köpeklerden bulaşan parazitler yaklaşık 1 yıl kadar belirti vermeyebilir.

Bağırsak paraziti tedavisi nasıl yapılır?

Parazitin bulaşıp bulaşmadığını ve tanıyı koymak için, kan, idrar, dışkı ve ultrason görüntüleme yapılır. Her parazit için farklı ilaçlar kullanılır. Yaklaşık olarak ilaçlar 15 gün kullanılır ve tahliller yapıldıktan sonra tedaviye devam edilebilir. Ameliyat gereken vakalar bile mevcuttur. Parazit görülen hastalarda doktor genelde tüm aileye ilaç tedavisi verebilir. Hastanın iç çamaşırları 100 C da kaynatılmalı ve sıcak ütü ile ütülenmelidir.
One Response
  1. Mehmet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.