Menu

Ayva reçeli nasıl yapılır resimli reçel tarifleri püf noktaları


Ayva reçeli için gerekli malzemeler nelerdir?

Ayva reçeli için gerekli malzemeler:

 • 5 adet ayva (yıkanmış, çekirdekleri çıkartılmış, kabukları soyulmuş)
 • 4 buçuk su bardağı su
 • 1/4 fincan limon suyu
 • 1 çorba kaşığı rendelenmiş limon
 • 4 fincan toz şeker
 • İki üç karanfil (tercihe bağlı)

Ayva reçeli nasıl yapılır? Ayva reçeli tarifi

1) Ayvalar iyice yıkanır, kabukları soyulur ve çekirdekleri çıkarılır. Ayvalar daha sonra küçük parçalar halinde dilimlenir ve çekirdekleri bir kenara ayrılır, daha sonra renk vermek için kullanılır. Tencereye 4 buçuk su bardağı ılık su konur. Dilimlenmiş ayvalar vakit kaybetmeden suya konur, aksi takdirde kararmaya başlayacaktır.

2) Ayva çekirdekleri yıkanır ve temiz bir bez parçası ya da kağıt havlunun içine konur. Daha sonra çekirdekler tencereye atılır ve orta ateşte kaynatılır. Kaynadıktan 10 dakika sonra çekirdekler çıkartılır.

3) Ayvaların suyu süzülür ve su dolu olan tencereye aktarılır. Yüksek ateşte kaynatılmaya başlanır. Ayvalar yaklaşık 30 dakika boyunca kaynatılır, ardından ocağın altı kapatılır ve ayvalar tencerenin içinde altı kapalı şekilde 30 dakika bekletilir.

4) Ardından tencereye şeker ve çekirdekler eklenir (bu aşamada isterseniz reçelinize karanfil ekleyebilirsiniz) ve orta ateşte kaynatılır, düzenli olarak tahta bir kaşıkla karıştırılır, aksi halde dibine tutabilir. Sonra ateş kısılır, 30-40 dakika kadar demlemeye bırakılır ve ara sıra karıştırmaya devam edilir. Kıvamı koyulaşana dek demlenir.

5) Koyulaşmaya başlayınca limon suyu ve rendesi eklenir ve beş dakika kadar karıştırılır, ardından ocağın altı kapatılır. 30 dakika boyunca soğumaya bırakılır, daha sonra kavanoza aktarılır. Kavanozun içindeki reçel tamamen soğuyana dek kavanozun ağzı kapatılmamalıdır. Reçel kavanozlandıktan sonra bir yıl kadar saklanabilir, rengi giderek koyulaşıp farklı kırmızı tonlarında olabilir.

Ayva reçeli nasıl kırmızı olur?

Ayva reçelini hazırlarken kenara ayırdığımız ayva çekirdeklerini pişirme esnasında reçelin içine attığımız zaman bu çekirdekler ayva reçeline kırmızı renk verecektir.

Ayva reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir?

Reçeli koyacağımız kavanozun tamamen mikroplardan arındırılması son derece önemlidir. Seçeceğimiz kavanozlar camdan olmalıdır ve kapakları hava geçirmemelidir. Üzerlerinde çatlak olmamalıdır.

Kavanozları sterilize etmek için öncelikle sabunlu suyla yıkamak ve iyice durulamak gerekir. Ardından kavanozlar 120 derecede ısıtılmış fırına atılabilir. Kapaklar ayrı konur ve kavanozlar düz konur ve 20 dakika boyunca fırında bekletilir. Kavanozlar fırından çıkarılır çıkarılmaz içine reçel konur.

Reçel serin yerde muhafaza edilmelidir.

Daha rahat ve taze kullanabilmek için reçeli birkaç küçük kavanoza koyarak saklayabilirsiniz.

Ayva reçeli tarifi Oktay Usta

Oktay Usta’nın tarifiyle ayva reçeli yapmak istiyorsanız yukarıda anlatılan işlemlerin aynısını şu malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz:

 • 1 kilogram şeker
 • 5 su bardağı su
 • 5 adet ayva
 • 4 damla limon suyu

Rendelenmiş ayva reçeli tarifi

Rendelenmiş ayva reçeli yapmak için yukarıda anlattığımız işlemleri yaparken ayvaları küçük küçük doğramak yerine rendenin kalın tarafıyla doğrayın ve tencereye attığınız ayvaları şekerini eklemeden önce 6-7 dakika kadar haşlayın. Daha sonra işlemleri aynı şekilde uygulamaya devam edin.

Dilerseniz rendelenmiş ayvayı bir gece şekere yatırıp bekletebilirsiniz, böylece reçeliniz daha yumuşak olacaktır.

Kaynaklar:

http://www.simplyrecipes.com/recipes/quince_jam/

http://www.taste.com.au/recipes/quince-jam/a8192fcb-751b-4566-86a4-11ca1c161051

https://www.thespruce.com/marmalatha-kythoni-quince-jam-1705371

 
Son 50 Yorum
 1. neslihan
 2. neslihan
 3. Asya Özen
 4. Tülin Özçelik
 5. Kamuran Gürcan Bayraktar
 6. Dilek Balcı Gulle
 7. Acelya Dsgfggh
 8. Naciye Aklibasinda
 9. Aydin Aybar
 10. Neco Kocum
 11. gülseren akkale
 12. bade gül
 13. yunus
 14. deniz
 15. sıla nur
 16. hatice
 17. seval
 18. safiye
 19. saadet ayşe
 20. gamze
 21. yüsra
 22. GÜL
 23. Berfuğ Abaklı
 24. papatya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.