Menu

Bacak ağrısı neden olur


bacak ağrıları

Bacaklarda çok çeşitli ağrılar olmaktadır. Çünkü, bacaklarımız kompleks bir yapıya sahiptir.

Eklem, kas, tendon, bağ, damar ve sinirler, damarlar nedenli ağrılar olabildiği gibi doku ve kemik zedelenmeleri ağrıya neden olabilir.

Üstelik, ters ve uzun süre oturmak ve bağdaş kurmak bile bacak ağrısına neden olabilir.

bacak ağrısı neden olur


Bacak ağrısı neden olur?

Bacak ağrılarının başlıca nedeni, çeşitli travmalar ile bacağın dokusunun, kemiklerin ve sinirlerinin hasar görmesidir. Hatta bel sinirlerinde olan yaralanmalar bacaklarda şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bacakların spor ile aşırı zorlanması bacak ağrılarına neden olabilmektedir. Bacak ağrıları, kemik kırıkları, koşucu bacağı denilen sporcularda görülen hastalıklar, zorlama ve burkulmalar, bacakların uzun süre hareketsiz kalması, travma iç kanamaları ile oluşabilir.

Beyin ve kalp damarları dışında damarların tıkanmasına periferik arter hastalığı denilmektedir. Bu duruma en çok bacaklarda rastlanır. Bacak arterlerinde kan damarları daralır ve ağrılar yaratır. Bacak ağrıları yanı sıra, halsizlik, uyuşukluk, kas krampları da mevcuttur.

Bacakların toplardamarlarında oluşan pıhtılarla seyreden hastalığa derin damar trombozu denilir. Oluşan pıhtı kan yolu ile akciğere gidebildiğinden bu hastalık çok tehlikeli kabul edilir. Fazla kilolu olanlarda, uzun yolculuk yapanlarda, gebelikte rastlanabilen bir hastalıktır. Bacaklarda ağrı, şişlik ve ağrıyan bölgede ısı artışı olarak belirti verir.

Siyatik siniri bel fıtığı nedeni ile baskıya maruz kalır. Bu ağrı belden bacaklara oradan da ayak parmaklarına kadar yayılır. Uyuşma, bacak güçsüzlüğü, karıncalanma ve bacak ağrıları siyatikte sıklıkla görülür.

Şeker hastalarında kan dolaşımı yavaştır. Bacak ağrıları sıklıkla görülür.

Sık alkol kullanan insanlarda, sinir ve kaslar hasar aldığından bacak ağrısı oluşur.

Kanser tedavisi gören hastalarda sıklıkla kemik ağrıları oluşur. Özellikle üst bacak ağrıları kanser hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Artirit türleri bacaklarda ağrı yapmaktadır. Ayrıca zona hastalığı bacaklarda ağrı ile seyreder.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.