Menu

Ayakkabının yakın tarihi


sandalet

Dünden bugüne ayakkabı tarihi

Günümüzde sadece ayaklarımızı yerden kesmek için değil, aynı zamanda giysilerimizin kusursuz görünmesini sağlayan tamamlayıcı aksesuarlar olarak kullandığımız ayakkabıların nasıl doğduğunu ve zaman içinde nasıl değiştiklerini öğrenmek ister misiniz?
11186
Eminim ki hiçbirimiz ayağımızda ayakkabılarımız olmadan sokağa adım atmayız. Artık sadece konfor için değil, kolye, bilezik gibi görüntümüzü tamamlamak için ayakkabılar vazgeçilmezlerimiz arasında. Aslına bakarsanız doğadan o kadar uzaklaştık ki, ayakkabının asıl amacı ayağımızı korumak değil artık. Çoğu zaman ayakkabı alışverişlerinde rahatlıktan çok görünüme önem veriyoruz. Hatta çoğu zaman ayağımızda hiç rahat olmadığı halde sadece görüntüsünü beğendiğimiz ayakkabıları aldığımızı da inkar etmeyelim…

Tabii ki ilk ayakkabılar ortaya çıktığında durum böyle değildi. O zamanlar önemli olan tek şey rahatlık ve ayaktaki ayakkabının giyen kişiyi korumasıydı… İsterseniz şimdi geçmişten günümüze kadar hem görünüm olarak, hem de kullanım amacı olarak defalarca değişen sandaletlere bir göz atalım…

Yukarıdaki resimde gördüğünüz sandalet hasırdan yapılmış ve altınla işlenmiş. Mısır’ın 18. hanedanından Tutankamun’un hazineleri arasında yer alıyor. Tarihin ilk ayakkabı/ terliklerinden olan bu sandalet şu anda Kahire’deki Kahire Müzesi’nde sergileniyor.

sandalet2


Şimdilerde yürüyüş için, koşma için, dağcılık ve şu anda sayamayacağımız bir çok spor için farklı farklı ayakkabılar var.

Fakat eski çağlarda, yani koşullar ne olursa olsun insanların yaşamak için daima fiziksel güç kullanması gerektiği zamanlarda ayakkabılar herkes için çok önemliydi.

Bu sandalet de Mısır’dan ve bitki kökleriyle boyanmış. Şu anda İsviçre’de Bally Müzesi’nde sergileniyor.

sandalet3


Şu anda hiçbirimiz her mevsim aynı ayakkabıyı giymiyoruz. Çünkü şartlar değiştikçe insanların ihtiyaçları da değişiyor. Bu yüzden diğer her şey gibi, ayakkabılarımız da değişiyor ve gelişiyor.

Bu sandaletler İsrail’de bir ormanda bulundu.

ayakkabı


Milattan Önce 800’lü yıllarda prensesler, lordlar, işçiler ve şovalyeler ayaklarındaki ayakkabılara göre ayırt ediliyordu. Yani ayakkabı bir çeşit soyluluk göstergesiydi.

M. Ö. 800’lü yıllara ait bu demir ayakkabı, İsviçre’deki Bally Müzesi’nde sergileniyor.

sandalet4


Ayakkabıların yıpranmış yerleri bize o ayakkabının giyildiği dönemler ve o ayakkabıyı giyen insanlar hakkında bilgi verir. Mesela çinli kadınların ayaklarının ne kadar küçük olduğu ya da Hindistandaki çevre koşullarının ne kadar zorlu olduğu gibi.

Bu gümüş sandal Bizans Dönemi’ne ait. Sadece bu ayakkabının malzemesine ve işlemesine bakarak Bizanslıların ne kadar gelişmiş ve zengin insanlar olduğunu anlayabiliyoruz.

sandalet5


Bu deri ayakkabının içinin kürklü olması insanların yavaş yavaş ayaklarını soğuktan koruma ihtiyacı hissettiklerini anlamamızı sağlıyor.

Bu 15 – 16 yüzyıl civarında Perslilerin kullandığı bir ayakkabı. Şu anda Roma International Ayakkabı Müzesi’nde sergileniyor.

sandalet6


Fransa’da III. Henry zamanına ait bu ayakkabı, kenar süsleriyle dikkat çekiyor. Bu deri kadın ayakkabısı Roma İnternational Ayakkabı Müzesi’nde sergileniyor.

sandalet7


17. yüzyıla geldiğimizde artık ayakkabılar sadece konfor için değil, aynı zamanda şıklık için de giyilmeye başlanıyor. Tıpkı bu fotoğraftaki ayakkabı gibi…

Mavi deri üzerine gümüş ipliklerle işlenmiş bu kadın ayakkabısı 17. yüzyıla ait.

cizme


Pers İmparatorluğu milattan önce 500 yılında kuruldu ve dört bir yandan genişledi… Bu da persleri bir çok kültürü içinde bulunduran homojen bir topluluk haline getirdi…

Akad kralları onlara ayakkabılar ve kıyafetleri değiştirmeyi önerdiğinde, tavsiye edilen ayakkabılardan biri de yandakiydi.

