Menu

B10 Vitamini Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?


B10-vitamini-nedir-hangi-besinlerde-bulunur

B10 vitamini nedir?

Bilim dünyasında “PABA” ya da “Aminobenzoik asit” olarak adlandırılan B10 vitamini, B vitamini grubundan bir vitamin olup vücut için son derece yararlı bir vitamin olma özelliğini taşımaktadır. Vücuda alındığında rahatça sentezlenen bu vitamin, su içeren ortamda çözülebilme özelliğine de sahiptir. Bünyede en sık yardımcı olduğu görev B9’un (folik asit) sentezlenebilmesine katkı sağlamaktır. Genel olarak metabolizmada B9 vitaminiyle birlikte bulunmaktadır. Bunun dışında en önemli işlevlerinden biri vücuttaki protein sentezinde önemli görevler almasıdır.

B10 vitamininin yararları

B10 vitamini, özellikle kadınlar açısından çok önemli bir vitamindir. Kadınların erken yaşlanma sorunlarına, cilt sorunlarına, ciltlerinde oluşan kırışıklık sorunlarına, saç güzelliklerine ve bakımlarına, saçlarının erkenden beyazlaması sorununun önlenmesine en büyük yardımcısı B10 vitaminidir. Yapılan araştırmalara göre özellikle kadınlarda oluşan sarkıklıklar, kırışıklıklar ve derin çizgilerin ana sebepleri vücuttaki B10 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Böylelikle hem kadınların hem de erkeklerin sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için, yaşlılık belirtilerin, mümkün olduğunca cildinizden uzak tutmak için mutlaka yeterli miktarda B10 vitaminini vücuduna alması gerekmektedir.

B10 vitamininin saç sağlığı için de çok büyük önemi bulunmaktadır. Zayıf saçlara sahip olan kişiler B10 vitamini desteği aldıklarında saçlarındaki kuvvetlenmeyi ve canlılığı çok kısa sürede fark edeceklerdir. Bunun dışında saçları çok geç uzayan kişiler, saçları fazla miktarda dökülen kişiler, saç yapısı mat yapıda ya da kuru yapıda olan kişiler ve zayıf ve ince telli saç yapısına sahip olan kişilerin B10 vitamini takviyesi aldıktan sonra tüm bu sıkıntılarından kurtulabilecek; saç dökülmesi sorunları sona erecek, saçları güçlü ve yıpranmayan bir şekilde uzamaya başlayacak, kepek ya da başka bir sorun yaşanmadan güzel saçlara kavuşma imkanları olacaktır.

Beslenme düzenlerinde eksiklik olan bireylerin sık sık mide bulantısı gibi problemler yaşamalarının ana kaynağı incelendiğinde, vücutlarına yetersiz sayıda B10 vitamini aldıkları saptanmıştır. Bu sebepten ötürü mide sorunları yaşamamak adına düzenli olarak yeterli miktarda B10 vitamini almaya özen gösterilmelidir.

Deri problemlerinin en sıkıntılılarından biri olan egzama, yeterli derecede B10 vitamini alındıktan sonra kısa sürede iyileşme gösterebilmektedir. Böylelikle B10 vitamininin cilt üzerindeki olumlu etkilerinden de söz edebilmek mümkündür.

B10 vitamini, vücutta bağırsak bölgesinde bulunan hücrelerle etkileşime girerek bağırsak floralarının daha sağlıklı yapıda olmasına ve daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

İnsan metabolizmasındaki kan hücrelerinin düzenli olarak üretilmesine, aynı şekilde proteinlerin de sağlıklı bir yapıda olmasına ve folik asitlerin de oluşumuna katkı sağlamaktadır.

İnsan derisinde olası yanıkların çabuk iyileşmesini sağladığı gibi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden deriyi koruyarak sertleşmesini ve kırışmasını önlemektedir.

Kalpteki, böbreklerdeki ve karaciğerdeki yağlanmaların vücuda zarar vermeyecek seviyede tutulmasını sağlar.

B10 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yumurta

Süt

Süt ürünleri

Fındık

Fıstık

Bira mayası

Yer fıstığı

Soya

Ayçiçeği yağı

Pekmez

Karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar

Balık

B10 vitamini eksikliği

Vücutta B10 vitamini eksikliği yaşandığında en sık görülen sağlık problemleri şu şekildedir;

Baş ağrısı sorunları

Sindirim sisteminde meydana gelen aksaklıklar

Kansızlık problemi

Yorgunluk problemi

Sinirli ve stresli yapı

Saçlarda beyazlamanın artması

Ciltte beyaz renkli lekelerin oluşması
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.