Menu

Aspirin maskesi nedir? Nasıl yapılır?


Aspirin en bilindik ağrı kesicilerden biridir ve dünyada en yaygın kullanılan ağrı kesiciler arasındadır. Genellikle baş ağrısı gibi sorunlar için tercih edilir. Ancak pek çoğumuz aspirinin ayrıca cilt bakımı için de son derece yararlı olduğunu bilmemekteyiz.

Aspirin cildi yeniler, sivilceleri tedavi eder ve ölü hücrelerden arındırır. Aspirinin iltihaplanmayı önleyici özelliği vardır, bu hem harici hem de dahili kullanım için geçerlidir. Böylece kızarıklığı azaltır, ciltteki yangıyı alır ve akne ile gül hastalığını tedavi edebilir.

Aspirinin içinde salisilik asit bulunur ki bu madde birçok akne karşıtı piyasa ürününün içinde bulunur. Bu ilacın temel maddesi söğüt kabuğudur, salisilik asit içeriği bu bitkiden gelmektedir. Bu asit ayrıca kurutucu olduğundan yüzdeki fazla yağı da alır ve tıkalı gözenekleri açar.

Aspirin maskesinin faydaları nelerdir?

aspirinin-faydalari

1) Tıkalı cilt gözeneklerini temizler ve akneye daha oluşmadan müdahale eder.

2) Cildi ölü hücrelerden arındırır.

3) Yaşlanmaya bağlı cilt tonu eşitsizliğiyle ve güneş hasarıyla savaşır.

4) Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görüntüsünü azaltmaya yardımcı olur.

5) Ciltteki pürüzlü görüntüyü düzeltir, göz şişmesini dindirir.

6) Akne lekelerini tedavi eder.

7) Sivilceleri kurutur.

8) Ciltteki fazla yağlanmayı giderir.

Aspirin maskesi nasıl yapılır?

1) Akneler ve sivilceler için

5 adet aspirini alın ve üzerine bir çorba kaşığı su ekleyerek ezmeye başlayın, macun kıvamına gelene dek ezin. Eğer çok katı olduysa biraz daha su ekleyebilirsiniz ancak cıvık olmamasına dikkat edin. Daha sonra içine bir çay kaşığı bal ekleyin ve kaşıkla iyice karıştırın.

Karışımı göz ve göz çevresi ile ağız hariç tüm yüzünüze sürün. Eğer boynunuzda, omzunuzda ya da sırtınızda sivilceler varsa onların üzerine de sürebilirsiniz. 5-7 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin ve yoğun nemlendirici etkili cilt kreminizi sürün.

2) Kırışıklıkları gidermek için

Küçük bir kasenin içine beş adet aspirin koyun ve üzerine 1-2 çorba kaşığı su ekleyerek ezmeye başlayın. Aspirin çözüldükten sonra içerisine bir çay kaşığı katı yoğurt ekleyin ve macun kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra içine 2 damla lavanta özü yağı ekleyin ve karıştırın.

Karışımı göz ve öz çevresi hariç tüm yüzünüze cilt maskesi fırçası yardımı ile ya da parmaklarınızla sürün. 5-7 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin. Daha sonra soğuk su ile cildinizi bir kez daha yıkayın ve nazikçe kurulayın. Hala nemliyken 3 damla kadar yaşlanma karşıtı serum sürün.

3) Akne ve sivilce lekeleri için

Küçük bir kasenin içerisine beş adet aspirin ve bir iki çorba kaşığı su ekleyin ve aspirinleri ezerek macun kıvamına getirin. Daha sonra içine bir çay kaşığı yeni sıkılmış limon suyu ekleyin, iyice karıştırın.

Karışımı dilerseniz tüm yüzünüze dilerseniz yalnızca akne lekelerinin üzerine pamuklu çubuk yardımı ile sürebilirsiniz. Göz çevresi ve ağız bölgesinden uzak tutun. Daha sonra 5-7 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile yıkayın. Kuruladıktan sonra yüzünüze 4 damla kadar argan yağı ya da aydınlatıcı serum sürün.

4) Ölü deriyi temizlemek için

ender-sarac-maskeleri

Bir kasenin içine beş adet aspirin koyun ve iki çorba kaşığı gül suyu ile birlikte ezerek macun kıvamına getirin. Karışımı göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. Beş dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü temizleyin. Yeşil çay ile yüzünüzü tonikleyin ve nemlendirici ya da cilt bakım yağı sürün.

5) Gül hastalığı (rosacea) için

Küçük bir kasenin içinde beş adet aspirini ezin ve içine bir çorba kaşığı su koyarak macun kıvamına getirin. Daha sonra karışımın içine taze aloe vera bitkisini keserek içinden çıkardığınız jelden bir çay kaşığı koyun ve karıştırın.

Karışımı yüzünüze sürün ve 5-7 dakika kadar bekletin, göz çevresine uygulamayın. Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak temizleyin ve her zaman kullandığınız cilt kreminizi yüzünüze sürün.

6) Peeling yapmak için

5 adet aspirini iyice ezin ve pudra kıvamına getirin. Daha sonra içine iki çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yoğurt ekleyerek macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Temizlenmiş yüze karışımı sürün. Dilerseniz sürmeden önce buhar banyosu yapabilirsiniz.

İnce bir katman halinde peelingi sürdükten sonra 20 dakika kadar yüzünüzde tutun ve ılık su ile yüzünüzü temizleyerek iyi bir nemlendirici ile nemlendirin.

7) Aspirin ve bal maskesi

Gülme izleri (ağız kenarındaki), yanıklar ve donuk cilt tedavisi için bu maske son derece yararlıdır ve tüm ciltler için uygundur. Ayrıca fazla yağı ciltten uzaklaştırır. Bunun için dört adet aspirini ezerek toz kıvamına getirin. Daha sonra içine 1 çorba kaşığı su ekleyerek macun kıvamına getirin. Karışımın içine 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Dilerseniz içine ayrıca 5 damla E vitamini yağı da ekleyebilirsiniz.

Karışımı temiz yüze sürün, göz çevresi ve ağız bölgesinden uzak tutun. 3 dakika kadar yüzünüze masaj yapın ve daha sonra maskeyi 10 dakika yüzünüzde bekletin. Zaman dolduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve her zaman kullandığınız nemlendiriciyi sürün.

Kaynaklar:

https://beautymunsta.com/aspirin-face-mask-recipes/

https://steptohealth.com/discover-what-happens-in-your-face-when-you-use-an-aspirin-honey-face-mask/

https://steptohealth.com/make-aspirin-facial-peel/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.