Menu

Atıkların verdiği zararlar ve atıkların yok olma süreleri


atıkların çevreye zararları

Atıkların verdiği zararlar ve atıkların yok olma süreleri

Yerküre, milyarlarca canlının barındığı ve yaşadığı bir yer. Besin zincirinin en üstünde yer alan insanlar bu yerküre üzerinde yaşamlarını sürdürebilmek için sürekli olarak gelişmiş, hayatlarını çok daha rahat bir biçimde geçirebilmek için de pek çok şey icat etmişlerdir. Teknolojik gelişmelerin yaşandığı son yüzyılda dünyanın bugüne dek görmediği yenilikler yapılmış, dünyanın kaynakları hoyratça kullanılmıştır.

İnsanlar, kendi yararlarına olduğunu düşündükleri pek çok eşyayı üretmiş ve kullanmaya başlamışlardır. Bu eşyaların da belirli bir kullanma süreleri vardır ve bir müddet sonra kullanılmaz ve atılırlar. Dünyayı bir çöplük haline getiren bu eşyalar çevre kirliliğine sebep olduğu gibi, dünyaya da zarar vermektedir. İnsanların ürettiği atıkların doğada ne kadar süre içinde yok olduğunu ve ortadan kalktığını da bilmeleri gerekmektedir. Gelişmiş birçok ülke çevre kirliliğinin önüne geçmek için değişik protokoller uygulamaya başlamıştır. Ülkemizde de ortaya çıkan atıkların değerlendirilmesi için geri dönüşüm tesisleri kurularak çalışmalar yapılmaktadır. İnsanların oluşturduğu atıklar hem doğaya hem de suya büyük zarar vermektedir. Doğaya atılan atıklar toprağı kirletmekte ve toprağın verimliliğini düşürmektedir. Suya atılan atıklar ise balıklar tarafından yenilmekte, mikrop saçtığı için suları kirletmekte ve canlıların yaşamlarını sürdürememesine neden olmaktadır.

Çevreye daha çok zarar verilmesini önlemek için, cam, kağıt, plastik ve gıda atıklarının ayrı ayrı geri dönüşüm alanlarına bırakılması yapılması gereken önemli ve ilk adım olmalıdır. Atıklar endüstriyel, evsel ve kentsel atıklar şeklinde iki gruba ayrılırlar. Endüstriyel atıklar, doğayı ve çevreyi en çok kirleten atıklardır. Büyük endüstri fabrikalarının ürettiği atıklar dere, göl ve yeşil alanların kirlenmesine, bu alanlarda yaşayan canlıların yok olmasına neden olmaktadır.

atıkların verdiği zararlar

Atıkların yok olma süreleri:

Bazı atıklar vardır ki, doğadan binlerce yılda bile yok olmazlar. Bu tür atıkların verdiği zarar dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifata sebep olmaktadır. Bazı atıkların yok olma sürelerini ele alacak olursak;

Cam atıkları: Cam, doğada en uzun sürede yok olan atıkların başında gelmektedir. Yaklaşık 4000 yılda doğadan ancak kaybolur. Bundan dolayı da, cam atıklarının kesinlikle geri dönüşüme kazandırılmaları gerekmektedir. Bu sayede, hem çevreye katkı sağlar hem de ekonomiye.

Plastik atıklar: Petrokimya ürünü olan plastik atıklar, doğada 1000 yıl gibi bir sürede yok olabilmektedir. Çevre için en zararlı atıkların başında gelen plastik atıkların da geri dönüşümle değerlendirilmeleri çevre sağlığı için oldukça önemlidir.

Sentetik ürünler, prezervatifler, yapıştırıcılar, halıların alt kısımları, sert plastik contalar gibi ürünler doğada yaklaşık olarak 1000 yılda yok olurlar.

Strafor malzemesi 2 milyon yıldan daha fazla bir sürede doğada kaybolmaktadır. Telefon kartları ve plastik torbalar gibi atıklar 1000 yıl, plastik tabaklar 500 yıl, bebek bezi 550 yıl, pet şişeler 400 yıl, alüminyum ve çakmaklar 100 yıl, kola kutusu 10 yıl, sakız 5 yıl, sigara izmariti 1 yıl, gazete kağıdı atıkları da 3 ay gibi sürelerde doğada kaybolmaktadır.
One Response
  1. Gürkan Keleş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.