Menu

Askorbik Asit Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?


askorbik-asit-nedir-ozellikleri-nelerdir

Askorbik asit nedir?

C vitaminin bilimsel olarak adı askorbik asittir. İngilizcede “ascorbic acid” olarak geçen bu bilimsel ürün, ilk olarak 1900’lü yıllarda keşfedilmiştir. O dönemlerde 1907 yılında askorbik asit üzerine deneyler yapmaya başlayan iki profesör Frolich ve Holst, araştırmayı yaptıkları sene içerisinde “skorbüt” hastalığının çok yaygın ve korkulan bir hastalık olmasından dolayı askorbik asit üzerine yaptıkları deneyleri yoğunlaştırmışlardır.

Normal şartlarda insan metabolizması kendi içerisinde C vitamini üretemediğinden ve vücudun da mutlaka C vitaminine ihtiyacı olduğundan, mecburi olarak sürekli dışarıdan askorbik asit takviyesi yapmak durumundadır. Üstelik bu vitamin, kimyasal özellik olarak su içerisinde çözülebilen bir vitamin olduğundan alınan her kaynak eritileceğinden vücudumuza askorbik asit alımını ihmal etmememiz gerekmektedir.

Askorbik asidin ortaya çıkartılışı

Az önce de değindiğimiz gibi, 1900’lü yıllarda yapılan deneyler sonrasında C vitamini yani askorbik asit hakkında bir gerçek ortaya çıkartılmış ve askorbik asidin yeşil renkteki sebze ve meyvelerin içeriğinde bol miktarda bulunduğu söylenmiştir.

Konunun üzerine pek çok bilim adamı da harekete geçmiş ve askorbik asit üzerine araştırma yapmaya devam etmişlerdir. C. Funk isimli bir bilim adamının yine aynı dönem skorbüt hastalarıyla ilgili yaptığı bir araştırmada, vücutlarında bu hastalığın oluşmasına sebep olan durumun bünyelerine beslenme düzenlerinin eksikliği yüzünden askorbik asit bazlı ürünlerin eksik olarak girmesiyle bağlantılı olduğunu söylemiştir. Hatta ona göre bu vitaminin adı da “antiskorbutik vitamin”dir.

Ortaya atılan bu iddiadan sonra çalışmalar daha da hızlanmış, 1920 yılında C vitaminiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atılmıştır. Drummond ismine sahip bir bilim insanı, araştırma konusu olan bu askorbik aside “C vitamini” adını vermiştir.

Yine aynı süreçlerde Zilva isimli bir bilim insanı ve çalışma arkadaşları, askorbik asit üzerine çok derinlemesine bir araştırmaya girmişler ve bu araştırmaları ve çalışmaları 11 yılı aşkın bir süreye yayılmıştır.

Zilva ve takım arkadaşlarının çok uzun yıllar süren çalışmalarının ardından buldukları ürün ise limonun özünden elde ettikleri antiskorbutik etki yaratabilen bir üründür. Bu ürünün gerçek anlamda saf askorbik asit özellikleri taşımaktadır ve bu ürünle pek çok kimyasal reaksiyon başarabilmişlerdir.

Ortaya çıkartılan saf askorbik asitten sonra, aynı konuyla ilgili çalışmalar yapmakta olan bilim insanı Szent Gyorki; 1928 yılında portakaldan, lahanadan ve bir takım hayvanların adrenalin bezlerinden aldığı örneklerden askorbik asit bulmayı başarmıştır. Ancak bu noktada da askorbik asidin tarihsel sürecini epey etkileyen bir olay gerçekleşmiş ve Gyorki elde ettiği bu ürünün bir C vitamini yani bir askorbik asit olduğunu anlayamamıştır.

Zaman geçip bir kaç buluş daha yapıldıktan sonra en sonunda askorbik asidin yani C vitamininin ortaya çıkış süreci tamamlanmış ve askorbik asit olarak bilim dünyasına adının geçmesi konusu da kendisini bilmeden de olsa ilk keşfeden kişi Szent-Gyorki’ye adanmış bir hareket olmuştur.

Askorbik asit özellikleri nelerdir?

C vitamini denilince akla ilk gelen etki metabolizmayı soğuk algınlığı hastalıklarına karşı korumasıdır.

Vücuttaki bağışıklık sisteminin her daim yüksek seviyede kalmasına yardımcı olurç

Herhangi bir ateşli hastalık sonrası vücudun kendini çok daha çabuk toparlayabilmesine katkı sağlar.

Damar çeperlerini güçlendirerek vücutta herhangi bir kanama riskinin yaşanmasına mahal vermez.

Herhangi bir zehirlenme durumu sonrası zehrin vücuttan bir an önce atılmasını sağlayarak daha çabuk iyileşme modu oluşturmaya yardımcıdır.

Göz yapısında meydana gelebilecek katarakt oluşumlarını engelleyerek göz yapısının daha sağlıklı olmasını sağlar.

Metabolizmanın  ihtiyacı olan demir mineralini ve folik asit mineralini kendi içeriğiyle gidererek vücuttaki kan seviyesinin daha bol miktarda olabilmesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle düzenli olarak metabolizmasına askorbik asit giren bireylerin, vücutlarında anemi gibi kansızlık sorunlarının oluşması çok uzak bir ihtimal olmaktadır.

Normal şartlardan daha fazla egzersiz yaparak vücudunu ciddi anlamda yorup, süreç içerisinde akciğer enfeksiyonlarına yakalanma riski olan bireylerde askorbik asit tüketiminden sonra bu risk ortadan kalkabilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.