Menu

Bademcik ve geniz eti hakkında bilmediklerimiz


bademcik baş

Bademcik hepimizin hayatında sıkıntı yaratabilen bir noktadır. Bademcik nedeni ile pek çoğumuz hastalanabilir ve sıkıntı çekeriz.

Sıklıkla geniz eti ile karıştırılan bademcik, boğazın iki yanında bulunmaktadır ve bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır.

Enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur. İşte, bademcik hakkında doğru bilinen yanlışlar;

bademcik


Bademcik nedir ve ne işe yarar?

Bademcik ve geniz eti vücudumuzun bağışıklık sisteminde bulunan lenf dokularıdır. Bademcik boğazın hemen girişinde, geniz eti ise burnun arka tarafında geniz başında bulunur. Bademcik ve geniz eti sürekli olarak antikor üretir ve bağışıklık sistemine yardımcı görev üstlenirler. Vücudumuz için bademcik olmazsa olmaz değildir. Bademcik ve geniz eti alındığında herhangi bir sorun yaşanmaz. Sadece yardımcı olduklarından eğer alınması gerekiyorsa rahatlıkla alınabilirler.

bademcik2


Bademcik alınmalı mıdır ve nasıl alınır?

Bademcikler ve geniz etleri sıklıkla iltihaplanabilir. Bu durumda bademcik şişebilir. Boğazlarda ağrı, yutkunma güçlüğü, ateş, halsizlik başlıca bademcik sorunlarıdır. Genelde operasyonlarda geniz eti ile birlikte alınan bademcik özellikle çocuklarda sık görülen bir durumdur. Bu operasyonun amacı, bademcik ve geniz etinin şişerek hava yolunu tıkaması veya sıklıkla iltihap oluşturmasıdır. Bu hastalarda ağzı açık uyuma, horlama, yutma ve konuşma gibi çeşitli problemler görülür. Doğuştan bademcikleri büyük olanlarda çeşitli gelişim bozuklukları da görülebilir. Bu hastalarda işitme kayıpları, sinüzit, farenjit ve orta kulak sorunları görülebilen bir durumdur. Bademcik operasyonu için çocuklarda yaklaşık 2-3 yaş aralığı beklenir. Geniz eti operasyonu çok daha küçük yaşlarda yapılabilir.

bademcik3


Bademcik ve geniz eti ameliyatına nasıl karar verilir?

Sık enfeksiyon geçirerek hastalanmak, bademciklerin yutmayı zorlaştıracak kadar büyümesi, ağızda kötü koku, geniz etinin solunumu zorlaştıracak kadar şişmesi, kulakta sıvı birikimi yaparak duymada sorun olması, kronik öksürük ve uyku apnesi olarak sayılabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.