Menu

Arnavut ciğeri nasıl yapılır


arnavut ciğeri nasıl yapılır

Türk mutfağının muhteşem lezzetlerinden biri olan Arnavut ciğeri, sofraların hem sıcak hem de ılık yenilebilen en güzel yiyeceklerden biridir.

Kurban Bayramı öncesi birçok yemek tarifimize ek olarak Arnavut ciğerinin nasıl yapıldığıyla ilgili tarif eklemezsek olmazdı.

İşte, Arnavut ciğerinin yapılışı;

kuzu ciğeri


Arnavut ciğeri için gerekli malzemeler;

3 adet kuzu ciğeri

3 demet maydanoz

2 su bardağı un

2 su bardağı ayçiçeği yağı

5 adet soğan

2 adet limonun suyu

Kırmızı toz biber ve tuz.

arnavut ciğeri


Arnavut ciğerinin yapılışı;

Kuzu ciğerlerini bir kaba koyun ve üzerini bir miktar geçecek kadar buzlu suyla doldurun. Ciğerleri 10-15 dakika kadar buzlu suda beklettikten sonra alın ve zarlarını soyun. Daha sonra da ciğerleri kuşbaşı şeklinde doğrayın. Tekrardan suya koyun ve kanın iyice çıkması için 10 dakika bekletin ve süzün. Kırmızı toz biber ve unu karıştırıp ciğeri buna bulayın. Fazlalık unu silkeleyerek atabilirsiniz.

nefis arnavut ciğeri


Arnavut ciğeri için doğranmış soğanları tuzla iyice ovalayarak öldürün ve bir süzgeç içinde suyla iyice süzün. İnce kıyılan maydanoz, limon suyu, kırmızı toz biber ile öldürdüğünüz soğanlarla harmanlayın. Ayçiçek yağını iyice bir tavada kızdırın ve unladığınız ciğerleri tavada iyice kızartın. Fazlalık yağları süzdürün ve servis tabağına alın. Daha önceden hazırladığınız maydanozlu soğanla birlikte sıcak ya da ılık olarak servis edin. Afiyet olsun…
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.