Menu

Ayak kokusu nasıl giderilir?


Tıptaki adıyla “bromodosis” yani ayak kokusu çok sık rastlanan bir problemdir. Nedeni ayakta ter birikmesidir ki bu da ayağınızda bakterilerin birikmesine yol açar.

Bu bakteriler de ayakta kökü koku oluşumuna sebep olur. Özellikle ayak mantarı gibi mantar enfeksiyonları ayak kokusuna yol açmaktadır. Ancak ayak kokusu ile baş etmek için hem ucuz hem hızlı hem de doğal yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemler evde kolaylıkla uygulanarak bir hafta gibi kısa bir sürede ayak kokusundan kurtulmak mümkündür. Ayrıca bununla beraber bazı önlemler alarak ayak kokusuna daha oluşmadan müdahale edilebilir.

Ayak kokusu neden olur?feet-830503_960_720

Ayaklarımız gün boyu fazlasıyla ter üretir. En çok ter bezi ayaklarımızda bulunur ve bu ter bezleri gün boyunca vücudun ısı dengesini ayarlamak ve cildi nemli tutmak için çalışarak ter üretir.

Hepimiz ayakları terler ancak ergenlik dönemindeki kişilerin ve hamile kadınların vücudu çok daha fazla hormon ürettiği için bu kişilerde ayak terlemesi daha fazladır.

Ayrıca tüm gün ayakta çalışan kişiler, stres altında kalan kişiler ve daha çok terlemeye neden olan hastalıkları olan kimseler çok daha fazla terler ve ayak kokusuna maruz kalabilir.

Ayağımızın doğal yapısında bazı bakteriler mevcuttur. Bu bakteriler terin salınımının ardından teri parçalamaya yardım ederler. Eğer bakteri ve ter vücutta birikirse kötü bir kokuya yol açarlar.

Yetersiz ayak temizliği de ayak kokusuna yol açan bir diğer sebeptir. Ayağınızı yeterince yıkamamak ya da çoraplarınızı her gün değiştirmemek ayakta fazla bakteri birikmesine ve dolayısıyla koku oluşumuna neden olur.

Ayak kokusu nasıl geçer?

1) Ayaklarınızı temiz tutun

ayak kokusundan kurtulmak

Belki de hep aradığınız çözüm yalnızca günlük ayak temizleme rutininden ibarettir. Bunun için ayağınızı her gün anti bakteriyel sabun ile yıkamanız yeterli olacaktır. Ayaklarınızı her gün yıkamak ve iyice kurutmak çok önemlidir, özellikle de parmak aralarınızı iyice yıkayın ve tamamen kurutun.

Ayaklarınızı kuruladıktan sonra parmak aralarınıza bir pamuk yardımı ile elma sirkesi ya da cadı fındığı sürebilirsiniz. Ayrıca ayağınız için anti bakteriyel ayak kremlerini eczaneden de temin edebilirsiniz ancak bu ürünleri egzama ya da yaralı cilde sürmeyiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ayak tırnaklarınızın sürekli olarak kısa ve temiz tutulmasıdır. Bu da ayak tırnağında mantar oluşumunu önleyecektir.

2) Ayak banyosu yapın (bitkisel)

Evde uygulayacağınız çeşitli ayak banyoları koku ile mücadele etmenize yardımcı olabilir. Örneğin tuz banyosu, çay banyosu ve elma sirkesi banyosu ayaklara en iyi gelen tedavi yöntemlerindendir. Düzenli ayak temizliği ve ayakkabı kullanımı ile birlikte uygulandıkları zaman ayak kokusunu ortadan kaldırabilirler.

Elma sirkesini kullanmak için bir ölçek elma sirkesi ile iki ölçek suyu karıştırın ve ayaklarınızı bu suya daldırın. Elma sirkesi bakterileri öldürerek ayak kokusunun giderilmesini sağlar ve mantar önleyici özellikleri ile de yardımcı olur.

En etkili ayak banyolarından biri de çay banyosudur. Bunun için bir leğenin içine sıcak su ve 5-6 poşet çay atın. Dilerseniz siyah çay ya da nane çayı kullanabilirsiniz. Çayı suyun içinde biraz demleyin ve daha sonra soğumaya bırakın. Soğuduğu zaman ayaklarınızı bu suya daldırın ve 20 dakika bekletin. Bu işlemi her gün, günde bir kez uygulayın.

Bir diğer seçenek ise tuz banyosudur. Yine bir leğen sıcak suya yarım fincan sofra tuzu koyarak ya da dört fincan suya çeyrek fincan epsom tuzu (magnezyum sülfat) koyarak ayaklarınızı bu sulara 15 dakika kadar daldırıp bekletin. Tuz banyosu cilt sağlığını destekler ve mantarı öldürür, ayrıca kokuyu yok eder ve cilt hastalıklarını engeller.

Tüm bu ayak banyolarından sonra ayaklarınızı çok iyi kurulamanız gerekir. Hatta ayaklarınıza hafifi ısıda ve hafif kuvvetle kurutma makinesi de tutabilirsiniz.

