Menu

B1 vitamini (THİAMİNE) faydaları ve etkileri


B1

B1 vitamini (THİAMİNE) faydaları ve etkileri

Suda hızla çözünen bir vitamin olan B1 vitamini, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız karbonhidratları glikoza dönüştürür. Böylece vücutta gereksinim olan glikoz sağlanmış olur. Beynimizde ki nöronlar glikozu depolayamadığından kanda sürekli olarak şeker akışına ihtiyaç duyarlar. B1 vitamini sayesinde beynimiz ve sinir sistemimiz düzenli çalışır.

B1 vitamini faydaları

Thiamin yani B1 vitamini eksikliğinde, sinir sisteminde çöküşler yaşanır. Ayrıca, zihin bulanıklığı ve ayak, bacaklarda hissizlik, göz kaslarında yorgunluk gibi belirtiler oluşmaya başlar. B1 vitamini, dolaşım sistemimizin düzgün çalışmasını sağlayan hidroklorik asit üretimini koordine eder. Kalp ve sindirim kaslarının düzgün çalışmasını sağlar. Metabolizmada depolanamadığından B1 vitamini günlük olarak alınmalıdır. Genelde bir kür olarak diğer B vitamini grupları ile birlikte alınır. Çünkü, B1 tek başına etkili olamaz. Diğer B grubu vitaminler ile karıştığında etkisi ortaya daha hızlı çıkar. B1 vitamini vücutta azaldığında, yorgunluk ve halsizlik, baş ağrıları, iştahta düşüş ve kilo verme, sinir sistemi hastalıkları, kaslarda gece krampları ve ödemler oluşmaya başlar. Ayrıca göz kapağı felçleri de sıklıkla görülür. B1 vitamini çok az miktarlara düşerse, merkezi sinir sistemini komple çökerten ve sonu ölüm ile biten Beriberi hastalığı baş gösterir. Yiyecek sıkıntısı olan ülkelerde sıklıkla görülürken ülkemizde bu hastalık sadece alkoliklerde ortaya çıkar. Çünkü, alkolizm vücutta B vitaminini çok ciddi değerlerde düşürür. Karbonhidratı beslenmesinde çok kullanan hastalarda da B1 vitamini eksikliği görülebilir. Ayrıca bazı ilaçlar, antibiyotikler, antiasitler ve doğum kontrol hapları B1 vitamini eksikliği yapmaktadır.

B1 vitamini hangi besinlerde vardır?

B1 vitamini, yumurta, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler,bira mayası, deniz ürünleri ve kahverengi pirinçte bol miktarda bulunur. Vitamin desteği olarak alınması için folik asit ve pantetonik asit, B2, B3, B6 vitamin kapsüllerinde bulunur. Günlük alınması gereken doz 1.5 mg’dır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.