Deri ve işlemeli kumaştan yapılmış bu bot, daha çok at biniciler için yapılmıştı.

cizme2


Antik Yunan’ın efsanevi kralı Agamemon, bacaklarını ve ayaklarını yanda gördüğünüz bu gümüş zırhlı ayakkabının benzerleriyle koruyordu.

4.5 kilo olan bu bot şimdi Roma İnternational Ayakkabı Müzesi’nde

cizme3


Yanda gördüğünüz kadın ayakkabısı ise efsanevi Fransız Kraliçe Marie -Antionette’e ait. 10 Ağustos 1792’de bulunan bu ayakkabı Paris’te Carnavalet Müzesi’nde sergileniyor.

terlik


Özenle işlendiği her halinden belli olan bu topuklu terlikler 18. yüzyılın başlarında Fransa’da keşfedildi.
yemeni

Bu tür terlikler 18. yüzyılda sevgililer tarafında birbirlerine hediye edilirdi. Terliğin ucu ne kadar yüks**kse, sevginin de o kadar büyük olduğu anlamına geliyordu…

18. YY ait bu terlikle Rural popüler sanat müzesi’nde sergileniyor.

terlikkk

1855 yılına ait bu ayakkabı deri ve kumaş karışımı. Şimdilerde Roma Ayakkanı Müzesi’nde sergileniyor.
ayakkabı2

Siyah deri ve satenden yapılan bu ayakkabı yürümek için oldukça rahatsız. Süslemek için de küçük bir porselen düğme kullanılmış.

Ayakkabının topuk yüksekliği 20 santimetre. 1900 yılında Vienna, Avusturya’da keşfedilmiş.

ayakkabı3

19. yüzyıla ait bu ayakkabı Çin saraylarında giyiliyorddu. Bu beyaz porselen ayakkabı Roma İnternational Ayakkabı Müzesi’nde sergileniyor.
cizme5

Pembe saten kadın botu. Bu bot 19. yüzyıl Çin’ine ait. Sateni korumak ve bozulmasını önlemek için metal zımbalarla süslenmiş. Ayrıca üzerinde altın rengi ve siyah dragon işlemeleri var.
zoya

Zoya’nın ayakkabıları

1920-1925

erkekayakkabi

Siyah deri ve süet erkek ayakkabıları.

1920′ li yıllar.

bayan ayakkabı

20. yüzyıldan itibaren ayakkabı tasarımcılığı hızla gelişmeye başladı. Bir çok tasarımcı kendi isimleriyle tasarımlarını hayata geçirmeye başladılar.

Yandaki fotoğraftaki ayakkabı A. Gillet isimli bir ayakkabıcının 1928 – 1930 yılları arasında tasarlayıp hayata geçirdiği bir model.

ayakkabı6

20. yüzyılda ayakkabılar sadece model olarak değil, işlevsellik olarak da gelişmeye başladı. İnsanların ihtiyaçlarına göre şekil almaya başlayan ayakkabılar, zaman zaman modanın önüne geçti.

Örnek olarak 1942 yapımı bu savaş ayakkabısını gösterebiliriz. tahta tabanıyla tamamen dayanıklılık ön planda.

ayakkabı7

1947 yılında Sarkis Der Balian isimli tasarımcı tarafından yaratılmış kırmızı saten ayakkabı.
dsdsdv

Bu uzun, pembe botlar 1950 yılının Paris’ine ait. Giyip çıkarması daha kolay olsun diye ön kısmına 17’şer adet düğme eklenmiş.
Cindrella

Cindrella’dan esinlenen 1950 yapımı bir Sarkis Der Balian ayakkabısı.
pembe ayakkabı

Bu pembe, deri ayakkabıya tarihin ilk babeti diyebiliriz. 1955 yılında plajda giylmek için tasarlanmış.Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. muhammet talha güneytra
 3. emre can
 4. emre can
 5. berat
 6. fatma büşra ar
 7. ayakkabı
 8. Adsız
 9. ilayda
 10. Asena Yldrm Yıldırım
 11. Aygul Safarli
 12. mutfak modelleri
 13. Tansel Tunç
 14. Tansel Tunç
 15. İpek Bakacak
 16. Son moda
 17. yenimoda
 18. alev ateş
 19. murat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.