Menu

Ay’ın evreleri nelerdir ? Dolunay nedir ?


ayin-evreleri

Ayın evreleri nasıl oluşur?

Uzay koşullarında, yaşadığımız dünyanın uydusu olarak bildiğimiz Ay; bizlere yansıttığı ışığı kendisi üretebilecek özelliklere sahip değildir. Bu ışığın tamamını güneşten aldığı enerjiyle sağlayabilmektedir. Dünya, Güneş’le ayın arasında girdiğinde de ayın yarısının veya tam görüntüsünün ortadan kalktığı görülür. Yani bunun anlamı, ayın güneşten aldığı parlaklığı her zaman aynı açıdan dünyaya yansıtamadığıdır.

Tamamen ayın tüm görüntüsünü görebilmek adına dünyadan görülen kısmının güneşin tam karşısında olması gerekmektedir. Tam tersi olduğunda, yani ayın parlak yüzünün güneşe dönük olması durumunda ise ay dünyadan hiç bir şekilde görünmemektedir. Bu tip yer – yön ve şekil değişiklikleri ayın evelerini oluşturmaktadır.

Ayın evrelerinin isimleri nelerdir?

Yeni ay : Ayın bu evresinde, karanlık kısmı dünyaya aydınlık kısmı da güneşe dönüktür. Bu halinde dünyada hiçbir şekilde görülmeyen ay ancak o süreçlerde ay tutulması durumu gerçekleşirse eğer dünyadan görülebilmektedir.

Hilal : Güneşin doğu tarafında ayın kalmasıyla birlikte hilal şekli meydana gelmektedir. Kısa süre zarfında görülebilen hilal görüntüsü, özellikle güneşin batma saatlerinden sonra ufuk çizgisine yakın yerlerde ortaya çıkabilmektedir.

İlk dördün : İlk başta bahsettiğimiz yeni ay görüntüsünün ortaya çıktığı zamanlardan bir hafta sonra, yarım daire biçiminde ortaya çıkan ay ilk dördün olarak adlandırılır. Güneşle ayın arasında tam olarak doksan derecelik açı meydana geldiğinde görünüş yarım d harfi gibi (yani “D”) gözükmektedir.

Şişkin ay : Bir önceki safha olan ilk dördün safhasının hemen ardından ortaya çıkan şişkin ay safhası, Ayın derece olarak 90 dereceden 180 dereceye kadar açıldığı bilinmektedir.

Dolunay : Dolunay hemen hemen herkes tarafından bilindiği gibi ayın tamamının göründüğü halidir. Bir top şeklinde gökyüzünde yer alan ay görüntüsü sıklıkla dolunay olarak anılır.

Son dördün : Dünyadan bakıldığında ayın sadece sol kısmının aydınlık bir şekilde görülebildiği ay evresine son dördün denir. Mantık olarak ilk dördünün tam tersi olaylar gerçekleşmektedir.
Son 50 Yorum
 1. ZEYNEP Berra
 2. alara bilir
 3. Sabiha Sağaltıcı
 4. furkan
 5. Anonim
 6. emin
 7. nisa çap
 8. kompik
 9. hazal
 10. malmısın sen
 11. efe
  • nisa çap
 12. hytf
 13. hytf
 14. hytf
 15. Kader
 16. Melvanur Esra Uçar
 17. Sıla Coşkun
 18. Kübra Suda
 19. miley
 20. miley
 21. Yunus Acar
 22. Yasemin Yürük
 23. eren bakıcı
 24. ümit

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.