Menu

Babil imparatorluğu ilk devletler ilk ve son babil devleti


babiller-hakkinda-bilgi

Babiller hakkında kısa bilgi

Çok eski dönemlerde, Mezopotamya’da kurulmuş çok büyük bir devlet olan ve hem Akad topraklarında hem de Sümer topraklarında yer alan bu devletin adı Babil’dir. O dönemlerdeki şehrin merkezi günümüzde Irak’ta yer alan El Hilla kasabasıdır. Yaygın bir toprak arazisine sahip olan Babiller’in Kuzey Babil devleti olarak yer alan kısmı, günümüzde Şırnak’ta İdil ilçesinde şuanda bile Babil köyü olarak anılan kısımda konuşlanmışlardır.

Babil imparatorluğunun devlet yapısı nasıldır?

Babil devleti kendi arasında birbirinden farklı pek çok dönemlere ayrılmışlardır. Bu dönemler ilk olarak “ilk sülale devri” şeklinde başlamakta; bu devrin milattan önce 2700 – 2350 yılları arasında sürdüğü söylenmektedir. İlk sülale devri de kendi arasında üç ayrı faktöre ayrılmıştır. Bunlar;

İlk devir :  “Sümer devri” olarak da adlandırılan bu devirde, halk arasında pek çok tanrı ve rahip bulunmakta; “site” olarak adlandırılan yerleşim yapısı gereği komşu olan sitelerden daha farklı bir duruşu olan bir devlet yapısı olarak dikkat çekmektedir. Site içerisinde “Anu”, “Marduk, “Aruru”, “Şems”, “An”, “Enlil”, “Tammuz”, “Eridu” gibi pek çok tanrı ilan edilmiş ve bu tanrıların yaşadığı bölge, diğer Babil sitelerine nazaran daha hegamonik bir yapıda kalmıştır.

İkinci devir : Sitenin yönetim şekline yeni bir kısım eklenmiş, bu düzeni de “Ensi” isimli yeni bir vali getirmiştir. Yeni düzene göre şehirde yer alan tüm emlak yapıtları artık “tanrıların mülkü” ilan edilmiş, valinin kendisi de bu malların bekçisi olarak gösterilmiştir. Bu hareketle birlikte tarihteki ilk “açgözlü halk sınıfı” ortaya çıkmıştır.

Üçüncü devir : Bu devir Babillerin döneminde son devir olarak kabul edilir. Bu süreçlerde de bir önceki devirde Ensi isimli valinin getirmiş olduğu düzen, çevre sitelerde de uyanık kişiler tarafından “bekçilik sisteminin aile hanedanı” şekline dönüştürülmesine sebep olmuş ve bu aileler kendi geleceklerini garanti altına alırken halktaki diğer kişilerin hiçbir varlığı olmamıştır. Ancak bir dönem sonra artık halk bu tip tutumlara baş kaldırmayı öğrenmiş ve bu uyanıklık yüzünden sitelerde isyanlar çıkmıştır. İsyanların kısa sürede bastırılması isteği yüzünden idareci isim kendisini hükümdar ilan etmiştir.
Son 50 Yorum
  1. esra aktaş
  2. Mahir Ince

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.