Menu

Ay tutulması (10 resim)


Gezegenimizin dışında da bir evren olduğu bilinen bir gerçektir ve bu evrenin yakın geçmişe kadar gezip gördüğümüz en inanılmaz ve ses getiren kısmı aya yapılan yolculuktur. Aya atılan ilk adım insanlık tarihinde büyük bir ilki gerçekleştirilmek olarak adlandırılmış ve bu durum tarihe geçmiştir.

Yaşadığımız evrenin diğer sistemlerle bağlantısı da tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Güneş sistemi denilen bu sistemde, dünyayla birlikte toplam 8 gezegen Güneş sisteminde var oldukları uydularda kendi fonksiyonlarını sürdürebilmekte, öte yandan da dünyada yıllık süreçlerin belirli başlı zaman aralıklarında bu sistemde meydana gelen bazı değişiklikler dünyadan da gözlemlenebilmektedir.

Bahsettiğimiz bu değişiklikler Güneş tutulması gibi meydana gelen ay tutulmasıdır. Yılda 2 defaya mahsus olan gerçekleşmekte olan bu durumun ortaya gelmesinin asıl sebebi; yılın belirli dönemlerinde ayın dünyanın çevresinde dolanırken dünyanın gölgesinin altında kalması ve güneş ışığını da alamamasıyla birlikte ayın tamamen kararmadan kırmızımsı bir renkte dünyanın kendisine vuran gölgesini yansıtmasıdır.

Bilimsel olarak ay tutulmasının oluşum aşaması bunlarken görsel olarak da bu süreçler şu şekilde meydana gelmektedir;

1.

ay-tutulmasi-1


2.

ay-tutulmasi-2


3.

ay-tutulmasi-3


4.

ay-tutulmasi-4


5.

ay-tutulmasi-5


6.

ay-tutulmasi-6


7.

ay-tutulmasi-7


8.

ay-tutulmasi-8


9.

ay-tutulmasi-9


10.

ay-tutulmasi-10


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.