Menu

Ayak kokusu nasıl önlenir


Ayak kokusu, en tahammül edilemez sağlık problemlerinden biridir. Üstelik, hem çevrenize hem de size çok rahatsızlık vericidir. Ayak kokusu, çok terleyen ayaklarda oluşan bakterilerin yarattığı bir olaydır. Ayrıca mantar oluşumu ile de tetiklenebilir.
Ayak kokusunu önlemek için, öncelikle ayak sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Öncelikle bir hekime gözükmekte,  ayaklarınızda bakteri ya da mantar oluşumu varsa tedavi olmakta fayda vardır. Ayak çatlaklarınız varsa, çatlak içine yerleşen bakterilerden kaynaklı koku oluşumu olabilmektedir. Ayaklara ayda iki kez pedikür yaptırmak, ölü derilerden arındırmak kokuyu yavaşlatacaktır. Eve geldiğinizde, içinde tuzlu su olan bir leğene ayaklarınızı sokarak yaklaşık 20 dakika kadar tutun. Tuzlu su hem ayakları dinlendirecek, hem de inatçı kokuyu alacaktır.

Genelde, ayak kokusu olanlara pamuklu ve teri emen çoraplar tavsiye edilmektedir. Her gün çorap değiştirmek gereklidir. Ayakkabılarınız içinde bakteri oluşumu olduysa, ayakkabılarınızı kurtarmak zordur. Bu nedenle genelde gerçek deri, ayağı sıkmayan ve vurmayan, hava alan ayakkabı tercihi yapılmalıdır. Ayakkabıları, içine tabanlık koyarak kullanmak çok faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalarda suni derilerin ve naylonların kullanıldığı ayakkabılar, ayak nefes alamadığından koku oluşumunu ve terlemeyi tetiklemektedir. Bu nedenle, süet ve deri ayakkabı kullanmakta fayda vardır. Son dönemde piyasada terlemeyi engelleyici ve ortopedik, hava alan ayakkabılar satılmaktadır. Bu ayakkabıları kullanmak sizi rahatlatacaktır. Ayaklarda koku oluşmaması için çatlaklar, ölü deriler temizlenmelidir. İyi bir törpü, ponza taşı ile banyo sonrası yumuşayan ölü deri temizlenmelidir. Ayrıca ayaklarda olan nasır, batık tırnaklar mutlaka temizlenmelidir. Böylece bakteri oluşumu engellenecektir. Ayak kokusunu engellemenin bir diğer etkili yolu, genelde ayak sağlığı merkezlerinde ve eczanelerde satılan ayak pudralarıdır. Ayakkabıları giymeden önce, ayakkabı içine hafifçe dökülecek olan bu antibakteriyel pudralar, ayak terlemesini engelleyeceği gibi bakteri oluşumu olmayacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.