3) Antiperspirant kullanın

ayak ve hastalıklar

Koltuk altınıza kullandığınız antiperspirantlar aynı zamanda ayaklarınızda da kullanılabilir ancak her iki bölge için de aynı ürünü kullanmamalısınız. Her ikisi için de farklı bir kutu antiperspirant kullanın.

Gece uyumadan önce ayaklarınızı iyice yıkayın, kurulayın ve antiperspirantı sürün. Ayaklarınızı gün boyunca kuru ve temiz tutmaya yardımcı olacaktır. Antiperspirantlar az miktarda uygulanarak çok iyi sonuçlar vermektedir ancak bunu ayakkabılarınızı giymeden önce değil uyumadan önce uygulamalısınız, aksi takdirde ayaklarınız ayakkabının içinde kayabilir.

4) Ayaklarınızı pudralayın

Ayak için satılan pudralar ve spreyler genellikle aynı doğal ürünleri içerir. Bu ürünler ise evinizde bulabileceğiniz maddelerdir ve kolaylıkla evde kullanabilirsiniz. Örneğin talk pudrası iyi bir çözümdür ve ayaklarınızı kuru tutarak teri ve kokuyu önler.

Aynı şekilde karbonat da alkali bir ortam yaratarak ayaktaki bakteri dengesini korur, kokuyu önler. Bir diğer doğal pudra ise mısır nişastasıdır, teri emer ve kokuyu önler. Bu pudraları ayaklarınızı iyice yıkayıp kuruladıktan sonra ayağınıza uygulayabilirsiniz.

5) Ayakkabılarınızı dönüşümlü giyin

Her gün aynı ayakkabıyı giymek doğal olarak ayak kokusuna ve ayakkabıda kötü koku oluşumuna yol açacaktır. Bu yüzden bir gün bir ayakkabı, diğer gün başka bir ayakkabı giyerek dönüşümlü kullanmaya özen gösterin. Bunun için iki üç çift ayakkabı yeterli olacaktır.

Ayakkabılarınızın kullanımdan sonra kuruması ve havalanması gerekir, bunun için onları bir ya da iki gün dinlendirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Böylece bazı deri hastalıklarına karşı da kendinizi korumuş olursunuz.

Buna ek olarak ayaklarınıza tam oturan ve deriden yapılmış ayakkabıları seçin, ayaklarınızın nefes alabilmesi ve terin buharlaşarak dışarı atılmasını sağlayan, nefes alan ayakkabılar kullanın. Yaz mevsiminde ayak parmaklarını dışarıda bırakan sandaletler ya da parmak arası terlikler giymeye özen gösterin.

Evinizdeyken mümkün olduğunca çıplak ayakla dolaşın ve ayaklarınızın nefes almasına olanak sağlayın. Ayrıca çıkarılabilir ayakkabı tabanları da işinize yarayabilir. Bunun için tabanlıkları kullandıktan sonra kuruyup havalanmasını da sağlamalısınız.

ayak bakımı ve tırnak

6) Çorap giyin ve çoraplarınızı sık değiştirin

Ayakkabıları çorapsız giymek ayağınızın normalden daha fazla terlemesine sebep olur ve bu da kötü kokuya yol açar. Bunun için ayakkabı giyerken ayağınıza nemi emen yünlü, pamuk ya da ikisinin karışımından yapılmış bir çorap giymeyi ihmal etmeyin.

Asla naylon çorap kullanmayın. Mümkünse bazı nefes alan delikleri olan spor çoraplarını da kullanabilirsiniz, bunlar ayağınızı kuru tutacaktır. Giydiğiniz çorapları her gün değiştirmeniz de son derece önemlidir, aksi takdirde çoraplarda bakteri birikerek kokuya sebep olacaktır.

Ayak kokusu nasıl önlenir?

Ayak kokusunu engellemek için aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz:

  • İki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin, ayakkabılarınız bir gün boyunca dinlenmesine fırsat tanıyın.
  • Ayaklarınızı her gün su ve sabun ile iyice temizleyin ve kurulayın.
  • Pamuklu ve yünlü çoraplar tercih edin ve bu çorapları her gün değiştirin. Asla naylon çorap giymeyin.
  • Ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve temizleyin. Nasırlarınız varsa tedavi olun.
  • Ayaklarınız çok terliyorsa antiperspirant ürünler kullanın.
  • Medikal ayak tabanlıkları kullanın.
  • Nefes alabilen sporcu çorapları ya da anti bakteriyel, koku öldürücü çorapları kullanın.
  • Deri ya da keten ayakkabı giymeye çalışın ve ayaklarınızın nefes almasına olanak sağlayan ayakkabıları tercih edin.
  • Yaz aylarında sandalet ve terlik giymeye özen gösterin, evinizde çıplak ayakla gezmeye çalışın.

Kaynaklar:

https://draxe.com/stinky-feet/

https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Foot-Odor

https://www.nhs.uk/Livewell/foothealth/Pages/smellyfeet.aspx
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.