Menu

Aspirin nedir? Aspirinin faydaları nelerdir ?


aspirinin-faydalari

Mucize bir hap olan aspirinin faydaları saymakla bitmiyor. Pek çok doktor bu savları doğrularken, önemli bir soruyu da beraberinde getiriyor, herkes aspirin almalı mı veya aspirini kimler kullanmalı?

Aspirin nedir?

Aspirin ya da diğer adıyla asetilsalisilik asit, dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir ağrı kesicidir, genellikle hafif ağrıları gidermek ve ateşi düşürmek için kullanılır. Aspirinin aynı zamanda iltihap giderici özelliği ve kan sulandırıcı özelliği de vardır. Kan pıhtısı atma, felç ve kalp krizi riski yüksek olan hastaların uzun süreli aspirin kullanması önerilebilir.

Koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalbine stent takılanlarda, by-pass geçirenlerde aspirin önerilirken, araştırmacılar önlem olsun diye aspirin alanları uyarmak gereklidir diye konuşuyorlar. Yani uzmanlar, yaşım 50 ve üstü önlem için aspirin almalıyım diyenlere uyarı getiriyorlar. İşte uzmanlara göre aspirinin faydaları ve zararları:

Aspirinin faydaları nelerdir?

Aspirin migren ağrıları ve ateş problemlerinde en sık başvurulan ilaçlardan biridir. Baş ağrılarına, regl ağrılarına, eklem iltihaplarına, grip ve nezleye iyi gelmektedir.

Aspirini düşük dozlarda kullanmak kan pıhtılarını önleyerek geçici iskemik atak ve anjin riskini azaltır. Yine aynı özelliğinden dolayı düşük dozlarda kullanıldığında kardiyovasküler hastalıkları önler, inme riskini azaltır.

Düşük dozlarda kullanılan aspirin kalın bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olmaktadır.

2009 yılında Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlanan bir makalede, bazı kanser rahatsızlıklarında tümör gelişimini engellediği ortaya çıkmıştır denilmektedir. Bu kanser türlerinin başında, COX-2 enzimi taşıyan tümörler ele alınmıştır.

Aspirin tüketimi, 325 mg’lık ve 15 adet seviyesinde alındığında kanser oluşumu da engellenmektedir. 2010 yılında açıklanan verilere göre, her hafta 2-3 defa aspirin kullanan meme kanseri geçirmiş hastalarda, hastalığın tekrarı ve ölümler engelleniyor.

Düzenli antienflamatuar içerikli aspirin kullananlarda, Alzheimer hastalığı engelleniyor. Aynı aspirin kullanıldığında erkeklerde prostat kanseri ilerlemiyor ve duraklıyor. Aspirin kullanılan hastalarda, Parkinson hastalığı %40 oranında azalıyor. Şeker hastalığı olanlarda kalp krizi riski %50 daha fazla olmaktadır. Aspirin kullanan şeker hastalarında bu risk düşüyor.

Aspirinin zararları nelerdir?

Düzenli olarak haftada iki kez aspirin kullananlarda, işitme kaybı olduğu tespit edilmiş. 50 yaş altı hastalarda aspirin kullanımına bağlı olarak işitme kayıpları %35 civarında olduğu tespit edilmiştir.

Aspirini düzenli kullanan hastalarda, mide kanaması ve mide ülseri riski artıyor. Kanı sulandırıcı ve inceltici olduğundan, kanın pıhtılaşmasına engel oluyor. Buna bağlı olarak, mide ve beyin kanamalarında aspirin kullanımı ölümcül olabiliyor. Yüksek dozda kullanılan aspirin beyin kanaması ve ince bağırsak kanaması riskini de artırıyor.

Aspirin kullanmadan önce mutlaka hekime başvurmak gereklidir. Kafanıza göre ben aspirin kullanayım, kansere karşı koruyucum olsun diyorsanız, ciddi rahatsızlıklar ile baş başa kalabilirsiniz. Bu nedenle, aspirin kullanmadan önce bir hekim tavsiyesi almak ve ona göre kullanmak gereklidir.

Kimler aspirin kullanmamalı?

Aşağıdaki kişilerin aspirin kullanmaması önerilir:

 • peptik ülseri olan kişiler
 • hemofili ya da kanama sorunları yaşayan kişiler
 • aspirine alerjisi olanlar
 • ibuprofen cinsi ilaçlara alerjisi olanlar
 • mide ve bağırsak kanaması ile hemorajik felç riski yüksek olan kişiler
 • düzenli olarak alkol kullananlar
 • herhangi bir cerrahi müdahale geçirecek olan kişiler

Aşağıdaki kişilerin aspirin kullanırken çok dikkatli olması ve yalnızca doktorun izni olursa bu ilacı kullanması gerekmektedir:

 • astım hastaları
 • hipertansiyon hastaları
 • daha önce peptik ülser geçirenler
 • karaciğer ve böbrek sorunları olan kişiler

Kaynaklar:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/161255.php

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.