Menu

Astronotlar ve Uzaydaki Yaşamları


astronotlarin-yasami

Astronotluk mesleği  hakkında bilgiler

Çoğu kişinin oldukça ilginç ve eğlenceli bulduğu, merağını uyandıran bir meslek olsa da gerçekten olağanüstü emek ve sabır gerektiren müthiş bir meslek denildiğinde akıllara ilk gelen mesleklerden biri astronotluktur. Dünya üzerinde sayılı insanın uğraştığı bu meslek alanı, diğer meslek gruplarıyla karşılaştırılamayacak durumlar ve özellikler barındırmaktadır.

Örneğin; ofiste çalışan bir çalışanın gün içerisinde herhangi bir durum yaşandığında izin alıp eve gidebilme olanağı bulunuyorken, astronotlar için bu durum söz konusu bile değildir. Onlar uzay boşluğunda yerçekimsiz ortamda bir uzay mekiğine ait kapsülde bambaşka durumlarla ve bambaşka değerlerle uğraşıyor olmaktadırlar.

Bu mesleği seçebilmek adına da pek çok sınavdan ve koşuldan geçebilmenin zorunlu olduğu bilinirken, her ne kadar dayanıklılık olursa olsun bu meslek “dünya dışı”nda yapılacak bir meslek olduğundan bir hayli zorlu ve dikkatli icra edilmesi gereken bir meslek olarak kendi kurallarını barındırmaktadır.

Astronot kelimesinin anlamı nedir?

Astronot, kelime anlamı olarak uzay alanına gönderilmiş olan uzay mekiklerini ve diğer uzay araçlarını kullanabilme yeteneği olan, tamir edebilme yeteneği olan, bu aletler içerisinde bir yaşam sürdürebilen ve daha da önemlisi mekiğin dışına çıkınca da hayatını idame ettirebilen insanlara astronot denilmektedir.

Astronot olmak için neler yapılmalıdır?

Astronot olmak isteyen bir bireyin geçirmesi gereken bir takım süreçler bulunmaktadır. İlk olarak, astronot olmak isteyen kişilerin her şeyden önce yer çekimi olmayan bir ortama alışıp alışmayacakları teste tabi tutulmaktadır. Tabi bu bahsi geçen test bir kere uygulanıp bırakılabilecek bir test değil, aylar sürecek bir süreci kapsamaktadır. Uzay üslerinde deneyim edinilmesi adına yer çekimsiz ortamdaymış gibi hissedilmesi için ortamlar oluşturulmakta ve astronot adayları da buralarda eğitim süreçlerini geçirmektedirler.

Aylar süren bu deney sürecinden sonra da adayların hepsinin astronotluğa kabul edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan testlerin verdiği sonuçlar doğrultusunda hangi adayın hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak astronotluk yapmaya hazır olduğuna karar verilirse artık astronot olmaya hak kazandığına dair sadece o kişinin / kişilerin adları açıklanmaktadır.

Astronotların bir günü nasıl geçmektedir?

Astronotların bizler gibi bir gün geçirmeleri uzay koşullarında mümkün olmadığından, orada görev yapan astronotlar için günlük rutin önceden belirlenmiş çizelgeler içerisinde geçmektedir. İlk olarak sabah uyanmaları için özel bir alarm sistemi kurulur ve her sabah bu alarmla birlikte uyanmaktadırlar. Yattıkları alanlar uyku tulumuna benzer kılıflardır ve kendilerini bu kılıfın uygun yerlerinden mekiğe sabitleyerek uykuya dalıp uyanmaktadırlar. Ancak kendilerini sabitleyecekleri alanları çok iyi ayarlamaları gerekmektedir, bunun sebebi gece boyunca yanlış yerde yatarlarsa yeterli oksijeni alamayarak sabahları başlarının ağrısıyla uyanmalarıdır.

Uyandıktan sonra yüz yıkama ve diş fırçalama gibi olayları da bizlerin yaptığı gibi değil oldukça dikkat gerektiren şekilde yapılmaktadır. Hatta tuvalete çıkma mevzu bahis olduğunda bizlerdeki gibi bir klozet vb. yapıya değil, dışkılarını vakumla çekecek bir düzeneği kullanmak durumunda kalmaktadırlar. ,

Astronotların egzersizleri

Yukarda bahsedilen işlemler bittiğinde her gün zorunlu olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Vücudun alışmış olduğu dünyevi standartlar kaybedildiğinden bacakların, kolların, boyun kaslarının vb. bölgelerin zayıflamaması adına ve vücuda ciddi zararlar verilmemesi adına ağırlıklarla çalışmak durumundadırlar.

Onlar bir bezi ıslatarak temizliklerini yapmaktadırlar (köpürücü ürünler kullanmak da yasaktır). Kıyafet konusuna gelince de, yıkama gibi bir şansları olmadığından her birine üç gün giyip sonra değiştirilebilecek kadar kıyafet depolaması yapılmaktadır.

Astronotlar nasıl yemek yer?

Kendilerine uzay mekiği içerisinde özel olarak hazırlanmış ve paketlenmiş yiyecekler sunulmaktadır, onları tüketirken bir yandan da pipet kullanarak içecek içebilme şansları da bulunur. Bunun dışında ağız yıkama, banyo yapma gibi bir şansları uzayda suyu bu şekillerde kullanmak mümkün olmadığından yoktur.

Son olarak tüm ihtiyaçlarını giderip işlerine odaklanmış hale gelen astronotlara az önce de söylediğimiz gibi teslim edilen çizelgede neler yapmaları gerektiği belirtildiğinden onları uygulamaya geçmektedirler. Yatma saatlerinin geldiğini haber veren alarm çalana kadar gündelik olarak çizelgedeki görevlerini yerine getirmektedirler. Bahsedilen bu görevler, denetimle alakalı görevler olabildiği gibi bazen de beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan aksilikler ve bozuklukların giderilmesi üzerine çalışmalar da olabilmektedir.
Son 50 Yorum
 1. meryem
 2. irem mucin
 3. talha
 4. Berke
 5. nazlı
 6. gülhan
 7. özge
 8. flora
 9. Gamze Altınbaş
 10. Gökay Kırkan
 11. Esin Gönülsüz
 12. selin
 13. ayşe
 14. semih
 15. sema
 16. ilyas
 17. zeynep
  • ilyas
 18. serrgb
 19. fatma
  • ilyas
 20. melisa
 21. elma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.