Menu

Ayak uyuşması neden olur


ayakta uyuşma

Ayak uyuşmasını hepimiz yaşarız. Ayağınızın üstüne ters bir şekilde uzun otursanız bir süre sonra karıncalanma ile birlikte ayak uyuşukluğu başlar.

Bunun nedeni, kısa bir süre ayakta olan sinirleri sıkmanız ve daha sonra sinirin normal hale gelirken yarattığı durumdur. Fakat, bazı ayak uyuşmaları müzmindir ve siz hiçbir şey yapmadan kendiliğinden oluşur.

İşte, bu tarz uyuşmalar ciddiye alınmalıdır.

ayakta uyuşma nedenleri


Ayak uyuşması nedenleri nelerdir?

Uzun süre ayağınızın üstüne oturarak o bölgede olan siniri sıkıştırabilir ve daha sonra duruşunuzu düzelttiğinizde sinir eski haline döndüğünden karıncalanma ve uyuşukluk oluşur.

Bacaklarda ve ayakta sinir sıkışması olmasına tarsal tünel sendromu denilir. Ayak tabanında uyuşma, yanma ve karıncalanma yapmaktadır.

Belde oluşan fıtıklar,  sinirlere baskı yaparak, bacak ve ayaklarda uyuşma, ağrı yapmaktadır.

Genişleyen damarlar, enfeksiyonlar ve travmalarla oluşan şişlikler, sinirleri sıkıştırarak ayak ve bacaklarda uyuşma hissi oluşturur.

Kolesterol yüksekliği ile damarlarda plak oluşumu sinirlere kan gitmesini engeller ve uyuşmalar oluşur. Aşırı soğuk hava, damarları büzüştürerek sinirlere kan gidişini yavaşlatır. Ayrıca beyne kanın yavaş gitmesi, B12 eksikliği ayaklarda uyuşma yapabilir.

Diyabet, yanıklar, zona hastalığı ayaklarda uyuşma yapar.

MS, Migren, Anksiyete, Tiroidin az çalışması, bazı kalp ilaçları sinirleri uyuşturarak ayaklarda uyuşma yapabilir.

Ayak uyuşması hangi durumlarda tehlikelidir?

Uyuşmanın nedenini bilmiyorsanız,

Uyuşma giderek daha da artıyorsa,

Uyuşma ile sık tuvalete çıkıyorsanız,

Yürüdükçe uyuşmanız artıyorsa kesinlikle doktora gidilmelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.